Skocz do zawartości

ROMA - delta Oph (2.7mag) 8.07.10 - najlepsze zakrycie planetoidalne w historii


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda na to, że co do pozycji gwiazdy zbliżamy się do efemerydalnego kompromisu.

Wewnętrzna dyskusja toczona na łonie koordynatorów poszła w kierunku wyciągnięcia średniej ważonej z pozycji gwiazdy z uwzględnieniem ruchu własnego z przyjęciem rang kolejno dla FK 55 a dla HIP 45. Tu więc problem mamy rozwiązany teraz jest jeszcze jeden palący a dotyczący średnicy planetoidy. Mianowicie kopie kruszy się o to, czy uwzględniać przy grafikach pas gdzie wystąpi tylko zakrycie całkowite gwiazdy czy brać pod uwagę przy publicznej efemerydzie pas gdzie dojdzie do swoistej brzegówki jakiej przykład prezentuję w poście wyżej.

Wszystko wskazuje na to, że do połowy czerwca będzie kolejny, finalny i oficjalny update efemerydy wydany przez IOTA/EAON.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

FINAL CALL !!!

 

Koledzy, jeśli jest ktoś kto chce oficjalnie dołączyć do grupy obserwacyjnej jadącej na ekspedycję organizowaną przez IOTA/ES - EAON to proszę o kontakt do wtorku do północy!

W środę rano muszę zadeklarować ilu, z jakim sprzętem, jakim doświadczeniem.

 

Niestety za mało jest chętnych na busik dlatego jedziemy własnymi autami.

 

Zapraszam na tę ultra ważną obserwację.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poniżej lista oficjalnych - zgłoszonych stacji w Europie. Oprócz tych poniższych jest jeszcze kilkadziesiąt wystawionych przez lokalne kluby i organizacje. Oczywiście myślę tu o stacjach wyposażonych w służbę czasu bo 'zwykłych' podglądaczy zjawiska będzie setki.

 

 

 Distance (Occult)   Prob.                  	Station info                 	Event Time (UT)   	Country                                 	Affiliation                            	
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
	192,3 km    	0,1%                  	== Right limit plus 3-Sigma ==                                                                                                             	
	167,5 km NW 	0,6%              	(5)  Velde W-Home : visual + radio  	21:58:05 UT   The Netherlands                                                                          	
	140,5 km    	2,2%                  	== Right limit plus 2-Sigma ==                                                                                                             	
	135,2 km NW 	2,8%           	(33) Goncalves R Home : video + radio  	22:00:09 UT   Portugal      	938 - Linhaceira                                                       	
	109,8 km NW 	7,8%           	(3) Scholten A Home : visual + beeper  	21:57:53 UT   Netherlands   	DOA / VSB                                                              	
	101,0 km NW	10,4%             	(13) Dechambre O Home : video + gps  	21:58:24 UT   France        	Club Eclipse                                                           	
 	93,9 km NW	13,0%       	(8) Chinon Observatory : drift scan + gps  	21:58:39 UT   France        	Chinon Observatory                                                     	
 	88,8 km   	15,1%                  	== Right limit plus 1-Sigma ==                                                                                                             	
 	66,0 km NW	26,4%           	(32) Lindner P mobil : visual + other  	21:58:20 UT   Germany       	AVH Astronomischer Verein Hoyerswerda e.V.                             	
 	58,8 km NW	30,4%                 	(2) Harrie Rutten : video + gps  	21:57:54 UT   The Netherlands   DOA                                                                    	
 	50,3 km NW	35,2%               	(7) Gimle B Home : visual + other  	21:56:49 UT   Sweden        	STockholm Amateur astRonomers                                          	
 	37,0 km   	42,3%                           	===  Right limit  ===                                                                                                             	
 	30,2 km NW	45,5%                 	(31) Leroy Mobile : video + gps  	21:58:18 UT   France        	Uranoscope A07                                                         	
 	25,1 km NW	47,5%            	(9) Strickling Home : video + beeper  	21:57:48 UT                                                                                            	
 	23,1 km NW	48,3%         	(29) Bulder J Mobile 1 : visual + other  	21:57:43 UT   The Netherlands   SUN98-Nadir                                                            	
 	22,2 km NW	48,6%         	(30) Bulder H Mobile 2 : visual + other  	21:57:43 UT   The Netherlands   SUN98-Nadir                                                            	
 	13,6 km NW	51,0%              	(10) Frappa E mobile : video + gps  	21:58:52 UT   France                                                                                   	
  	9,8 km NW	51,7%              	(6) Brinkmann B Home : video + gps  	21:57:49 UT   Germany       	Sternwarte Herne                                                       	
  	3,5 km NW	52,4%         	(15) Kattentidt B mobil : video + radio  	21:57:56 UT   germany       	home                                                                   	
  	0,0 km   	52,5%                        	==== Centre Line	====                                                                                                             	
 	-2,3 km SE	52,5%                   	(16)  Home : drift scan + gps  	21:58:02 UT   Belgium       	Astronomie Centre Ardenne                                              	
 	-9,5 km SE	51,8%	(34) Janusz Wiland Roma Station : visual + radio  	21:57:08 UT   Poland        	IOTA/ES and Section of Observations of Position and Occultations of PAAA   
	-10,5 km SE	51,6%              	(14) Rothe W. Mobile : video + gps  	21:57:29 UT   Germany       	IOTA/ES                                                                	
	-16,2 km SE	50,4%     	(25) Maksym & Wieteska Mobile : video + gps  	21:57:45 UT   Poland        	IOTA/ES and Section of Observations of Position and Occultations of PAAA   
	-20,3 km SE	49,2%            	(18) Frappa E Mobile 2 : video + gps  	21:58:53 UT   France                                                                                   	
	-28,2 km SE	46,3%                	(37) Klös O Mobile : video + gps  	21:57:52 UT   Germany       	IOTA-ES                                                                	
	-30,7 km SE	45,3%           	(36) H Wulfrath Mobil : video + radio  	21:57:57 UT   Germany       	IOTA-ES                                                                	
	-37,0 km   	42,3%                            	===  Left limit  ===                                                                                                             	
	-47,7 km SE	36,7%   (22) Perello C Prov.Mobile Location : video + gps  	21:59:17 UT   Sabadell      	AAS                                                                    	
	-88,8 km   	15,1%                   	== Left limit plus 1-Sigma ==                                                                                                             	
-107,0 km SE 	8,6%                	(17) Müller J Home : video + gps  	21:57:47 UT   Deutschland   	Westerwald-Sternwarte Irmtraut #A21 - VdS                              	
-140,5 km    	2,2%                   	== Left limit plus 2-Sigma ==                                                                                                             	
-148,8 km SE 	1,5%       	(38) Correa Merce by car : visual + radio  	21:59:12 UT   Spain         	Agrupació Astronòmica de Sabadell                                      	
-192,3 km    	0,1%                   	== Left limit plus 3-Sigma ==                                                                                                             	
-286,9 km SE 	0,0%               	(35) Apitzsch (198) : video + gps  	21:57:50 UT   Deutschland   	Observatorium Wildberg                                                 	
-404,9 km SE 	0,0%              	(28) Schnabel C Home : video + gps  	21:58:55 UT   Spain         	IOTA/ES                                                                	
-484,7 km SE    	-                   	(20) Las Negras : video + gps  	21:59:43 UT   España        	A. A. Sabadell                                                         	
-716,7 km SE    	-              	(27) GAM 2 Bonatti : video + radio  	21:57:58 UT   Italy         	Gruppo Astrofili Massesi                                               	
-723,9 km SE    	-           	(26) GAM 1 Baruffetti : video + radio  	21:57:58 UT   Italy         	Gruppo Astrofili Massesi                                               	

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już na miejscu. Dziś przeprowadzę test sprzętu.

Nie wiem tylko co w tym zestawieniu przy moim nazwisku znaczy Roma station. Jeśli to stanowisko do obserwacji zakrycia przez Romę to OK :)

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Occult Watcher już mam wprowadzoną właściwą pozycję i do linii centralnej brakuje mi niecałe 4 km.

 

Wieczorem 6 lipca 2010 w Ollsjo miałem śliczną pogodę. Test sprzętu wyszedł znakomicie. Dokonałem próby nagrania sygnałów czasu na dyktofon. Słyszalność sygnałów wyjątkowo czysta. Nagrałem na EOS 550D przy ogniskowej 135 Yed Prior w full HD.Gwiazda ta i ta druga świetnie widoczne na nagraniu i z podkładem beepów sygnałów sekundowych, odczyt czasu trwania zjawiska, jak i początek oraz koniec powinno się dać określić z dokł do 0,1 sek.

 

Test sprzętu pozytywny. Mimozaledwie 9,3 stopnia SSłońca pod horyzontem - gwiazda widoczna znakomicie także gołym okiem.

 

 

W testach przeszkadzały mi bardzo jasne obłoki srebrzyste, które tutaj na 56 równoleżniku widoczne były wysoko na niebie.

2010_07_06_test1.jpg

2010_07_06_obloki1.jpg

2010_07_06_obloki2.jpg

2010_07_06_yed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Warunki były świetne. Obserwowałem od 23:45 do 00:10 i nie było żadnego "wielkiego zgaśnięcia". Moje współrzędne : 52° 17' N 8° 55' E. Możliwe że Yed prior trochę pociemniał(a), ale mogło to być przewidzenie. Była to niestety obserwacja lornetkowa, ponieważ nie mam takiego sprzętu (specjalne kamery itp.) a teleskop rozkolimowany na maxa. Mam nadzieję że inni mieli więcej szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że widziałem tylko chmury.

Co gorsza kontaktowałem się z Pawłem Maksymem, który mając znakomitą pogodę, był blisko centralnej linii i zjawiska też nie widział. Pas zakrycia przebiegał w innym miejscu. Tak więc ja też bym pewnie niczego nie zobaczył, bo byłem mniej więcej w tym samym położeniu względem linii centralnej.

Pozdrawiam Was i ciekawy jestem, gdzie faktycznie przebiegał pas zakrycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem niedawno... powiem tylko tyle na razie i może niezbyt elegancko ale odzwierciedla to uczucia obserwatorów zgromadzonych w całej Europie - ktoś za to beknie... takiej pomyłki nie było od lat! Takie coś było możliwe ale lat temu 20... pas przesunął się o niemal całą swoją szerokość. Mimo jasności gwiazdy, perfekcyjnej astrometrii gdzieś coś się stało. Problem teraz w tym czy ktoś popełnił błąd w obliczeniach czy natura spłatał figla dziesiątkom obserwatorów szczelnie obstawiających pas!

Ja nie zanotowałem zakrycia ani przygaśnięcia. To mogę powiedzieć po wstępnej analizie. Muszę jeszcze zrobić szczegółową analizę fotometryczną 7500 klatek zarejestrowanych w czasie gdy zjawisko efemerydalnie miało zajść i zaszło tyle, że nie tam gdzie stała większość. Koledzy z Czech pojechali obstawiać teoretycznie zachodnią część niedaleko brzegu pasa... byli niemal w środku ale po jego wschodniej stronie... prawda jest taka, że sprawdziła się efemeryda o dwa "updaty" starsza od najnowszej (dla tego zjawiska od czasu jego pierwszej kalkulacji zrobiono sześć poprawek efemerydalnych).

Tak bardzo przywykliśmy do wysokiej jakości naszych efemeryd, że podeszliśmy do tego bardzo pewnie... przegraliśmy.

Paradoksalnie moim zdaniem wszystko winna jasność gwiazdy i spór jaki toczył się o to jaki ruch własny gwiazdy uwzględnić czy z katalogu FK6 czy HIP... ta dyskusja jaka toczyła się w gronie koordynatorów grup krajowych i osób odpowiedzialnych za efemerydy tych zjawisk doprowadziła do wypuszczenia kolejnych dwóch poprawek pasa zrobionych, dzisiaj mogę powiedzieć bez ogródek, nieco na siłę :fool:. Zadałem w pewnym momencie tej dyskusji pytanie co mamy mówić obserwatorom, jak ich stawiać. Przyszło zapewnienie, że wszystko jest pod kontrolą i najwyższej jakości. Zresztą to wynikało z dyskusji, która na dwa tygodnie przed zjawiskiem zakończyła się konsensusem. Na to na kilka dni przed zjawiskiem swoim autorytetem podbudował nasze działania prowadzące do takiego a nie innego ustawiania się w pasie szef światowej organizacji zakryciowej IOTA Dave Dunham, który na to zjawisko przyleciał do Europy i zadeklarował, że sam stanie niemal po środku pasa w Portugalii. Tym samym uspokoił wszystkich. Wygrali Ci, którzy zgodnie zresztą z zaleceniami obserwowali nawet daleko od pasa. Natura i ludzie ją badający płatają figle. Jak to wczoraj określiliśmy w dyskusji telefoniczno - sms'owej z resztą niezadowolonych z rezultatów obserwatorów - PURE SCIENCE (Czysta nauka).

 

W sumie redukcja mojego nagrania na 99.999999(9)% nie przyniesie przełomu np. w postaci minimalnego "dimingu" - osłabnięcia gwiazdy, ale zrobię to jak tylko dojdę do siebie po szoku jaki przeżyłem.

Jadąc do Niemiec rejestrowałem dokumentalnie wyprawę, byłem pewny, że będę mógł pokazać Wam emocje i pracę jaka im towarzyszy, pracę rzeszy pasjonatów i profesjonalistów. Niestety do chwili rejestracji zjawiska wszystko jest pięknie... potem nie miałem sił mentalnych by to kontynuować... może ku przestrodze coś z tego wytnę w przyszłości ale na razie jestem zdruzgotany.

Dziękuję doktorowi Brednerowi za przyjęcie i organizację naszego pobytu w Niemczech. Warto podziękować i pogratulować obserwatorom z Polski, którzy dzielnie (czasem aż za dzielnie :friends:) stawili się w przewidywanym pasie by dokonać tej potencjalnie największej obserwacji w historii tego typu badań w Europie, byli to:

 

Janusz Wiland

Mieczysław Borkowski

Remigiusz Jabłoński

Łukasz Wieteska

i na dosłownie ostatnim Polskim posterunku ja (no sobie też podziękuję a co... wytrzymałem w końcu te chmary końskich much, nie przestraszyłem się dwóch lisów, zająca i kreta)

 

Panowie jesteście wielcy!

 

To co się stało w Niemczech, Belgii, Francji, Hiszpanii i Portugalii pokazuje jedno - obserwujcie gdziekolwiek jesteście! To tylko i aż NATURA! Ta obserwacja pokazuje też jak ważne z punktu widzenia nauki są obserwacje negatywne, tym bardziej, że nowoczesne techniki pozwalają w analizie fotometrycznej nagrań dostrzec nawet ultrapłytkie, brzegowe zakrycia. My stojąc dość gęsto w środku pasa dajemy informację o skrajach asteroidy - jak daleko sięgają.

 

Odrobiliśmy raz jeszcze starą lekcję - obserwuj wszędzie!

 

Paweł

 

PS Na końcu ale ostatni będą (i są) pierwszymi Łukasz as always dzięki za dobrą i konstruktywną współpracę, bezpieczną podróż i masę pozytywnych i pouczających dyskusji i przemyśleń !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jadąc do Niemiec rejestrowałem dokumentalnie wyprawę, byłem pewny, że będę mógł pokazać Wam emocje i pracę jaka im towarzyszy, pracę rzeszy pasjonatów i profesjonalistów...

 

Pawełku właśnie już je przekazałeś, kto wie, czy nie o mocniejszej wymowie, niż kupa zdjęć, czy film z udanego przebiegu zjawiska

inaczej może nie była by to nauka, a tylko kolejna rutyna?

niemniej, łącząc się w smutku i bólu..

pozdrowienia i powodzenia w następnych wyprawach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej na zdjęciu widać mnie na stanowisku obserwacyjnym. Lunetka - szukasz Sky Watcher + rejestrator DCF + klucz do znaczników dźwiękowych. Szkoda, że nie było nic widać. Ciągle mam nadzieję na moją pierwszą "pozytywną" obserwację zakrycia planetoidalnego.

2010_07_08_obserwacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.