Skocz do zawartości

100 lat dla Ekologa


Rekomendowane odpowiedzi

kliknąłem sobie na: co nowego [Dzisiaj] i nagle moim oczom ukazał się ... ten wątek

Normalnie powiedziałem (chyba głośno) sam do siebie "Ja p...." :D

 

w moim wieku - takie wzruszenie może zabić

 

Nawet myślałem przedwczoraj [bo wczoraj to mało myślałem :D], że jakiś strzał na PW, lub post lub wątek od jedej-dwu osób juz dawno "niektualny" poza listą "dzisiaj", a tu jak byk - prosto w oko!

 

Rzecz jasna ten wątek tym bardziej cieszy zważywszy moje:

 

nikły staż

 

starcze literówki i - niezamierzone :( - dwuznaczności

 

przepoczątkujące astro-amatorstwo praktyczne

 

przechwiejne astro-teoretyzowanie (od ściany do ściany! Raz sukcesik - trzy razy KNOT!)

 

no i sporadyczne (oby) filozofowanie nie na miejscu - NAWET w Dziale "mój pierwszy teleskop" {zamiast od razu walnąć Synta909AZ3! a tylko dla wybitnie zakochanych w DS-ach Newtonik BKP130/650 - swoją drogą dla kogo oni robią ten model - kto na starcie prawie oleje Łysego? :)}

 

Powiem Wam, że zawsze myślałem, że ludzie [mężczyźni] tak długo nie żyją {bo i po co :)}

a jeszcze wczoraj córka wzięła mnie na film Woody Allena "co nas kręci co podnieca" (tytuł "Whatever Works" przetłumaczony jak dla mnie masakrycznie)

o takim Mechaniku Kwantowym po sześćdziesiątce, w którym to filmie - bezczelnie - przy dziecku - wspomniano o wiagrze (czy mnie też to czeka? :D).

 

Wracając do wieku i "swojego stylu" - wybaczcie proszę - ale przy okazji TAKICH URODZIN powiem coś więcej :

 

w podzięce za to żeście mnie mile zaskoczyli zdradze wam najważniejsze - a słabo znane fakty - potrzebne by długo żyć:

(Ale są znane - OPUBLIKOWANE(swego czasu) co najmniej trzy sposoby znacznego spowalniania starzenia)

 

Badania 2000 bliźniaków w Anglii wykazało, że osoby uprawiające INTENSYWNĄ gimnastykę około 100 minut w tygodniu są

(zbadano telomery!!!) nawet o około 10 lat młodsze od swoich bliźniaków prowadzących nieruchawy (poza niewyczerpujacycm dreptaniem) tryb życia!

{wiadomo: Starzenie sie to skracanie telomerów przy podziałach komórek uzupełniajacych braki po nieżywych. Mamy tylko kikadziesiat podziałów potem koniec - rzeszotowiejemy}.

 

Widziałem tez opublikowane wyniki badań pewnego eksperymentu - chowano przez długi czas ssaki różnych gatunków w maksymalnie wysokich (ale jeszcze nie zabójczo upalnych) temperaturach. Żyły o kilkadziesiąt procent dłużej niż te w normalnych temperaturach. Nawet o 50% dłużej. Może to dlatego że podgrzewanie się to praca i niektóre komórki umierają z tego przepracowania, a wtedy wiadomo - podział sąsiedniej - aby uzupełnić lukę - i jeden telomer mniej!!

 

Singapur jest zawsze na podium w najdłuższej długości życia ludzi. A ma prawie stale temoeraturę zblizoną do 27 stopni Celsjusza. Ja - w mieszkaniu też - ZAWSZE mam 27 stopni w dzien(rano w sypialni akceptuję spadek do 25) - grzejnik niskotempereaturowy francuski na ścianie w przedpokoju uzupełnia CO - polecam.

 

Żeby nie szokować powiem, że znam kogoś kto Od 15 lat nosi poza domem czapke i szalik aż po oczy zawsze gdy temperatura spada poniżej PLUS 8 stopni Celsjusza. I nigdy (wtedy) nie choruje. Są wyjątki - np spacer ze znajomą osobą, co sobie tego nie życzy :D Mity ze szalik szkodzi to teoryje (ale jak ktoś je lubi niech sobie wierzy - co mi tam).

 

Starzeniu się mózgu częściowo zapobiegaja (ograniczone ale możliwe jak sie okazało są drobne regeneracje) ćwiczenia fizyczne! - wszelkie! a zwłaszcza SKROŚNE!(mobilizuja szlaki łączące obie półkule mózgu!}

 

Sa na świecie (USA , Warszawa klika lat temu nie wiem jak dziś) całe szkoły (budynki z dziećmi i nauczycielami) oparte na takiej gimnastyce pomiędzy lekcjami. Lewy łokieć do prawego kolana, prawa reka do lewego ucha, oraz

(Patrz rysunek!)

Przeznakomite ćwiczenie! Stosuje (jak nie zapominam) a Widziałem je na filmie - reportaż w telewizji polskiej - z takiej szkoły (słabi uczniowie po roku staja sie z reguły prymusami). Te splecione, powykręcane ręce ugina sie w dół po czym - przy ciele unosi w górę i przytula do mostka. A poza tym można je wyciągać na wprost i w górę. Potem zmieniamy ręce (splatamy z drugim przedramieniem górą). Kilku ludzi jest mi za nie wdzięczne.

 

Wybitny młody asystent na wyzszej uczelni medycznej w Berlinie powiedzial mi, że ludzie chorzy na reumatyzm z rzadka choruja na alzheimera co moze sugerowac ze leki przeciwzapalene (aspiryna ich ulubiony) zapobiegają znacznie tej chorobie. Profesor ktory to odkryl nie jest w stanie przeprowadzic badan bo koncerny nie sa zainteresowane (za tanie i zbyt powszechne leki - w razie co). Oczywisce aspiryna moze powodowac wrzodzy żoładka itp wiec to jest poniekąd brzytwa, ale wspominam (gdyby ktoś znał osłonę poaspirynowa to ma do myslenia).

 

Człowika może zabić tez psychika lub psychologia. Ponieważ kiedyś się nudziłem to przeczytałem WSZYSTKIE chyba książki z psychologii także te dostępne tylko w czytelni Wydzialu Psychologii i Wydziału Akademii Medycznej Wrocław. (w czasach jak miałem Indeks :D)

Tu recepta jest prosta. Na wszelkie problemy, kłopoty, dylematy itp:

 

PLAN AKTYWNOŚCI !!! Aktywności wobec zagrożenia ale i ogólnej życiowej - byle nie w pogoni za wartościami pozornymi PRESTIŻEM i POSIADANIEM

Prestiżowość szkodzi straszliwie. Ale nie reagowac od razu obrażaniem się oraz nie wstydzić trzeba się nauczyć - zrozumienie + trening (na początek wystarczy zapytać kogoś na ulicy o godzinę :D)

 

O "prestiż" trzeba dbać nieemocjonalnie - lecz "zewnętrznie" - gdy sie musi : np szukając nowej pracy (interview), zdobywając partnera małżenskiego "który akurat wymaga od nas ładnych butów" ale ma inne swoje zalety.

 

A nie pozorne - lecz prawie wrodzone potrzeby / wartości to :

zdrowie,

dzieci,

umiarkowane przyjemniści fizyczne (w tym kulinarne ale bez cukru, soli i patelni w domu!!!),

nieumiarkowane przyjemności poznawcze - UFF!

polepszanie świata (NIE WRODZONA ALE WYNIKA Z LOGIKI) - na tyle na ile mamy na to czas i sympatie dla innych ludzi (naszych pół-sobowtórów) i przyszłych pokoleń.

 

Inne "potrzeby" to szkodliwe wypociny psycho-filozofów (np: "samorozwój" , "potrzeba sensu życia", "pięć poziomów ..." i inne takie szkodliwe TEORYJE które mogą tylko pognębić albo "zapętlić" MOIM SKROMNYM - ale oczytanym - ZDANIEM)

 

Posiadanie jest potrzebne do realizacji celów ale gromadzenie posiadania jako cel źle sie kończy - nerwice serca i 100 innych nieciekawych rzeczy po dorobieniu się :D

 

// Kiedy ja wreszcie znajdę czas i pieniądze na moje ukochane DS-y?

 

JESZCZE RAZ DZIEKUJĘ I ZA WĄTEK I ZA ŻYCZENIA!

cwiczenie2.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

zapomniałem dodać znaną Teorię - czym są owe "przyjemności poznawcze" to WZROK czyli W.Z.R.O.K. (nota bene wydrapna diamentem na szybie w jednej sali I.. PWR) czyli

 

Wycieczki,

Zabawy,

Rozmowy,

Obserwacje,

Kultura.

 

Zabawy (sprawnościowe, artystyczne, techniczne, wynalazcze)

Obserwacje (ludzi, zwierząt, żywiołów, mikro i makro Kosmosu :))

Kultura (wszystko co jedni ludzie przygotowują celem prezentacji innym - także widowiska sportowe, nauka, czasopisma)

 

Nieskromnie postuję w nie swoim wątku (jeno Janko) bo przypomniało mi się, że deltaoptical jest też dobra w mikroskopach, a to też "kosmos"

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.