Skocz do zawartości

WYŁĄCZNIE do RNAV na dalekich odległościach


BartSpotters

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop będę kupować już za kilkanaście dni. Długo zastanawiałem się czy wybrać maka 102 ewentualnie używanego 127 czy syntę 6" lub używaną 8". Ponieważ obserwować będę zazwyczaj na bardzo małym balkonie (1,5 m szerokości, 1m. długości) brałem pod uwagę raczej mobilnego maczka i już byłem zdecydowany w sumie na używaną 127 ewentualnie nowy 102, ale w końcu po nieprzespanych kilku nocach poświęconych wszelakim testom i komentarzom wybór padł na syntę ponieważ daje lepsze i większe obrazy warte męczenia się na tym balkonie przy otwartych drzwiach balkonowych używając dodatkowo jakiegoś stojaczka pod dobsona.

 

Nie wiem tylko czy wybrać nową syntę 6" czy używaną 8". Nie będę oglądać gwiazd itp. a będę używać telepa wyłącznie do obserwacji i fotografii RNAV. Czy duża jest różnica między tymi teleskopami w obserwacjach samolotów przelatujących kilkadziesiąt km (w zależności 20-50km) od miejsca obserwacji? Czy 400zł różnicy cenie to nie za dużo jeśli chodzi o rnav pomiędzy tymi dwoma modelami synty? A może jest jakaś inna alternatywa dla tych telepów?

 

Niestety mieszkam na samym początku naszego kraju - Bartoszyce http://pl.wikipedia.org/wiki/Bartoszyce i w sumie wszystkie najbliższe korytarze i skróty mam pod słońce dlatego nie wiem co kupić żeby efekt był jak najlepszy bo wiadomo, że nie będzie idealny.

 

Na filmiku znajduje się obszar, który jestem w stanie zobaczyć z balkonu.

http://b-ce.pl/download/obszar_widziany_z_balkonu.wmv

 

a tu zdjęcia widoku z balkonu

http://b-ce.pl/download/balkon_rnav/1.JPG

http://b-ce.pl/download/balkon_rnav/2.JPG

http://b-ce.pl/download/balkon_rnav/3.JPG

http://b-ce.pl/download/balkon_rnav/4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótsze czasy naświetlania zmniejszą szanse na poruszone zdjęcia - pamiętaj że będziesz focił ogniskową 1200mm, a to nie jest "cykanie fotek u cioci na imieninach" ;)

Różnica w światłosile obydwu teleskopów pozwoli Ci skrócić czasy naświetlania o prawie połowe (f/5.9 do f/7.84), więc mówimy o bardzo zauważalnej różnicy!!!

 

...Bo w sumie 8" od 6" niewiele się różni bo głownie tylko lustrem...

 

Powierzchnia lustra 8" -> 324.12 cm2

 

Powierzchnia lustra 6" -> 182.32 cm2

 

Różnice chyba widać? ;)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótsze czasy naświetlania zmniejszą szanse na poruszone zdjęcia - pamiętaj że będziesz focił ogniskową 1200mm, a to nie jest "cykanie fotek u cioci na imieninach" ;)

Różnica w światłosile obydwu teleskopów pozwoli Ci skrócić czasy naświetlania o prawie połowe (f/5.9 do f/7.84), więc mówimy o bardzo zauważalnej różnicy!!!

 

 

 

Powierzchnia lustra 8" -> 324.12 cm2

 

Powierzchnia lustra 6" -> 182.32 cm2

 

Różnice chyba widać? ;)

 

he :) różnicę widać to fakt :) Ale czy dla osoby, która będzie cykać foty cyfrówką (lustrzanka to jak na razie marzenie) to czy to będzie robić wielką różnicę? Tylko nie napisz mi, że się nie da robić zdjęć cyfrówką bo w necie można spotkać zdjęcia robione syncią 6" i kompaktem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Da się. W zestawie masz pierścień z gwintem T2, wystarczy dokupić odpowiedni pierścień przejściowy, np. T2->Canon, T2->Nikon czy T2->Pentax. Natomiast różnica będzie w jasności obrazu. W Syncie 8" będziesz mógł używać krótszych czasów migawki. Pomyśl o Syncie jak o obiektywie foto i sam zdecyduj czy chcesz mieć obiektyw f/6 czy f/8 :)

 

PS. o, widzę, że o czasach napisał już Piotrek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że koledzy z np.

http://forum.rnavspotters.pl/

będą mogli dać Ci wiele cennych wskazówek.

Z mojej strony - jeśli drogi lotnicze masz pod Słońce to praktycznie fotografowanie wchodzi w rachubę tylko przed i po południu, co powinieneś brać też pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... obrazy warte męczenia się na tym balkonie przy otwartych drzwiach balkonowych używając dodatkowo jakiegoś stojaczka pod dobsona...

 

 

 

Obserwuje sie tylko przy zamknietym balkonie, inaczej turbulencje Cie zjedzą !!!

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fiorina01 - Tak, wiem, że obserwuje się przy zamkniętych drzwiach balkonowych, ale latem to aż takiej różnicy chyba nie robi bo temperatura powietrza jest w miarę równomierna na zewnątrz budynku jak i w środku tym bardziej, że u mnie zawsze przez okres późna wiosna - wczesna jesień od rana do wieczora są drzwi od balkonu otwarte więc jest czas żeby się temperatury wyrównały. Może źle myślę, to proszę wyprowadź mnie z błędu. To może jeszcze zdążę się uratować przed złym zakupem i kupię maka 102.

 

warpal - na szczęście w ciągu dnia nie mam za bardzo kiedy spoglądać na niebo (oprócz niedzieli) tak więc obserwacje będę prowadzić najczęściej do 9:00 rano i od 18:00. Także myślę, że w tych godzinach będą to dobre warunki jak na moje położenie.

 

polaris - z tym skrzywieniem astro to też tak właśnie myślę ;) W końcu Wasz profesjonalizm skupia się raczej na astro niż na rnav, ale pomimo to i tak wiem, że potraficie w miarę obiektywnie ocenić każdą obserwację przez teleskop :) mam nadzieję, że rozumiesz co mam na myśli ;) Dzięki również za podpowiedź odnośnie pierścienia pod synte. Zaoszczędziłem pewnie z godzinę przeszukiwania internetu ;)

 

Myślę jednak, że jak kupię nową syncię 6" to nie zawiodę się mimo, że to nie tak popularna 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę jednak, że jak kupię nową syncię 6" to nie zawiodę się mimo, że to nie tak popularna 8".

 

Nie wiem dlaczego chcesz akurat sprzęt nówkę - można przecież w dobrych pieniądzach dostać używaną synte - przeszukaj giełdę.

P.S. Ja na Twoim miejscu nie pakowałbym się w nowy teleskop do rnav - a raczej kupiłbym używkę, a resztę kasy przeznaczyłbym na zbieranie na lustrzankę (którą także kupiłbym przez giełdę forumową).

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, zawsze po nówce jestem pewien, że nie ma żadnych rys na lustrze, że wszystko działa tak jak powinno i, że mam gwarancję jakby co ;) Dla mnie to dużo. Poza tym używana synta 8" na dobsonie kosztuje tyle a nawet i czasami więcej niż nowa 6". I tu jest ta różnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he :) różnicę widać to fakt :) Ale czy dla osoby, która będzie cykać foty cyfrówką (lustrzanka to jak na razie marzenie) to czy to będzie robić wielką różnicę?...

 

Jeśli zamierzasz cykać fotki kompaktem, to tym bardziej powinieneś myśleć o 8". Fotografowanie w ognisku głównym (lustrzanki) nie daja strat światła jak focenie kompaktem przystawionym do okularu!

Przy kompakcie masz po drodze jeszcze okular i obiektyw aparatu (czyli dodatkowa optyka a co za tym idzie straty światła), co wydłuża znacznie czasy naświetlania co w połączeniu z jeszcze większą skalą odwzorowania (powiększenie), wyraźnie wskazuje na 8", właśnie po to, żeby tego światła nie zabrakło.

Ja akurat wszystko co Ci napisałem, przedstawiłem z punktu widzenia focenia dziennego, moje astro-zboczenie wyłączyłem ;)

Polaris dobrze Ci napisał - myśl o tym teleskopie jak o obiektywie foto!!!!

 

Co do lustrzanki to moze powinieneś myśleć o firmie, która robi DSLR-y z wbudowaną stabilizacją w body??

 

Pozdro :Beer:

 

P.S.

Tak na marginesie, to dla nas w astrofoto wydłużenie czasu naświetlania nie jest problemem jeśli chodzi o poruszone klatki, bo używamy guidingu ;)

Więc jak widać nasze astro-zboczenie niewiele wpływa na podpowiadanie Ci 8" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że wyłączyłeś astrozboczenie ;P ale powiedzmy sobie szczerze, na nowy 8" mnie obecnie nie stać a zanim znajdę bardzo dobrą używaną ósemkę do max 850-900zł to miną wielki... Dlatego 6" jest na tą chwilę najlepszym rozwiązaniem. Chyba, że jakimś cudem do 15 czerwca, kiedy to będę robić zakup teleskopu znajdzie się ktoś kto będzie sprzedawać zadowalający mnie zestaw (czytaj nie uszkodzony, nie porysowany i na gwarancji).

 

Wystawiłem jak na razie tylko na giełdzie astromaniak.pl swoją lornecię celestron 15x70 bo tu na razie jeszcze nie mogę i jeśli się sprzeda to pomyślę o nowej syncie 8", ale jak na razie to nie widzę zainteresowania tą lornetką więc w grę wchodzi tylko synta 6". Lornecia ma dopiero 2 miesiące i dobra to ona jest, ale raczej wyłącznie do przelotówek w zenicie, ewentualnie tak do 5-10km w bok. Później niestety zbyt słaba jest. Dlatego też zainteresowałem się teleskopem a chyban ie ma nic lepszego do rnav niż synta na dobsonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 102 też jest z powodzeniem używany do fotografii RNAV, choć Syntą 6 czy 8 spokojnie możesz spojrzeć w nocne niebo i na pewno będziesz zadowolony :astronom:

Z takich bardziej egzotycznych konstrukcji to masz jeszcze C90 Mak i C5 Spotter , obie produkcji Celestrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Aleksander za ten post. Już myślałem, że nikt nie napisze, że synta 6 jest lepsza od maka 102. Zaczynałem się zastanawiać czy aby nie jest gorsza bo tak wszyscy chwalą 8" jakby synta 6" nie nadawała się do niczego... Do dnia zakupu teleskopu pozostało mi niewiele dni. Jeśli trafię na używaną na gwarancji syntę 8" to wezmę ją. Jeśli nie trafię na taki sprzęt to pewna jest 6" z salonu. Ciekawy jestem czy gdzieś kupię taki sprzęt w okolicach Pabianic (Łodzi). Czy trzeba jednak do Warszawki podjechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie złozyłes zestawu aparat okular a juz wybierasz newtona? a przeliczyłeś skalę i pole widzenia? sprawdziłeś winietowanie centralne i jakie bedziesz miał światło?

 

Zdecydowana większość rnav spotterów używa tego sprzętu. Więc raczej nie uwierzę Ci, że ten sprzęt w swojej klasie cenowej jest złym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti , chłopaki parający się RNAV sadzą z ogniska , dlatego maki im tak pasują , nie kumają co to plosl , lantan czy nagler.

Liczy się ogniskowa i po naszemu stosunek ogniskowej do średnicy czyli F , a dla fotografii to po prostu maksymalna przysłona ,

a to przekłada się na czas naświetlenia , a im krótszy tym bardziej ostre zdjęcie śmigającego samolotu.

Potraktuj teleskop jak obiektyw i wszystko jasne :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek L. już wszystko pięknie wyłuszczył , Polaris ,McArti poddaję się :Boink: , to tak jest jak się czyta i pisze na półśpiąco ,

No to pozostaje bardzo uniwersalny uchwyt aparatu produkcji Baadera i kitowy plossl lub proste w rozbudowie okulary Hyperion Baadera z

milionem pierścieni i tulejek do prawie każdego aparatu , tylko trzeba poszukać kogoś pozbieranego który wie co zamówić i gdzie przykręcić.

Wiem że oba rozwiązania nie powalają , a może konieczna stanie się przeprowadzka z kompaktu na lustrzankę.

Edytowane przez Aleksander H.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na razie lustrzanka nie wchodzi w grę. Także muszę szukać rozwiązania wyłącznie z kompaktem. Przez Syntę foci wielu spotterów, ale tylko niewielu przy pomocy kompaktu. Faktem jest, że fotki nie są już tak idealne, ale cały czas świetne :) Także kompaktem jak najbardziej da się focić na tym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.