Jump to content
Sign in to follow this  
MaPa

M5 - gromada kulista

Recommended Posts

M5 to juz wyzwanie dla dłuzszych odniskowych z terenu Polski. Nie jest co prawda bardzo nisko ale ja widze róznice miedzy obiektami powyzej 50st nad horyzontem a tych ktory ledwo wchodza na pułap 40st. Warunki owszem trafiają się i na nizsze obiekty ale pogoda w tym przypadku bywa bardzo nieprzewidywalna. Tym bardziej ciesze sie z udanego materiału.

C8N, 2KXM, 3.5h LRGB

m5_2010_800.jpg

Po kliknieciu wieksza rozdzielczosc. http://www.astromarcin.pl/images/clusters/M5/m5_2010_1440.jpg

Edited by MarcinPc

5 Serpens - 5.06 mag

Guest astrodamian27

Fajowo wyszło,Gromadka ok :astronomer2:

Ja również M5 potraktowałem jako rozgrzewkę, ale trochę mało materiału i trochę krótkie czasy "wykręciłem" , bo tylko 15 x 3 [min]

M5.jpg

Krotkie klatki lepiej trzymaja gwiazdki w ryzach jednak 3min to troche za mało na kulki.

Krotkie klatki lepiej trzymaja gwiazdki w ryzach jednak 3min to troche za mało na kulki.

Ostatnio ze względu na jasne noce, jeżeli już foce to z takimi krótkimi czasami, ale w tym przypadku, to nie było dobre posunięcie.

Ja mysle ze mozesz spokojnie jechac 5min. Moze wiecej niz 10 nie ma sensu ale 5 jest spoko.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
      @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
        • Like
      • 29 replies
    • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
      Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
        • Love
        • Like
      • 49 replies
    • Wydrukuj sobie spektroskop
      Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
        • Like
      • 70 replies
    • Nowe działy dla początkujących na Astropolis
      W nawiązaniu do apelu zasygnalizowanego w tym wątku wdrożyłem dzisiaj nowy typ for na Astropolis - tzw. Pytania i Odpowiedzi. Działa to dokładnie tak, jak np. na StackOverflow, czyli ktoś zadaje pytanie, reszta odpowiada i ocenia ich jakość. Autor pytania (lub moderator) w odpowiednim momencie oznacza odpowiedź jako najlepszą (wyczerpującą zakres pytania). 
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Czym są przestrzenie kolorystyczne (sRGB, AdobeRGB) i jak nimi zarządzać
      Proces zarządzania kolorem (sRGB, AdobeRGB, itp) na konkretnym przykładzie.

• 49 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.