Skocz do zawartości

Kompendium wiedzy timelapse


Rekomendowane odpowiedzi

Super, za mną też chodzi timelapse (od bardzo dawna), choć totalnie nie mam czasu się tym zająć. W sumie, to dobry temat "zastępczy" dla astrofotografów, bo paradoksalnie, to dosyć zbliżone dziedziny z tą różnicą, że nie są zależne od pogody. Timelapse można uprawiać zawsze i wszędzie.

 

Mimo, że mnie to bardzo intryguje, to jednak chyba jestem za leniwy. Wystarczy, że w astrofoto pokonuje swoje granice cierpliwości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Timelapse-590x331.jpg

 

Moja przygoda z techniką timelapse zaczęła się ponad rok temu. Nigdy nie zapomnę, jak oglądałem “Planetę Ziemię” na kilkumetrowej ścianie i ujęcia rosnących w nocy grzybów, czy rozkładającego się poszycia leśnego wbiły mnie w fotel. Wcześniej, jeszcze na studiach, oczywiście widziałem “Kooyanisqatsi”, ale to było w czasie, gdy jeszcze nie miałem warsztatu, ani nie zajmowałem się twórczością wizualną. Więc film odebrałem z zupełnie innej perspektywy. Po obejrzeniu “Planety Ziemi” zacząłem się zastanawiać, jak oni to do licha zrobili, szperać w Internecie i wsiąkłem w temat całkowicie. Po roku praktycznych doświadczeń doszedłem do wniosku, że warto zacząć popularyzować ten temat w Polsce, bo informacji i pasjonatów jest nadal niewiele.

 

Zapraszam więc na cykl artykułów poświęconych technice timelapse.

 

Kompendium Timelapse

 

http://lookycreative...ndium-timelapse

Wstęp

 

Część 1: Wprowadzenie

Część 2: Podstawy warsztatu

--

Następne części już wkrótce! Staram się pisać co tydzień.

Jeśli macie sugestie lub uwagi - chętnie posłucham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałem zapytać jaki najtańczy aparat kompaktowy ma wbudowaną funkcję timelapse??? Dodam iż szukałem w google lecz bez większych rezultatów, same drogie modele! Proszę o info na piotrbulat@poczta.fm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Taka moja skromna produkcja... :)

 

Te dziwne paski to wina kodeka z PhotoLapse - następnym razem użyję czegoś bardziej solidnego.

 

Zdjęcia robione na całkowicie zamkniętej przysłonie. Ostatnie 30 sekund skopane, bo ustawiałem poziomy na laptopie - i wydawało się wszystko ok, dopóki nie przerzuciłem materiału na PC. A kopii zapasowej nie zrobiłem :Boink:

 

 

Pozdrowienia

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i ja swoje pięć groszy dołożę :-)

 

http://www.sebadyoda.pl/timelapse%5Ctimelapse.html

 

Aktualnie robię długiego timelapsa jak rośnie papryka Marii.

 

Wciągnął mnie ten temat jak po raz pierwszy zobaczyłem timelapsy Patryka i już nie mogę o tym zapomnieć. Jak tylko mam doła że pogoda że coś to już mi po głowie chodzi co by tu ztimelapsować.

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeden z moich absolutnie pierwszych tego typu zabaw tylko ze wtedy czyli 1 sierpnia 2008 z okazji częściowego zaćmienia słońca to była ciężka praca ponieważ poszczególne klatki robiłem po prostu na przekręcając aparat na statywie a póżniej nakładałem zdjęcia ręcznie tak aby słoneczko zawsze było w tym samym miejscu. Dlatego na filmie słoneczko trochę drga.

 

 

A potem były kolejne próby chociażby taka.

 

Edytowane przez Dyoda
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Pytanie co do programu PhotoLapse 3.

 

Zrobiłem testowo 36 zdjęć po 15 sekund nocnego nieba. Próbowałem zrobić filmik 9 sekund i 4 sekundy, czyli odpowiednio po 4zdj/1s i 9zdj/1s. Za każdym razem jak odpalam jeden i drugi filmik to trwają one dłużej niż te 9 i 4 sekundy..Co do ustawień to np: Mark every Nth frame =1 no i FPS = 9 . Zdjęcia robione lustrzanką, każde po 4 mega, komputer mam sprawny nie zamula :-) Czego to wina że filmiki są dłuższe niż być powinny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

ci wszyscy ludzie wyglądający jak zakłocenia :P przypomnieli mi o tym filmiku timelapse:

http://vimeo.com/11986171

- chodzi mi oczywiście o trik dzięki któremu ze zdjęć zniknęły szybko poruszające się obiekty (usuwamy różniące się fragmenty i to co zostaje jest nieruchome).

tutaj opis jak to robił:

http://rossching.com/running-on-empty

 

no i Kuba... robisz zdjęcia nieba a nawet słońca, równocześnie z ziemią która jest o wiele ciemniejsza i wygląda to bardzo ponuro. właśnie do takich sytuacji wymyślono HDR (albo conajmniej filtr połówkowy :D)

Edytowane przez szuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też przy następnym projekcie planuję wszystko robić w RAWach, żeby mieć większe możliwości w takich sytuacjach. Obawiam się, że z HDRem przy tej liczbie zdjęć bym sobie nie poradził.

 

Nie powiem, mogłem to zrobić tutaj, ale... lenistwo Panie, lenistwo! ;)

 

EDIT:

Oj szuu, co Ty wyprawiasz z ludźmi! Przez Ciebie zamówiłem filtr połówkowy! ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Stworzyłem kolejny, tym razem dłuższy, film. Mam nadzieję, że się spodoba.

 

 

Pozdrawiam!

 

Fajne :)

 

Nie jestem pewny ale ta paża to chyba na Helu a to co w oddali widać w 1:40 to chyba to latarnia morska na Przylądku Rozewie.

Kilka lat temu byłem tam i do dzisiaj pamiętam niezwykły widok. Trafiłem przypadkiem na zachód Słońca za przylądkiem, Słońce zachodziło tam dwa razy.

Słońce zaszło za przylądkiem a potem pojawiło się jeszcze raz i drugi raz zaszło za morzem.

Co prawda to nie Timelapse ale sami zobaczcie, zdjęcie nie jest najwyższych lotów bo zrobione "małpką".

Pozdrawiam

post-19024-0-30326400-1313742086_thumb.jpg

Edytowane przez statek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na najbliższym zlocie w Jodłowie Patryk Kizny poprowadzi specjalne warsztaty Time Lapse (teoria i praktyka). Więcej informacji wkrótce.

 

Super. :notworthy:

Potrzebuję wiedzy jak łączyć sceny z podkładem muzycznym.Jak dobierać motyw muzyczny ,gdzie szukać ciekawych sampli ?

 

Na razie mam gołe i głuche odcinki kilku testów z pożyczonym szynobusem do animacji poklatkowej.

 

Np taki Giewnot . :rolleyes:

 

http://www.youtube.com/watch_popup?v=lV9ORoRqOUs&vq=hd720#t=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. :notworthy:

Potrzebuję wiedzy jak łączyć sceny z podkładem muzycznym.Jak dobierać motyw muzyczny ,gdzie szukać ciekawych sampli ?

 

Na razie mam gołe i głuche odcinki kilku testów z pożyczonym szynobusem do animacji poklatkowej.

 

Np taki Giewnot . :rolleyes:

 

http://www.youtube.com/watch_popup?v=lV9ORoRqOUs&vq=hd720#t=0

 

Fajne.

byłoby super gdyby nie ten jawor na pierwszym planie z lewej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statek, pomyliłeś się o jakieś... 300 kilometrów :szczerbaty:

 

Materiał z plaży zbierany był w Pogorzelicy :)

 

Pozdrawiam!

 

EDIT:

Zastanawiam się, ile kosztowałoby wykonanie prostego slider'a na niewielkie obciążenia. I czy można wykonać to w domowych warunkach, nawet samemu - bez zlecania wyspecjalizowanym warsztatom...

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.