Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy Jowisz tego sezonu ustrzelony. SCT 8", DMK21.

 

f/10, IR-RGB:

ir-rgb.png

f/10, R-RGB:

r-rgb.png

Podczerwień w wykonaniu Astronomika Pro Planet 742 wygrywa.

 

f/28, B-RGB:

28b-rgb.png

Z silniejszym Barlowem obraz może nie pływał, ale był ciężki do skontrastowania, nawet w IR. Robiło się coraz jaśniej, do tego obraz mógł być niedoostrzony itd. :P Ale stosowne akcesoria są już w drodze lub prawie. Przynajmniej widać ile ma pasów :Boink:

 

 

Animowany GIF:

fauaz5.jpg

Z trzech klipów, których rejestracja zaczynała się o godzinie:

I: 3:36:00

II: 3:37:20

III: 3:38:33

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy dalej. Dzisiaj DMK21, około f/21, Orion RGB, Astronomik Pro Planet 742.

 

Tranzyt Europy na tle Jowisza

Europa jest na lewej krawędzi fotki, a ciemny punkt na tarczy Jowisza to jej cień.

 

Wersja płynna

c3-blur.png

c4-blur.png

 

Wersja ostra

c3.png

c4.png

IR-RGB po 1300 klatek na kanał.

 

Animacja w podczerwieni:

Kanał podczerwieni (Pro Planet 742) po około 2000 klatek na klip AVI od 3:59 do 5:08 (choć ostatnie aviki odrzucone z animacji)

 

Wersja bez obróbki (widać jak tło jaśnieje wraz ze wschodem Słońca)

anim.gif

 

Wersja z poprawionymi poziomami, redukcją szumu (trzeba jeszcze to trochę dopracować...):

anim2.gif

 

Dla chętnych:

- Surowe stacki animacji IR

- Surowe stacki IR-RGB (powyżej zaprezentowany zestaw 3 i 4)

Jak ktoś ładnie obrobi to proszę się pochwalić wynikiem i opisem "jak to jest zrobione" ;)

 

 

Focenie odbywało się pod pięknym bezchmurnym niebem:

P1010784.jpg

 

Dość eksperymentalnym i nowym zestawem:

P1010785.jpg

:D

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzisiejsza sesja. Ganimedes rzucający cień i Io wyłaniający się zza planety. Fotki pod miniaturkami :)

 

f/28, IR-RGB

Basler Ace, 32 FPS:

basler-ace-f28.png

 

DMK 21, 15 FPS:

dmk21-f28.png

 

 

 

f/10, IR-RGB:

Basler Ace

ace-f10-ir-irgb.png

ace-f10-ir-rgb.png

 

ace-set-rgb.png

 

 

DMK21:

dm21-f10a.png

dm21-f10b.png

dm21-f10c.png

 

I animacja. Cień pochodzi od Ganimedesa, który zbliża się do Jowisza. Zza planety wyłania się Io:

dmk-21-anim-jup-f10.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda. Powiedz, po jakim czasie można już taki ruch zaobserwować?

 

I moje podejście. Wczoraj, po tym jak złapałem C/2009 R1 miałem jeszcze parę godzin do PKSu i upolowałem Jowisza kamerką QHY5v (18.06.2010, godzina 3:30). :astronomer2:

 

jowisz_01.jpg

QHY5v (szary filtr), SW150/750, barlow x2, HEQ5

 

Troszkę brak mi koncepcji jak zwiększyć ostrość. Czy filtry (i jeśli tak, to które) mogą poprawić ostrość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie konkretne koło? Strasznie drogie są :(

 

I jeszcze z innego materiału udało się coś więcej uzyskać:

jowisz_02.jpg

 

To jest niedrogie http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47&products_id=612&lunety=Koło_filtrowe_1,25_cala_z_2_filtrami_-_panetarnym_oraz_mgławicowym_(filter_wheel)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki badziew na aż 2 filtry to sobie można odpuścić. Niestety najtańsze ręczne koła filtrowe czy zmieniarki 1,25" to jakieś 90-100 Euro. Na giełdach czasami pojawiają się używane taniej, ale też szybko się sprzedają ;) Do tego filtry RGB, filtr IR i wychodzi jak zawsze kupa kasy :P

 

 

Hint: niebawem będę sprzedawał filtry "amatorskie" Baadera i zmieniarkę Lumicona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzisiejsza sesja. Ganimedes rzucający cień i Io wyłaniający się zza planety. Fotki pod miniaturkami :)

 

f/28, IR-RGB

Basler Ace, 32 FPS:

basler-ace-f28.png

 

DMK 21, 15 FPS:

dmk21-f28.png

 

 

 

f/10, IR-RGB:

Basler Ace

ace-f10-ir-irgb.png

ace-f10-ir-rgb.png

 

ace-set-rgb.png

 

 

DMK21:

dm21-f10a.png

dm21-f10b.png

dm21-f10c.png

 

I animacja. Cień pochodzi od Ganimedesa, który zbliża się do Jowisza. Zza planety wyłania się Io:

dmk-21-anim-jup-f10.gif

 

 

Jak na takie położenie Jowisza fotki są bardzo dobre. Większa apertura i od razu inne wyniki.

Gratuluję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta planeta rzeczywiście szybko się obraca. Nie wiedziałem, że uda mi się to zaobserwować :)

 

jowisz_animacja.gif

3 klatki z przedziału mniej więcej 20 min.

 

W takim razie jaki sensowny czas filmików powinien być, żeby mieć sensowną ostrość na zdjęciach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JMI cryford-motofocus, visualback 1,25", koło filtrowe 1,25" + DMK21 i przelotnie był Basler Ace :) W Newtonie synty miałem synciany motofocus i podobny układ kamerka + zmieniarka filtrów. Filtry wcześniej to "amatorski" RGB Baadera, a teraz mam LRGB Oriona. Do tego filtry podczerwone - Pro Planet 742 i 804.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jaki sensowny czas filmików powinien być, żeby mieć sensowną ostrość na zdjęciach?

 

prędkość obrotowa na równiku 12,6km/s

 

średnica na równiku 142984km

 

zatem na środku tarczy szczegół przesuwa się o 12,6/142984 = 1/11348 równika w ciągu sekundy

 

11348/średnica_w_pixelach = ilość sekund (gdzie szczegół na środku tarczy przesuwa się o 1 pixel)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.