Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie kamery do planet żeby dać dobry detal lubią dostać dużo światła , przy takich obiektach jak Księżyc , Wenus , Mars , Jowisz ta kamera sobie radzi , gorzej przy Merkurym , Saturnie , Uranie , Neptunie , o obiektach DS bez przeróbki kamery można zapomnieć.

 

Jeżeli masz możliwość kupić tanio to warto kupić żeby poćwiczyć i zacząć przygodę z planetami , ale mając tak dobry teleskop warto uzbierać i kupić lepszą kamerkę , dopiero wówczas twój teleskop pokaże co potrafi.

 

Co do kręcenia planet , to możesz zrobić prosty eksperyment , nakręć jeden avik np. Jowisza , a po upływie 1 minuty nakręć następny , następnie otwórz oba zdjęcia np w Paint-cie i klikaj raz na jedno raz na drugie , sam zobaczysz czy planeta robi obrót czy nie i ewentualnie po jakim czasie.

 

Im ogniskowa większa tym obrót planety będzie szybszy , ja stwierdziłem wielkokrotnie że z ogniskową 2m można kręcić 3 minuty , z 4m 2 minuty, z 6 m tylko minutę , przy dłuższych czasach detal będzie przesunięty i mogą pojawić się ringi na planecie .

 

Dlatego do Jowisza używam kamery kolorowej żeby uzyskać i kolor i detal nie rozmyty w ciągu minuty lub 2.

 

Taką fotkę można uzyskać kamerką kolorową DBK w czasie 2 minut z ogniskową 2m moim SCT 8".

 

preview_2133.jpg

 

A taką z ogniskową 6m.

 

full_1994.jpg

 

Oczywiście dobry seeing i kolimacja to podstawa , inne planety obracają się nieco wolniej więc można użuć czulszej czarno białej kamerki i pobawić się z kołem filtrowym i 3 filtrami , efekty powinny być jeszcze lepsze niż w przypadku kamerki kolorowej , ale kamerka kolorowa ma ta zaletę że możemy uzyskac kolor przy jednym filmie , no cóz warto mieć kilka kamer :)

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze fotki. DMK21, Orion RGB, Astronomik Pro Planet i inne:

 

f/20

IR804-RGB:

f20-ir8-rgb.png

f20-ir8-rgb2.png

IR742-RGB:

f20-ir7-rgg.png

f20-ir7-rgb.png

 

~f/15

IR804-RGB:

f15-2ir8-rgb-blur-ps.png

f15-ir8-rgb-blur-ps.png

IR742-RGB:

f15-ir7-rgb-blur-ps.png

 

f/10

IR804-RGB:

f10-c2-ir8-rgb-blur-ps.png

- Kolejna fotka

- Kolejna fotka

IR742-RGB:

f10-c2-ir7-rgb-blur-ps.png

Red-IR742-IR804:

- Kolejna fotka

 

f/10 mono

- UHC-S

- SW Light Pollution Filter

- O-III

- IR/UV cut

- Fałszywe kolory

L: O-III

R: LPF

G: Solar Continuum

B: O-III

 

- Maska Bahtinowa :)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik zły nie jest. Złap ponad 1000 klatek i przepuść to przez castratora/autostakkerta - daje dobre efekty :)

 

 

Z obrobki niestety nic więcej nie da się wyciągnąć, wynik jest na krawędzi artefaktów

po wielostopniowej obróbce.

btw:

ciekawie w tym roku wygląda ta planeta praktycznie zanik

pasa południowego. Kryzys panie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmniejszeniu wyboru do 700 klatek uzyskałem nieco lepszy tzw. "szczegół"

Przedstawiam poniżej (oczywiście w totalnym skrócie) zarys kroków czyli podaję

sposób w jaki powstało zdjęcie ostateczne, które zamieszczam poniżej.

Może przyda się to komuś do przynajmniej zorientowania się w kwestiach obróbki

ponieważ 90% pracy przy fotce to właśnie umiejętność poruszania się w softach graficznych.

Fotka ostateczna jest odwrócona o 180% - to nie ma ofcrs. żadnego znaczenia.

jowiszkorekta.jpg

jupiter progres method.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z dzisiejszej sesji. Atrakcja nocy - WCP i WCP Junior.

Setup: DMK21 + Orion RGB + ProPlanet 742/807 + SCT 8" +/- GSO/TS Barlow 2x/1.5x

Obróbka: Castrator, Autostakkert, Astra Image

 

Fotki pod miniaturami:

 

f/10 IR807/742-RGB

j10-irgb7c.png

j10-irgb8c.png

j10-irgb8cc.png

 

~f/15 IR-RGB:

Rozmyty i oryginał

j15ir-rgb-v3c-blur.pngj15ir-rgb-v3c.png

 

j15irgb-v5b.png

 

f/20 IR-RGB:

Rozmyty i oryginał

j20-irgb7-v5-blur.pngj20-irgb7-v5.png

 

 

I na przegryzkę - trochę gwiazdek z prób "dostrojenia" układu DSowego z reduktorem ogniskowej i radial guiderem. Wszystko fajnie poza kanałem czerwonym, który wyszedł nieostry z jakiś powodów... albo wrzucił się nieparfokalny filtr IR ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrozimy seeing.

 

 

f/20, wersja standardowa - połowa histogramu:

f20-standard.png

f20-standard-blurdenv.png

 

f/20, wersja szybka - 1/4 histogramu RGB, 1/8 histogramu IR, wavelets + convolution + blur...:

f20-short.png

 

 

 

f/15, wersja standardowa - połowa histogramu:

f15-irgb-standard-blwav.png

 

f/15, wersja szybka - ~1/4 histogramu:

f15-ir8rgb-blur.png

f15-ir7rgb.png

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ponizej przedstawiam wąski crop z fotek kolegi Riklaunim i mojej (mam nadzieję że się nie obrazi :)

Chciałem sprawdzić to co mnie zawsze męczy przy obróbce - czy zaawansowane softy do obróbki fitsów

nie generują artefaktów).

Jestem usatysfakcjonowany porównaniem - biorąc pod uwagę niewieli obrót planety w interwale w jakim

avikowaliśmy i biorąc pod uwagę naturalną różnicę w rozdzielczościach wynikającą z apertur 8 i 11"

jest więcej niż dobrze. Na obu fragmentach można dostrzec identyczne struktury bez artefaktów które

byłyby tu rażąco widoczne. Jest dobrze :)

Z prawej - kolega, z lewej-moja fota. Fragmenty o trochę różnym resamplingu ale generalnie to bez znaczenia.

relat..jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj fotki wyszły w miarę dobre, choć najciekawszy jest zagadkowy słaby cień na powierzchni planety (fotki f/15 i f/20), który przemieszcza się na prawą krawędź. Problem w tym że nie widzę za bardzo który księżyc mógłby go rzucać. Io po lewej i dalej Calisto są za planetą względem Ziemi/Słońca i raczej nie mogą rzucać tego cienia...

 

f/20:

f20-irgb-sh1a.png

f20-irgb-sh2.png

f20-irgb-sh3wvl.png

 

Wspomniany cień:

shadow.png

2:18 czas lokalny

 

 

f/15:

f15-irgb1.png

f15-irgb2.png

f15-irgb3.png

 

DMK21 z reduktorem - złapane księżyce:

jup-reduced.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz jeszcze ciepły, "zrobiony" dzisiaj, ok 4:30 na dość jasnym niebie. Za to seeing okazał się nieco lepszy, niż podczas poprzedniej mojej sesji.

 

Setup:

SW Mak 180 f/15, DMK21, filtry RGB, ok 800 klatek

 

jowisz20100704.jpg

 

A tu kolejna próba uchwycenia Jowisza.

Sprzęt ten sam, dołożyłem jedynie barlowa TeleVue x2,a zatem światło wynikowe f/30

 

jowisz201007041.jpg

 

Lotar

Edytowane przez Lotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja dzisiejsza próba.

Mak 5", barlowx2, DMK41, ok 1600 klatek złożonych w Registax i obrobionych w Fitswork.

jup_08072010a.jpg

Po prawej Io.

 

Więcej chyba z maka nie wyciągnę, czas poskładać Taurusa.

 

PS: dorzucę jeszcze nieudolne LRGB (a raczej LOGB ponieważ filtr czerwony gdzieś mi wcięłło i zastąpiony został pomarańczowym :D ), resize do 80%:

jup_08072010c.jpg

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astromiłośnik

jowisz.th.png

 

Jowisz, zrobiony aparatem kumpla przez mój telep, Canon 350D, ISO 1600, czas ekspozycji 1/60 sekundy. Zdjęcie przeszło przez PS, zwiększenie kontrastu, wywalenie szumów i takie tam bzdurki.

 

Zastanawiam się w jaki sposób, wyciągacie tyle szczegółów na swoich zdjęciach :notworthy: , rozumiem, że trzeba nagrać filmik, ewentualnie zrobić sporo zdjęć(zdjęcia to nie jest dobre rozwiązanie)wyciągnąć jak najlepsze klatki, a potem porządnie poskładać do kupy, i właśnie na tym ostatnim etapie wysiadam, w jaki sposób to się robi i jaki preferujecie program do tego ??, jeżeli ktoś mi wyłoży podstawy to mi wystarczy, sprytna bestia jestem, do reszty sam dojdę o ile to nie będzie, aż tak skomplikowane. :szczerbaty:

Edytowane przez Astromiłośnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o poranku w wersji pseudo LR(O)GB. Zestaw sprzętowy taki sam.

Cień Io widoczny na powierzchni.

jup09vii10a.jpg

 

Warpal - umieszczając fotę na forum warto sprawdzić, czy "grzebanie w grafice" nie pozostawiło niepożądanych efektów.

Sam popatrz, każdemu księżycowi towarzyszy zaszumione kwadratowe tło, to samo tyczy się samej planety.

 

Lotar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warpal - umieszczając fotę na forum warto sprawdzić, czy "grzebanie w grafice" nie pozostawiło niepożądanych efektów.

Sam popatrz, każdemu księżycowi towarzyszy zaszumione kwadratowe tło, to samo tyczy się samej planety.

 

Lotar

 

Dzięki! Okazuje się, że nie do końca ma skalibrowany wyświetlanie na laptopie - dopiero jak podjaśniałem o 8% to tło, o którym wspominasz zaczyna u mnie wychodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Poniżej trochę urobku z ostatnich dni.

W roli głównej oczywiście Skywatcher Mak 180 oraz kamerka DMK21 i w zależności od potrzeb barlow Televue x2 (f/15, f/30)

 

jowiszmak18020100709bw.jpg

 

jowiszswmak180201007093.jpg

 

jowisz_SWMak180_2010-07-09r.jpg

 

jowisz_Mak180_2010-07-10rgb.jpg

 

Ps. Z każdym dniem nabieram wprawy, co więcej testowany mój Mak naprawdę mnie zaskakuje jakością uzyskiwanych obrazów.

Czekam z niecierpliwością na opozycję Jowisza.

Lotar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.