Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy próbny filmik...

Nie jestem przekonany do takiego obrazowania, fajnie że się

rusza :):) ale tutaj trzeba harcorowego seeingu przez dłuższy

czas niedostępnego w naszych warunkach i żmudnej obróbki - wiadomo

coś za coś ale chyba do tego cieprliwości nie nabiorę :)

Spóbowałem, coś się tam kręci i ... pozostanę przy fotkach ;)

 

btw- przy okazji wyrównywania klatek pojechał mi w daleki kosmos księżyc Jowisza :)

 

 

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

Pozdrawiam.

Edytowane przez sumas
naprawa youtubowej linki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy seeing był naprawdę niezły, oprócz Jowisza spróbowałem porwać się z motyką na słońce

czyli oddać strzał w Ganimedesa :).

 

 

med_gallery_2362_3_42881.jpg

 

 

 

gallery_2362_3_27320.jpg

 

 

Jowisz: 2400 frames, F20, avi 17f/ps

Ganimedes: 4890 frames, F25, avi 64f/ps.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy seeing był naprawdę niezły, oprócz Jowisza spróbowałem porwać się z motyką na słońce

czyli oddać strzał w Ganimedesa :).

med_gallery_2362_3_42881.jpg

 

Czy mi się wydaje, czy ostry jest środek planety, a boki już nie? I też trochę jakby mu kolorów brakowało, ale ostrość i detale są :)

 

Trochę walki z f/28 było wczoraj. Niestety seeing nie był zbyt idealny no i matryca DMK21 ma za małą czułość i muszę stosować dłuższe ekspozycje co robi swoje (nawet 1/19 sek na kanał IR). W przyszłym miesiącu jest już szansa że będą dostępne nowe kamerki z ICX618... Basler Ace lub QHY IMG0H :twisted:

 

f/28 pierwsze to obróbka waveletowa, drugie convolution ze stakkerta:

jup28.jpgjup28conv.jpg

 

DSI III Pro, f/10, księżyce Jowisza na paradzie od lewej Europa, Io, Ganimedes, Kalisto (kliknij na miniaturę):

jup-moons.jpg

Nałożenie Jowisza z wersji normalnej na wersję mocno waveletowaną tej samej fotografii.

 

 

 

anim28w.gif

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dzięki ;)

Co do Ganimedesa to na pewno realny szczegół, widać go zresztą już po samej obróbce w registax, dodałem tylko trochę dekonvolve i dalej nie ruszałem

przy takiej skali obiektu mocna obróka to pewne artefakty.

Jowisz staralem się ostrzyć gaussem trochę może za duży promień wyostrzania, poza tym niestety z wrodzonego lenistwa pojechałem automatem

wyboru klatek...sic! W wolnej chwili jeszcze na pewno ruszę ten materiał ponieważ mam ponad 10tys klatek z których myślę że połowa nada się do

obróbki nawet w większym skalowaniu bez widocznego szumu. Seeing był bardzo dobry, z Jowiszem trzeba czekac na te magiczne chwile o świcie

kiedy nagle fluktuacje atmosfery "stają w miejscu" na około 30 minut - być może jest to związane z wyrównywaniem się temperatur warstw powietrza.

 

Riklanum: wydaje mi się że 19fps nie jest niczym niezwykłym przy wysokich wąskopasmowych IR. U mnie w LU przy c-11 nie jestem w stanie zejść

poniżej około 30 fps. Jeżeli okaże się ze czułość nowych matryc w luminacji jest taka że umożliwi poziomy rzędu 50-60 fps to byłaby bajka praktycznie

wyeliminowanie wpływów zawirowań seeingowych w średnich warunkach i przerzucę się nowe matryce (chętnie na QHY która zdaje się

spełni się też przy guide).

 

 

Co do kolorów - temat rzeka ;) ja straam się unikać jednak nadmiaru kanału R jak na większości fotek amatorskich , wydaje mi się że to jest kolor

wprowadzany przechodzeniem światła przez naszą atmosferę, True color of Jupiter jest zresztą mało efektowny...:

 

http://www.ciclops.o...a_in_True_Color

 

Fotki z HST to już prawdziwa feria barw zależna od nastrojów grafików :):)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się tu coraz ciekawiej, świetne fotki. Aż się boję pomyśleć co będzie podczas opozycji :o

 

f/28 pierwsze to obróbka waveletowa, drugie convolution ze stakkerta

Jak dla mnie, to oba Jowisze są takie same. Po pobraniu na dysk to się potwierdza - rozmiar zgadza się co do bajta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicy godziny 4 mieliśmy tranzyt Ganimedesa na tarczy Jowisza. Wizualnie kropka była wyraźnie widoczna bez jakiś szczególnych zabiegów. A fotograficznie wygląda to tak:

 

f/20

20.gif

 

f/28:

28.gif

 

Nieopodal był Io, który trzyma sztamę z Jowiszem i jak dwa ziomale surfują po wszechświecie:

io.jpg

 

 

f/42 RRGB:

Convolution

42rrgb6.jpg

Mocne wavelety

42wrgb-std.jpg

Epicko mocne wavelety

42wrgb-str.jpg

Epicko mocne wavelety i unsharp mask na R:

42wrgb-std-unsh.jpg

 

 

f/56:

Przy F/56 z IR/UV cut niestety wystąpiły problemy ze stackowaniem... po wschodzie Słońca trudno avikować z 11 metrów ogniskowej :D Pojedyncza klatka:

56.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie kropka była wyraźnie widoczna bez jakiś szczególnych zabiegów.

 

 

Czepiam się akurat tutaj, ale ten błąd pojawia się bardzo często w różnych postach, więc warto o nim napisać.

 

Mianowicie w powyższym zdaniu powinno być słowo jakichś a nie jakiś. Nie wiadomo jakich, więc jakichś, a jeśli nie wiadomo jaki - to jakiś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by trochę zaniżyć poziom forum, oraz trochę ośmielić innych (bo to co ostatnio wywijaja Riklaunim potrafi zniechęcić każdego do jakiegokolwiek wysiłku) zamieszczam swoje wypociny z dziejszej nocki... niestety seeing był koszmarny, tak miedzy 4/5 a 5/5 - złapanie ostrości praktycznie niemożliwe ( przy masce bahtinova "pływały" mi spajki ! ). Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę, że rzadko mogę poświęcić nockę, coś tam walczyłem i coś tam wyszło:

 

CCDCap0002_a_0.jpg

 

Jak zwykle Synta 8" na platformie LJ + Soligor 2x + SPC900NC +M&SkyGlow... kamera oddalona od soczewki metodą partyzancką, ogniskowa ok 3000mm.

 

CCDCap0031_a_0.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWGA: Podaję komunikat o wyjątkowym seeingu jaki miał miejsce dzisiejszej nocy - po mimo lekkich cirrusków , dziś zapowiada się kontynuacje tego seeingu- nie przegapcie tego .

 

Ps. dobry seeing jest dopiero po północy ale warto czekać , ja czekałem do rana , takiego Jowisza i Księzyca jeszcze nie widziałem , nawet z Barlowem 5x i kamerką Jowisz i Księżyc były ostre i praktycznie nie pływały , seeing oceniam na 8/10.

 

Mam sporo materiału i dopiero go obrabiam , więc zamieszczę na pewno , ktoś kto ma SCT 14" mógł by dzisiejszej nocy dorównać Damianowi .

 

Mam Film z barlowa 5x który zamieszczę ja YouTube , pojedyncze klatki przyprawiały mnie o zawrót głowy ze wszystkimi powiększeniami z barlowami 2,3 i 5x.

Coś czuję że dziś sobie znowu nie pośpię , ale warto bo ma padać przez 3 dni - pozdrawiam Janusz.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiągi z wczorajszej, w sumie dzisiejszej nocy. f/20 i f/42 standardowo z SCT 8", DMK21, Pro Planet 742 (IR) oraz Orion LRGB. Barlow 2x/1.5x GSO/TS, Barlow 2.8x UO Klee. Obróbka w Castrator/Autostakkert/Registax/Astra Image. Seeing dobry, choć bywał lepszy :)

 

f/20 IR-RGB

 

f20.jpg

 

anim20.gif

 

f/42 RRGB:

rrgb3.jpg

 

rrgb2.jpg

 

rrgb1.jpg

 

 

Filmiki YouTube z f/42 po ok 200 klatek

 

Skontrastowane chmury i pasy chmur:

clouds.jpg

 

 

Przy f/42 Jowisz zbyt jasny nie jest. Dla DMK21 nie przekraczam 1/30 sekundy ekspozycji (a na pewno nie na max gain) jako że powyżej zaczyna mocno szumieć. Stacki z normalnych nieprzeskalowanych ogniskowych (f/20 i okolice) obrabiam bez specjalnych zabiegów. f/42 wymaga jednak trochę zachodu:

- na stacki "convolved" ze stakkerta nakładam blur/rozmycie tak by nie było widać pikselozy i poprawiam poziomy

- na rozmyte stacki w Registax nakładam bardzo silne wavelety

- waveletowane klatki rozmywam aż zaniknie pikseloza

- składam RRGB

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWGA: Podaję komunikat o wyjątkowym seeingu jaki miał miejsce dzisiejszej nocy - po mimo lekkich cirrusków , dziś zapowiada się kontynuacje tego seeingu- nie przegapcie tego .

 

nic tylko pogratulować. U mnie już było wszystko pod wpływem nowego frontu i seeing z każdą godziną był coraz gorszy. Rano już całe niebo było w wysokich, a teraz pokrywa chmur ;( ehh zazdroszczę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 sierpnia 2010, 03:40:52 trafiłem seeing 8/1O , trwał do świtu , kręciłem co się dało i jak się dało , materiału mam bardzo dużo i dopiero go obrabiam , zamieszczona fotka była robioina moim SCT8" , Barlowem 5x TeleVue Powermate i kamerką DBK z filtrem Ir-Cut , nakręcony film nie był w trybie raw , szkoda że nie miałem większej rury , gdyby kamerka dostała więcej światła mógł bym złapać z 1OOO klatek i była by żyleta , a tak tylko 4OO klatek , ale i tak byłem w szoku co widziałem po mimo użycia takiego barlowa szczegół nie rozjeżdżał się :o , reszta już w krótce.

 

1083_04_08_10_8_13_30.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło fajnie, szczególnie że to f/50 i dlaczego to ograniczasz do 400 klatek, przez czas trwania avika? W zależności od obróbki spokojnie da się wyciągnąć 4 minutowy czas zbierania materiału. Na krawędzi wyszła aberracja atmosferyczna, ale to zmora kolorowych kamerek.

 

Ogólnie patrząc na te przeskalowane fotki (f/50, f/42) ich zaletą jest to że dobrze wyglądają jak się patrzy na nie z daleka (jak się wizualnie pomniejszą). Z bliska nie robią takiego wrażenia ze względu na brak rozdzielczości. Pomniejszając przeskalowany oryginał robi się też całkiem fajnie (poniżej) tak jakby się avikowało przy f/20-25, czyli w pobliżu optymalnej ogniskowej.

 

W skrócie: potrzebujemy co najmniej po C14... chociaż jeżeli tobie wychodzi fotka przy 10 metrach to f/20 wypadnie dla pół metrowego lustra :] Masz tam miejsce na 20" teleskopik? :D

x.jpg

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło fajnie, szczególnie że to f/50 i dlaczego to ograniczasz do 400 klatek, przez czas trwania avika? W zależności od obróbki spokojnie da się wyciągnąć 4 minutowy czas zbierania materiału. Na krawędzi wyszła aberracja atmosferyczna, ale to zmora kolorowych kamerek.

 

Ogólnie patrząc na te przeskalowane fotki (f/50, f/42) ich zaletą jest to że dobrze wyglądają jak się patrzy na nie z daleka (jak się wizualnie pomniejszą). Z bliska nie robią takiego wrażenia ze względu na brak rozdzielczości. Pomniejszając przeskalowany oryginał robi się też całkiem fajnie (poniżej) tak jakby się avikowało przy f/20-25, czyli w pobliżu optymalnej ogniskowej.

 

W skrócie: potrzebujemy co najmniej po C14 :D

 

Święte słowa C14 :rolleyes: , poniewaz ma większą ogniskową wystarczy ognisko gł. ewentualnie Barlow 2x i starczy.

 

Kamerka aż tak dużej aberracji atmosferycznej nie daje , to efekt obróbki graficznej.

 

Dla SCT optymalny Barlow to 2-3 x , mam fotki i ztego powiększenia, sa lepsze od zamieszczonego zdjęcia.

 

Kamerka DBK jest bardzo dobra ale wymaga nieco większych powiększeń niż 2x , bo przy mmniejszych ma rozdzielczość ale przekłamuje nieco kolory idąc w kierunku czerwonego , przy 3 i więcej kolory wychodzą bardzo naturalne.

 

Mam film 3 minutowy ale tam szczegół poleciał w kierunku kresek więc chyba się nie da , sprawdzałem wielokrotnie że im większa ogniskowa tym mniej klatek bo szczegół się rozjeżdża , no chyba że ma się czulkszą kamerkę typu DMK lub większe lustro i ogniskową , przy DBK nie da rady , dłuższa ogniskowa bardzo zciemnia obraz i trzeba wydłużac czas ekspozycji a co za tym idzie szybkość robienia klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.