Skocz do zawartości

..no to zaczynam się uczyć...


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

heh, ale ciekawostka dla 80ED z flattenerem to wyszło mi, zakładając że współczynnik rozszerzalności liniowej aluminium wynosi 22,2^-6 m/m*K

długość tuby 600mm i dla f/6 tolerancja ostrzenia to 0,063-0,13mm, to ostrość się rozjedzie po czasie, przy którym różnica temperatur wyniesie 4,5°C

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, ale ciekawostka dla 80ED z flattenerem to wyszło mi, zakładając że współczynnik rozszerzalności liniowej aluminium wynosi 22,2^-6 m/m*K

długość tuby 600mm i dla f/6 tolerancja ostrzenia to 0,063-0,13mm, to ostrość się rozjedzie po czasie, przy którym różnica temperatur wyniesie 4,5°C

To mam problem nawet latem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Lekcja 2'

Temat: Powtórka lekcji 1szej ;), czyli M51 i więcej, dłuższych ekspozycji.

 

Martwiłem się, czy wystarczy mi nocy na zrobienie planowanej serii ujęć, tymczasem do zakończenia sesji zmusiły mnie...chmury.

Udało się zrobić 21 klatek z czego 18 nadaje się do obróbki.

Tak więc łącznie 180min (18x10') i wydaje się, że jest pewien postęp.

Nawiasem mówiąc podczas obróbki można zepsuć chyba jeszcze więcej niż podczas sesji! :szczerbaty:

 

Moje niebo oceniłem wczoraj na 4mag.

 

Archiwum zawiera fragment surowego tifa po stackowaniu. Dla chętnych do zabawy z obróbką :)

 

Ja bym chętnie spróbował ale nie mogę rozpakować załącznika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka zrobiona w ramach testu nowego "astrografu średniego" ;)

Testy wypadły pomyślnie. SW 150PDS ma faktycznie duży zapas backfocusa i bardzo fajnie pracujący wyciąg. Z całością (nieco cięższą od EDka) poradził sobie spokojnie HEQ5. Fotka to resize 50% z uwagi na ilość szumów i słabą ostrość (nie mam jeszcze maski Bahtinova). Tylko 5x10min i 4x15min z filtrem Baader UHC-S. Crescent okazał się trudnym obiektem ale mam sporo radochy, że coś tam majaczy :banan:

ngc6888v1jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszą noc wykorzystałem na zebranie materiału do NGC6992. Piękna noc, idealne warunki pozwalały mieć nadzieję na udaną sesję. Problemy zaczęły się dzisiaj, podczas próby obróbki materiału. Na zdjęciu wynikowym pojawił się brzydki 'pasek'. Krótkie dochodzenie wykazało, że źródłem kłopotów są darki. Na darkach, które wykonałem swego czasu w domu, widać pasek, który uwidacznia się na zdjęciu wynikowym. Na pojedynczej klatce i stacku bez użycia darków tego paska nie ma.

 

Wniosek: darki są złe, zepsute. Zastanawiam się, co zrobiłem źle. Jedyne co przychodzi mi do głowy to fakt, że darki wykonywałem podczas dnia, w znacznie wyższej temperaturze, gdzie chłodzenie pracowało na prawie maksymalnej mocy (ponad 90%). Czy to mogło być przyczyną?

 

Na załączonych fotkach widać problem i surówkę 10min bez śladu paska.

 

PS

Orientacja góra/dół, lewo/prawo zależy od programów graficznych.

pasek.jpg

darki.jpg

surowka 10min.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem przyczynę zepsutych darków z ST2000XCM. Otóż, przyczyną zepsutych darków jest standardowa (z użyciem wewnętrznej migawki) procedura robienia darków :rtfm: .

Nie wiem dokładnie czy chodzi o obecność migawki w okolicach sensora czy o coś innego, ale darki robione zgodnie z procedurą mają ciemny pasek (a fotki DSów robione w tych samych warunkach -nie!) . Co prawda widać go (ciemny pasek) dopiero po bardzo ostrej obróbce (stretchowaniu), ale jak pokazałem wcześniej (post wyżej), może to zepsuć zdjęcie, które takiej obróbki wymaga. Darki otrzymane metodą zwykłą: naświetlane jako klatki light z zasłoniętym otworem/noskiem wejściowym do kamery są równe!

 

Biblioteki darków do zrobienia od nowa.

dark vs dark.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm bardzo dziwne, przy flatach migawka potrafi mieć ogromne znaczenie, ale przy darkach? driver nie powinien jej w ogóle podnosić, oczywiście dekiel i tak powinien być szczelnie zamknięty podczas robienia darków,

a może w opcjach masz gdzieś ustawione, żeby przy darkach korzystał z przysłony koła filtrowego, a której w nim nie masz?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm bardzo dziwne, przy flatach migawka potrafi mieć ogromne znaczenie, ale przy darkach? driver nie powinien jej w ogóle podnosić, oczywiście dekiel i tak powinien być szczelnie zamknięty podczas robienia darków,

a może w opcjach masz gdzieś ustawione, żeby przy darkach korzystał z przysłony koła filtrowego, a której w nim nie masz?

pozdrowienia

Niby tak, tylko czemu zakładasz, że ta migawka jest szczelna? Ewidentnie widać, że gdzieś wcieka światło, tym bardziej, że darki robione były w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze podejście do obróbki materiału z 10 i 11go lipca.

Temat znany, ale piekielnie trudny: Mgławica Welon.

 

Dawaj stacki, bo bawiąc się tymi JotPeGami już widzę, że tam jest dużo więcej możliwości ;)

Jeszcze tylko dodam, że masz paskudną otoczkę wokół 52Cygni, która jest od filtra. Gdzie go zamocowałeś?? Może powinieneś pokombinować z innym umiejscowieniem, żeby nie było tego efektu?

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj stacki, bo bawiąc się tymi JotPeGami już widzę, że tam jest dużo więcej możliwości ;)

Jeszcze tylko dodam, że masz paskudną otoczkę wokół 52Cygni, która jest od filtra. Gdzie go zamocowałeś?? Może powinieneś pokombinować z innym umiejscowieniem, żeby nie było tego efektu?

Pozdrawiam :Beer:

Musiałem zrobić resize i ostro kadrować żeby zmieścić się w limicie 2MB.

Stacki nie są nawet wyrównane (balans RGB). Zacieram ręce z ciekawości :friends:

Filtr -Baader UHC-S wkręciłem w gwint 1.25" w kamerce (to jest tuż za szybką zamykającą komorę sensora).

...aaa i był jeszcze drugi filtr :szczerbaty: UV/IRcut, wkręcony w 2" nosek reduktora TV 0.8x (a więc na drugim końcu, licząc od kamerki).

ngc6960.zip

ngc6992.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No fajna miniaturka, ale masz przepalone gwiazdy, co przy FWC Twojego Sbiga nie powinno chyba być tak widoczne???

Chyba że pisząc "bez fitrów" masz na myśli brak nawet filtra UV/IR cut? Jeśli tak, to chyba lepiej go używać ;)

 

Pozro :Beer:

No właśnie nie użyłem :Boink:

 

PS

Myślę, że do następnej sesji dołożę jeszcze filtr neodymowy (jako ALP). Może nieco podbije kontrast?

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.