Skocz do zawartości

Chatka puchatka, czyli obserwatorium.


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

obejmy do zapięcia ważą każda ok 500g na pewno nie są ciężkie.

 

Chodzi mi o całość, czyli dwa dovetaile, obejmy do rurki focącej i obejmy do guidingu. Całość waży 3,3kg.

Zależy jak na to patrzyć i co będzie finalnie wisiało na montażu. Mój setup w tej konfiguracji:

zestaw obejm i dovetaili produkcji "Mitek"

TMB 105 plus focuser

Megrez 72

ST2000

Atik 16IC

waży ponad 13kg, więc jest to sporo dla EQ6 ale jeszcze nie tragedia, dlatego też napisałem, że cała konstrukcja jest sztywna ale trochę waży.

Mam nadziej, że nie zrozumiałeś mnie źle tym co napisałem. W żaden sposób nie chciałem dokuczyć Twojej osobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obejmy do zapięcia ważą każda ok 500g na pewno nie są ciężkie.

 

guide ringi są znacznie lżejsze. Zobacz ile ważą obejmy W.O do mniejszych teleskopów od twojego. :icon_idea:

 

Trzeba było zapytać mnie o słup, widzę tam klika niedomówień, wszystko ok ale estetyka słabo wyszła z tym pierem..

 

 

Niebawem przedstawię niekomercyjną instrukcję jak robić słup od podstaw. robię to tylko ze względu na userów oraz kolegów forum.

 

Mitek jak już się tak czepiasz, to napisz proszę, że prosiłem o wykonanie mocowania na 4 śruby, a nie na 3 tak jak to zrobiłeś. Musiałem dolać kawałek słupa żeby dać nowe szpilki. Kolor betonu jest inny, bo pewnie był inne cement. Zresztą słup i tak będzie pomalowany albo czymś wyklejony, więc nie będzie tego widać.

 

 

Edit:

dodam sprostowanie dlaczego zrobiłeś na trzy, a nie cztery, bo nie chcę tej niepotrzebnej sprzeczki.

Zlecając wykonanie mocowania miałem już wylany słup z wypuszczonymi 4 szpilkami. Podałem Mitkowi wszystkie potrzebne wymiary i stwierdził, że być może będzie za mało miejsca na umiejscowienie małego "talerza" łączącego ten duży z małym i mały z montażem. Umówiliśmy się, że zrobi tak jak uważa i jak bedzie najlepiej.

Nie miałem innego wyjścia jak tylko dolać słup z nowymi szpilkami w nowych miejscach, a stare wykorzystując jako zbrojenie. I tu jest cała ta estetyka spaprana.

Edytowane przez lukas810
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie powinno się robić na 4 tylko na 3. poziomowanie na 4 jest niefachowe. Nie moża "dolać" betonu na istniejący już słup. to można zrobić ale inaczej...trzeba by było wywiercić otwory w betonie,ale skoro tak zrobiłeś niech będzie.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie nie pojmuje czemu wszyscy tak się przejmują wypuszczaniem śrub przy wylewaniu słupa skoro prościej i dokładniej można to wykonać poprzez wklejenie szpilek w wylany już słup za pomocą kotwy chemicznej.... takie połączenie słabsze z całą pewnością nie będzie a można dzięki temu spokojnie dopasować wszystko kiedy będzie się już miało zarówno sam słup jak i podstawę montażu.

Estetyka estetyką....w ogóle bym się tym nie przejmował.

Mitek ma rację, że mocowanie na 4 śruby to zły pomysł bo podstawa montażu albo będzie się kołysała albo zostanie wygięta i do tego samo poziomowanie jest utrudnione (na szczęście robi się je jeden raz)

Ogólnie wygląda to wszystko bardzo dobrze, gratuluje.

 

Jaką automatykę planujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chodzi o to, że wiercąc tak dużym wiertłem jakim jest fi16, tak blisko ścianek można spowodować niepotrzebne "rozłupanie" betonu i nikt mi nie powie, że tak nie jest.

Przyznaję zrobiłem na 4 śruby błąd, ale nie wiem skąd u Mitka od razu taka złość i wytykanie całkiem niepotrzebnie błędów.

 

Philips,

Co do automatyki, myślałem nad tym długo i nic nie wymyśliłem. Zapewne nie będzie, to drogie rozwiązanie, chcę to zrobić jak najniższym możliwym kosztem. Jeżeli macie jakieś fajne, ciekawe rozwiązanie to będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.

W grę na pewno wchodzi AAG sensor chyba hiszpańskiej firmy, czy jakoś tak to się zwie, który poruszyłeś w swoim wątku.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałem prosić kolegów mających zautomatyzowane obserwatoria o pomoc. Co mi potrzebne do całkowicie zdalnej obsługi obserwatorium? Nie ukrywam, że chciałbym, to zrobić możliwie jak najtańszym kosztem.

Wiadomo potrzebuję jakiegoś silnika do otwierania dachu, internetu i co dalej?

Myślę nad kupnem AAG CloudWatchera, o którym kiedyś pisał Philips w tym wątku. Nie wiem tylko, czy potrzebna mi opcja z czujnikiem światła, która jest droższa o 122 euro. Czy w ogóle jest mi to potrzebne, może wystarczy tylko sterownik ScopeDome .

 

Będę bardzo wdzięczny za naprowadzenie mnie na odpowiedni trop. Linki będą mile widziane.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najtaniej, zawsze znaczy nie najlepiej,

możesz zmontować robota takiego jak ma Jesion, choć to pewnie wersja max,

ale możesz też podążyć trochę tańszą ścieżką,

przede wszystkim odradzam wyciągarki budowlane na linkach, jako mechanizm otwierania dachu, dużo lepiej i bezpieczniej sprawdzają się automaty do otwierania bram garażowych na listwie zębatej, to ok 800-1500 zł

poza tym w/g mnie potrzebne Ci jest łącze sieciowe/internetowe oraz to: http://sklep.avt.pl/p/pl/485819/emodul+io+sterowany+przez+internet.html 350 zet

inne to podgrzewanie szyn jezdnych dachu za pomocą kabli grzejnych - 150-450, kamery do podglądu(tu przedział cenowy jest znacznie szerszy) no i ewentualnie jakiś system podtrzymywania zasilania, czyli UPSy (kilkaset zł) i to byłoby niezbędne minimum,

reszta to już wodotryski, chyba że dzieli Cię jakaś znaczna odległość od obserwatorium, wtedy im masz dalej, tym bardziej zaawansowany powinien być system zdalnej kontroli i zarządzania obserwatorium

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAG CloudWatcher to jest stacja pogodowa która służy do sterowania sesją zdjęciową poprzez program do automatyzacji sesji. Sterownik obserwatorium to co innego, to są dwa różne urządzenia przy czym nie za wiele mają one ze sobą wspólnego, nie można ich mylic.

"Sterownik obserwatorium" to urządzenie mające swoją część software'ową i elektroniczno-elektryczną i służy do sterowania dachem/kopuła oraz ewentualnie oświetleniem, wentylacją itp.

"Sterownik' ten zatem sterowany jest przez "driver" czyli część "software'wą " dzieki której z poziomu komputera można tym dachem sterować. Driver ten natomiast komunikuje się z programem do automatyzacji sesji który z kolei sprzęga dach z teleskopem, kamerą, focuserem itd.

Skomplikowane więc może nieco bardziej obrazkowo:

Kopuła/dach z silnikiem, lampy, ogrzewanie-------kabel elektryczny-----> Elektronika/ elektryka sterownika< ------- kabel USB ---------> komputer z driverem sterownika<-------> program do automatyzacji sesji <-------> MaximDL<------> montaz, kamera i reszta teleskopu

 

Co do stacji pogodowych typu AAGCloudWatcher czy Boltwood to ten temat na razie zostaw, to dodatek uzupełniający całą maszynę zwaną obserwatorium.

 

W sprawie sterowników i driverów do dachów to odsyłam do: FosterSystems, ScopeDome, Maxdome, Astrorollmatic, PierTech....

Sterowniki i drivery do kopuł to: ScopeDome, LesveDome, MaxDome, HomeDome, PierTech ...

Programy do automatyzacji sesji to: CCDCommander, CCD Autopilot, DC-3 ACP ....

 

Nim zacznie ci to działać całkowicie przez internet to jeszcze dużo czasu minie. Sterowanie obserwatorium to jedno, ale znacznie ważniejsze by "teleskop" dział ci sprawnie i przewidywalnie.

 

Jesli masz ochotę jedynie otwierać i zamykać dach przez internet to możesz pójść na skróty czyli zastosować urządzenie AVTMOD05 ale urządzenie to w żaden sposób nie będzie ci współpracowało z teleskopem, stacją pogodową czyli programami do automatyzacji.... To urządzenie to po prostu zdalnie wciskane "guziki".

Jesli chcesz by było naprawdę tanio to powoli zacznij interesować się elektryką i elektroniką bo istnieje też opcja ze "sterownikiem" LesveDome który od biedy można używać jako sterownika prostego dachu typu roll-off.

Temat jest dość szeroki, zadałeś zbyt ogólne pytanie a możliwości urządzeń, programów i odpowiedzi na Twoje pytanie jest mnóstwo. Musisz googlować ...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim odradzam wyciągarki budowlane na linkach, jako mechanizm otwierania dachu, dużo lepiej i bezpieczniej sprawdzają się automaty do otwierania bram garażowych na listwie zębatej, to ok 800-1500 zł

Ja bym powiedział, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie listwy z zębatką od bramy sterowaną nie automatem do bramy tylko silnikiem 3-fazowym sterowanym przez falownik na 230V. Cena całości około 1000zł-1200zł a znacznie większe możliwości sterowania prędkością, soft-start w zestawie, proste jak drut podłączenie elektryczne (nie wymagające 3-ech faz.), bardzo cicha praca, oszczędna praca silnika (90W). Jedyny mankament to, że samemu trzeba zrobić mocowanie silnika, ale automat do bramy też przecież jakoś trzeba zamontować..... pytaj ScopeDome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips, musisz bardzo nie lubić Lukasa, że odsyłasz go do Scopedome. Nie znam ani jednej osoby posiadającej to sterowanie, która by nie słała k... Ileż ja się od Was nasłuchałem... Dajmy więc spokój i pomyślmy o rozwiązaniach bezproblemowych, bo to jest kluczowe przy robotyzacji.

 

Przede wszystkim odrzuć Lukas wszystkie rozwiązania pośrednie i zainwestuj od razu w zaawansowany silnik z listwami zębatymi od sterowania bramami. Bardzo łatwo się do nich wpiąć, mają różnego poziomu zabezpieczenia (czujki, timery, sprzęgła, etc.). To podstawa, bo zawsze coś może pójść nie tak i nie będziesz płakał, że dach obciął głowę twojemu sprzętowi.

 

Zanim pójdziesz dalej to wykonaj ten step. Czyli silnik + sterownik (centralka), zębatki, oraz przełączniki IP, które polecił Ci Sumas.

 

Jak nie chcesz eksperymentować, to mogę Ci podać namiar na ten silnik, który mam ja. Znam go jak swoją kieszeń ;) Jak to zmontujesz, będziesz w stanie otwierać i zamykać dach z dowolnego miejsca na Ziemi. Wtedy można iść dalej. Po kolei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Tiaaa... ScopeDome budzi emocje. Od strony software'owej ScopeDome miało jakiś problem z driverem i jego kompatybilnością z CCDAutopilotem ale dokładnie na czym to polegało i czy zostało rozwiązane - nie wiem bo tego sterownika nie używałem.

Natomiast co do napędu jaki stosuje ScopeDome czyli silnika 3-fazowego z falownikiem to z pełną stanowczością mogę polecić to rozwiązanie bo sam takie mam i na dodatek zrobiłem je samemu bez udziału ScopeDome a że akurat wyszło na to, że elementy mamy te same to niejako przypadek. Tak czy inaczej "się kręci" i jest OK. Jest to jednak tylko silnik a automatyka do bram ma jeszcze te czujniki o których pisał Adam i w roll-off rzeczywiście mogą się przydać ( nie wiem bo nie mam roll-off ). Trzeba jednak pamiętać, że te czujniki to nie jest jeszcze "sterownik obserwatorium"... to wciąż tylko "silnik" tyle, że ze swoimi własnymi zabezpieczeniami.

 

Musisz zadać sobie pytanie czy chcesz swoim obserwatorium samemu sterować przez internet ( zautomatyzowane obserwatorium) czy chcesz aby ono sterowało się samo (zrobotyzowane obserwatorium)... to są dwie różne klasy jakości i ceny sprzętu i oprogramowania. Podpowiadam, ze to drugie umożliwia spanie w nocy co jest olbrzymią zaletą.

Jesli to pierwsze to idź w AVTMOD05 + silnik i nie baw się w "Sterowniki i drivery i oprogramowanie do automatyzacji sesji".... będzie tanio i dobrze. Jeśli masz odrobinę umiejętności elektronicznych możesz pokusić się o to drugie dokładając około 150zł ( LesveDome).

 

Piszę jednak te wszystkie rzeczy abyś miał świadomość bardziej globalnie co z czym się łaczy i czym steruje ... dzięki temu mam nadzieje podejmiesz odpowiednią decyzję przed wydaniem pieniędzy.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips, za dużo zawierasz w pojedynczy postach. Nie wszystko na raz. Najpierw i tak trzeba zrobić mechanikę, a kwestię sterowania później. Robot to jest kolejna ewolucja, ale najpierw musi być i tak sterowane wszystko z kompa "ręcznie". To nie jest albo/albo, tylko next step.

 

Nie przytaczaj doświadczenia z kopuł, bo to ma się nijak. To co nazywasz "dodatkiem" w rolloffie jest podstawą. To co zawarto w ewolucji systemów bramowych jest dokładnie tym, czego potrzebuje otwierany harward. Dlaczego w bramach są czujki i systemy zabezpieczeń? Żeby Ci ferrari nie porysowało. To samo potrzeba do ochrony naszego sprzętu, bo roll-offy zawsze niszczą zabawki. To standard - pierwsza linia obrony przed malfunkcją systemu, do tego całkowicie autonomiczna (niezależna od zawieszającego się kompa, czy zbugowanego softu).

 

Tak, jak napisałem, żeby iść dalej, trzeba najpierw mieć perfekt rozwiązaną powyższą kwestię, a to zabawa na parę tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, no własnie nie zgodze się z Tobą. Po co Lukas ma wydać 350zł na AVTMOD05 i robić wszytsko recznie skoro może wydać 300zł na LesveDome i też wszystko robić ręcznie a przy tym mieć mozliwość w przyszłości dokupienia sobie za 300zł CCD Commandera i mieć wersję zrobotyzowaną przez ASCOMa...tak czy inaczej na początku efekt będzie identyczny!. Ja też na początku kupiłem AVTMODa ale odkąd mam LesveDome to leży on w szufladzie, chetnie się pozbede....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponujesz Lukasowi za 1200 zł 3-fazowy samorodny patent, z dłubanym sterowaniem, bez żadnych zabezpieczeń, kiedy za niewiele więcej ma totalny VIP-LUX-WYPAS:

http://allegro.pl/naped-bft-deimos-do-bramy-700-kg-listwa-promocja-i1283457334.html

 

Tu jego instalacja u mnie:

http://forum.astropolis.pl/topic/21373-obserwatorium-dziennik-budowy-by-jesion/page__view__findpost__p__293770

 

Najważniejszą cechą tego zestawu jest sprzęgło przeciążeniowe. Ustawiasz sobie je tak, że dach zatrzymasz jednym palcem w środku operacji. To podstawowa cecha, jeżeli nie chcemu kiedyś stracić sprzętu, a uwierz na słowo, że parę razy uratowała mi dupę.

 

O otwierania pilotem nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, no własnie nie zgodze się z Tobą. Po co Lukas ma wydać 350zł na AVTMOD05 i robić wszytsko recznie skoro może wydać 300zł na LesveDome i też wszystko robić ręcznie a przy tym mieć mozliwość w przyszłości dokupienia sobie za 300zł CCD Commandera i mieć wersję zrobotyzowaną przez ASCOMa...tak czy inaczej na początku efekt będzie identyczny!. Ja mam AVTMODa i leży teraz w szufladzie, chetnie się pozbede....

 

Nie wiem, jak Ci tu napisać, żeby nie urazić. Delikatnie mówiąc, nie o wszystkich potrzebach zdalnego obserwatorium RollOff zdajesz sobie sprawę. W zdalnym obserwatorium typu roll-off kolejną podstawą jest niezależne od innych gadżetów sterowanie zasilaniem wszystkich elementów. Do tego potrzebuje AVT, które dodatkowo podepnie też do sterownika silnika dachu - żeby zawsze móc awaryjnie zasunąć dach, jak wszystko się zwiesi. Dlatego od tego powinien zacząć zakupy elektroniki, bo to MUST HAVE do kolejnych rzeczy. Rozumiesz teraz?

 

Jeszcze w czymś się nie zgadzasz?

 

Zapomniałem o najważniejszym - dlaczego przełączniki muszą być na IP, a nie USB. Odpowiem w formie pytania: jak zamkniesz dach, wyłączysz prąd, jeżeli zawiesi Ci się komputer? Jak zrestartujesz swój komputer hardwareowo za pomocą LesveDome w przypadku, kiedy nie będzie "odpowiadał"? Szczególnie, jak za 15 min. będzie padać, a ty jesteś 100 km od obserwatorium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zdalnym obserwatorium typu roll-off kolejną podstawą jest niezależne od innych gadżetów sterowanie zasilaniem wszystkich elementów. Do tego potrzebuje AVT, które dodatkowo podepnie też do sterownika silnika dachu - żeby zawsze móc awaryjnie zasunąć dach, jak wszystko się zwiesi.

Ależ w kopule jest identycznie ! Dokładnie ten sam problem awaryjnego zamykania klapy.... klapa, dach ... jeden pies. AVTMODa mam obecnie podpietego awaryjnie na wypadek gdyby komp czy sterownik driver LesveDome się zawiesił ale ani razu jeszcze nie musiałem go użyć. A w LesveDome także sterujesz zasilaniem wszystkich elementów niezależnie.... Masz do dyspozycji prócz obsługi silnika jeszcze dwa wyjśca czyli tyle samo ile byś miał w AVTModzie po wpięciu silnika a do sprawdzania czy masz zaparkowany montaż możesz użyć wejscia Home ( i prócz tego wejścia na OPEN/CLOSE dla klapy/dachu )

Funkcjonalność AVTMODa i LesveDome jest IDENTYCZNA !

 

Co do silnika - nie upieram się... tyle, że Twój automat do bramy jest 2 x droższy niż przeze mnie zaproponowane rozwiązanie... dodakowa funkcjonalność ( jak piszesz niezbędna przy roll-off ) kosztuje a miał byc tanio...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o najważniejszym - dlaczego przełączniki muszą być na IP, a nie USB. Odpowiem w formie pytania: jak zamkniesz dach, wyłączysz prąd, jeżeli zawiesi Ci się komputer? Jak zrestartujesz swój komputer hardwareowo za pomocą LesveDome w przypadku, kiedy nie będzie "odpowiadał"? Szczególnie, jak za 15 min. będzie padać, a ty jesteś 100 km od obserwatorium...

A jak zamkniesz dach za pomoca AVTMODa jak zawiesi ci się komp w momencie kiedy masz teleskop na drodza zamykającego sie dachu ? AVTMODem i tak nie zaparkujesz montażu, nie ma cudów.

 

W przypadku kopuły jest fajnie bo zdaje się wtedy na sprzętowy detektor deszczu i to on zamyka klape.... kompa może w ogóle nie być a montaz może być wycelowany gdziekolwiek. Mało tego, może w ogóle pradu nie byc i UPS się wyczerpać. Ha !

 

Proponujesz Lukasowi za 1200 zł 3-fazowy samorodny patent, z dłubanym sterowaniem, bez żadnych zabezpieczeń, kiedy za niewiele więcej ma totalny VIP-LUX-WYPAS:

http://allegro.pl/na...1283457334.html

 

Nie 3-fazowy, bo jak pisałem silnik + falownik jako całośc wymaga 230V a nie 3 fazy. Co to znaczy samorodny patent? To jest klasyczne rozwiązanie przemysłowe w zaj... cenie. Rzeczywiście sterowanie trzeba sobie samemu wylutować, nie jest to jednak trudne.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile osób używa w Polsce skutecznie zrobotyzowane obserwatorium za pomocą pełnego skryptowania?

 

"Mało tego, może w ogóle pradu nie byc i UPS się wyczerpać. Ha !"

Jak nie ma prądu to prawidłowo zaprojektowane obserwatorium ma się zabezpieczyć, czyli zamknąć i shutdown. UPS nie jest do prowadzenia sesji, tylko do ochrony sprzętu astro.

 

Funkcjonalność AVTMODa i LesveDome jest IDENTYCZNA !

 

Nie jest w żadnym wypadku. LD jest na USB (wymaga kompa), AVT jest na IP (autonomiczne). To w zasadzie wyczerpuje temat, jeżeli rozumiesz, co z tego wynika.

 

AVTMODa mam obecnie podpietego awaryjnie

A jednak... Projektowanie zrobotyzowanego obserwatorium to właśnie przewidywanie i zabezpieczanie wszystkich awaryjnych sytuacji. System musi sam zareagować. Nie można argumentować tego, że komp Ci się rzadko wiesza, bo wystarczy, że zawiesi Ci się raz na rok - akurat tuż przed niespodziewaną burzą. Taka argumentacja w ogóle nie wchodzi w rachubę. W obserawatorium zrobotyzowanym 50% kosztów idzie na elementy, które używa się max parę razy do roku - jak coś się zj... I potem dziękujesz Bogu, że o tym pomyślałeś (przed, a nie jak typowy rodak - po fakcie).

 

Rzeczywiście sterowanie trzeba sobie samemu wylutować, nie jest to jednak trudne.

A czy to samodzielnie wylutowane urządzenie zareaguje na brak prądu? Co wtedy? Czy to wylutowane urządzenie prześle Ci SMSem alerty (o problemie)? Rozumiem, że jest ultra tanie, ale trzeba jednak zachować jakąś granicę sensownego rozsądku i zainwestować w rozwiązanie modularne dające możliwość systemowego rozwoju, do tego kompatybilnego z popularnymi platformami.

 

Akurat uważam, że za serce systemu, który ma chronić Twój sprzęt za ciężko zarobione pieniądze warto wydać trochę więcej, niż 30$. Wiele przemieliłem propozycji i nie znam innej tak komplementarnej i działającej w praktyce, jak Foster (w takiej cenie). Czy 240$ za serce to dużo? Nie sądzę...

 

Wg mnie, Twoje propozycje nie spełniają podstawowych założeń zautomatyzowanego i bezpiecznego Roll-offa. Są może tanie, ale z doświadczenia wiem, że problemogenne i nie zabezpieczające wiele ewentualności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 3-fazowy, bo jak pisałem silnik + falownik jako całośc wymaga 230V a nie 3 fazy. Co to znaczy samorodny patent? To jest klasyczne rozwiązanie przemysłowe w zaj... cenie. Rzeczywiście sterowanie trzeba sobie samemu wylutować, nie jest to jednak trudne.

Jeszcze raz zapytam (słowo, że ostatni). Jak chcesz rozwiązać (na tym patencie swoim) w rolloffie podstawowe zabezpieczenia:

1. zatrzymanie dachu przed przeszkodą

2. zatrzymanie dachu po najechaniu na przeszkodę

3. zatrzymanie dachu na końcach szyn

4. zatrzymanie silnika po blokadzie dachu (np. zdechły ptak w szynie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam. OK... bo to tak... wydawało mi sie, że zaczynamy rozmowę od tego czy potrzebny jest sterownik do silnika czy AAG Cloudwatcher ( czyli od zera ). Potem sumas o tym, że lepiej nie kupować wyciagarki za 300zł tylko automat do bramy za 800zł. Ja na to, ze zamiast automat za 800zł lepiej silnik z falownikiem za 1000zł. Ty na to, że lepiej automat za 1500zł. Zgadzam się, że Twoje rozwiązanie jest najlepsze...

 

Co do sterownika to sumas, Ty i ja napisalismy na początku, że AVTMOD jest najprostrze, ja na to dodatkowo , że jeszcze w tej samej cenie jest LesveDome, ty na to, ze nie bo lepiej powoli rozwijać wszystko a nie iśc na skróty ( i masz rację ) czyli AVT na początek a potem kolejne kroki a ja na to, ze z LesveDome od razu masz tą samą funkcjonalność tylko możesz sterować z ASCOMa już od razu na co ty, że AVT jest i tak potrzebne do zabezpieczeń (czyli już mocno weszliśmy w stopień zaawansowania ). Generalnie Twoje podejście jest takie, ze AVT jako podstawa a reszta to dodatek a moje że podstawa to sterownik a AVT to dodatek... A na koniec sugerujesz smsy, alerty, detekcję pradu rodem z ACP + Foster...

Wydaje mi się, że to wszystko zależy od początkowych oczekiwań i budżetu bo pod koniec budowania całej automatyki i tak te wszystkie elementy muszą się znaleźć ( nie musisz mnie przekonywać o konieczności zabezpieczeń, chyba jestem ostatnią osobą na tym forum którą trzeba by było w tym utwierdzać :) ).

 

Zgadzasz się ?...... że Lukas musi googlować i wiedzieć czego chce a potem pytać jak to zrobić ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. To co ja proponuję Lukasowi to zaoszczędzenie czasu i kasy. Podstawą jest plan i pomysł, co można i co chce się zrobić. Ułożyłem mu ścieżkę rozwoju, żeby nie marnował kasy na zabawki, które potem wylądują w szufladzie, bo następny klocek nie będzie z nimi działał. Budowa obserwatorium to raczej proces długofalowy i nigdy nie jest tak, że to co dzisiaj kupisz, to będzie wszystko.

 

Dlatego sugeruję, żeby wymyślić sobie drogę i zacząć ją realizować (sprawdzoną), a nie tracić czas na eksperymenty, czy półśrodki, które i tak wymieniamy wcześniej czy później.

 

Dlatego zasugerowałem aktualny budżet wrzucić w mechanikę (czyli autonomiczny silnik z zaawansowaną centralką), a do tego AVT pozwalające już zarządzać tym, co jest. Potem zakup serca, czyli np. Fostera (chyba, że ktoś znajdzie coś zbliżonego, sprawdzonego, za mniejszą kasę - mi się nie udało). Zależnie od możliwość finansowych dokupować w czasie kolejne klocki Fostera, żeby za rok, dwa, mieć w 100% sterowalny komputerowo budynek.

 

AVT zawsze zostanie jako główny moduł startowania obserwatorium. Typowy workflow z AVT jest taki, że:

1. włączenie zasilania kompa

2. włączenie samego komputera

3. włączenie kolejnych porcji zasilania (dach, montaż, kamera, etc.)

4. zalogowanie do ACP i dalej...

 

Oczywiście u mnie działa to na 2xAVT - 8 portów w sumie.

 

Jeszcze słowo, dlaczego Foster. Nie znalazłem innej opcji, która byłaby tak komplementarna (od sterowania mechaniką, włącznie z pierami, grzałkami, kapslami na teleskop, po pogodę). I to w racjonalnej cenie. W tego typu astro ważna jest kompatybilność. Wszystko musi ze sobą działać i to nie tylko w kontekście mechaniczno-elektronicznym, ale także softwareowym (driver, aplikacja). Dlatego nie kombinowałem i wybrałem jedną spójną platformę zarządzania obserwatorium i może dlatego jestem jednym z niewielu (może jedynym), któremu to w 100% działa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Bo widzisz Adam, system Fostera rozpuścił Cię. Tak się składa, że ich urządzenia są na prawdę fajnie zrobione z powodu modularności czyli "klocków" które można sobie dokupywać poszerzając tym samym funkcjonalność a któere są one przy tym zawsze ze sobą kompatybilne a cały system kompatybilny z ASCOMem.

 

Tak się składa, ze każdy sterownik ( również LesveDome ) jest a przynajmniej powinien być 100% kompatybilny z ASCOMem ( no chyba, ze komus nie wyjdzie ;) ), więc to nie argument.

 

Natomiast w przypadku sterowników do kopuł tak się składa, ze są to "gotowe" rozwiązania z określoną funkcjonalnościa której nie za bardzo da się poszerzać metoda dokupywania elementów.... nie znam takiego który byłby porównywalnie do Fostera modularny, po prostu nie ma.... niby proste ale nikt jakoś na to nie wpadł. Ewentualnie można dokupić sobie stację pogodową...

.... chyba, że jak o czymś nie wiem.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.