Skocz do zawartości

Chatka puchatka, czyli obserwatorium.


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

A jak sądzisz, dlaczego wybrałem fostera? Bo jest naprawdę unikatowy na rynku. Przecież nic mi z tego, że polecam te rozwiązania. Nie są idealne, jak całe astro ;) Ale właściciel kumaty, sporo pozmieniał w sofcie i hardwarze pod naciskiem moich sugestii. Support jest naprawdę na plus.

 

Przede wszystkim - nie mówimy o kopułach, więc nie ma co offtopikować, a poza tym, wybieramy rozwiązania sprawdzone i działające, a nie takie, które są deklarowane. Naprawdę wiele czasu spędziłem nad wyborem platformy, także softwareowej. Mam kupione chyba wszystkie, włącznie z CCD Autopilotem. Po zapoznaniu się z każdym pozostałem przy ACP.

 

Co do systemu kopułowego, to masz nieaktualne dane. Foster zrobił już "serce" do kopuł, gdzie kolejne elementy dokładasz tak samo, jak w poprzednim.

 

Nie przyglądałem się, ale jak masz chwilę czasu to może zerkniesz i oszacujesz:

http://www.fostersystems.com/asdocoroco.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW,

szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiej odpowiedzi. Nawet nie umiem poskładać myśli żeby tu coś napisać.

Może uzupełnię moje pytanie. Po co mi zautomatyzowane obserwatorium?

Zakładając ten temat pisałem, że budowa będzie rozłożona w czasie z racji mojej wyjazdowej pracy. Prawie nie bywam w domu (w miejscu gdzie stoi obserwatorium), dlatego chciałbym mieć obserwatorium, którym będę mógł sterować przez internet. Zaczynając od otwarcia dachu, po zrobienie sesji i zamknięcia wszystkiego do pozycji startowej.

Chciałbym żeby, to było tanie ale nie chcę, żeby to "tanie" rozwiązanie doprowadziło do tego, że za jakiś czas będę musiał inwestować w nowe, sprawdzone systemy.

Nie ukrywam, że mam mały mętlik w głowie. Każdy z Was ma swoje rozwiązania, "tańsze i droższe" i pewnie każdy z Was jest zadowolony ze swojego rozwiązania. Z jednej strony ciągnie mnie do sterownika LesveDome proponowanego przez Philipsa, ale z drugiej do AVTMODa, proponowanego przez Sumasa i Adama. Myślę jednak, że wybiorę to drugie rozwiązanie, z prostego powodu. Adam ma obserwatorium typu rolloff i przeszedł pewną drogę, żeby to wszystko poskładać do kupy, dlatego pójdę za jego radą. Oczywiście będę szukał jakiegoś tańszego silnika do bram, ale nie wykluczam zakupy tego na "fulwypas". Czasu na poszukiwania i na namysły mam sporo, bo znowu jestem daleko od domu.

Pewnie jeszcze nie raz będę Was pytał o rady, co, jak, którędy.

Najbliższe planowane zakupy to silnik i AVTMOD05.

Przepraszam za chaos w mojej odpowiedzi. Ciężki dzień.

 

Dziękuję Wam za poświęcony mi czas.

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba fajne przy kopułach:

http://www.fostersys.../dosywicop.html

 

O w dupe jeza.... ale jaja. No więc to, że pojawiła się obsługa kopuł to jest faktycznie nowość bo na stronę Fostera zaglądałem dosłownie 2 miesiące temu i nie widziałem tam niczego takiego. Czad !

Ale jeszcze większy czad to ten patencik na obsługę radiową - to urządzonko to nic innego jak pewien hit ostatniego czasu czyli ZIGBEE (Xbee) które jest dość zaawansowanym modułem dającycm olbrzymie możlwości w dodowolnej dziedzinie wymagającej komunikacji bezprzewodowej. W akcie desperacji w poszukiwaniu komunikacji radiowej nawet zaczałem sie tym urządzeniem interesować ale jego obsługa przerosła moje możliwości intelektualne i elektroniczno-programistyczne.....

Kurna.... dlaczego teraz a nie rok temu Foster zrobił ten sterownik ! swear.gif<div><br></div>

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sporo czasu minęło od powstania mojego obserwatorium, obserwatorium które jest tylko z nazwy. Brak czasu i ciągłe wyjazdy spowodowały zastój w mojej chatce. W momencie planowania tegoż obserwatorium plan był prosty, obserwatorium w pełni automatyczne, czyli możliwość zaplanowania sesji od otwarcia dachu, uruchomienie wszystkiego co potrzebne do zrobienia zdjęcia, monitoring nieba, awaryjne wyłączenie urządzeń i zamknięcie dachu. Niestety na planach sie skończyło, a do obserwatorium ide tylko po Columbusa, jak jadę na lokalne obserwy z kolegami. Nie raz myślałem nad tym co napisał mi Adam i Philips w postach wyżej, kombinowałem i liczyłem, po pewnych przemyśleniach emocje i zapał opadały, a plany zakupów się oddalały. Dzisiaj jestem na tyle podłamany moim przedsięwzięciem jakim było postawienie obserwatorium, że myślę czy aby nie sprzedać wszystkiego co do tej pory kupiłem, a jest tego sporo, bo nie ma miesiąca w którym bym czegoś do astro nie kupił. Gratów przybywa, pytanie tylko po co? zabezpieczam się na starość, przecież to bez sensu. Dlatego też postanowiłem, że uruchomię moje obserwatorium, motor BFT leży w pudełku od roku labo i dalej, nawet nie wiem czy działa, choć kupiony był nowy, nawiązałem też kontakt z pewną firma, która produkuje urządzenia elektroniczne, projektują też urządzenia pod zamówienie klienta. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów nad sterownikiem do obserwatorium, sterownikiem do którego będę mógł podłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne w moim obserwatorium. Sterownik ten ma być w pełni kontrolowany przez internet lub telefon z systemem Android, a z jego poziomu mam sterować otwarciem i zamknięciem dachu, uruchomieniem i wyłączeniem wszystkich urządzeń jakie będą do niego podłączone. Firma ta pisze odpowiednie oprogramowanie na indywidualne potrzeby klienta. Jeżeli dojdę z nimi do porozumienia i zrobią sterownik pod moje oczekiwania, to będę potrzebował coś do monitorowania warunków atmosferycznych, wiem że są dobre stacje pogodowe zaprojektowane pod astro, kiedys myślałem o AAG CloudWatcher ale tak jak wcześniej pisałem mój zapał prysnął. Dzisiaj znów stoję nad przepaścią, bo chcę zaplanować zakup jednej ze stacji, pytanie tylko którą wybrać? Cena na pewno odegra ważną rolę. Jeżeli znacie dobre rozwiązania w przystępnej cenie, to proszę o zapodanie modelami.

Jeżeli jest na forum, ktoś kto w rozsądnych pieniądzach rozpisze mi plan instalacji takiej automatyzacji, robotyzacji obserwatorium wraz z kosztorysem wszystkich potrzebnych elementów, to zapraszam na PW. Chodzi mi o dosłownie wszystko co jest do tego potrzebne nawet taki sterownik, być może macie inne tańsze rozwiązania.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę offtopic. Mam pytanie o Columbusa. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to trzymasz go w nieogrzewanym pomieszczeniu. Czy takie miejsce składowania mu nie szkodzi? Ostatnio się przeniosłem i musiałem wstawić teleskop do niogrzewanej altany. Do tej pory rezydował w grzanej piwnicy.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

dobrze zrozumiałeś, Columbus leży w obserwatorium i absolutnie nic się w nim nie dzieje, ani z nim ani z innym sprzętem tam leżącym. Przez ten cały czas od powstania obserwatorium nie zauważyłem w nim wilgoci, nie wiem czy obserwatorium ma dobrą wentylacje czy konstrukcja drewniana powoduje, to że wilgoci tam brak.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.