Skocz do zawartości

Podstawowe parametry do pierwszego teleskopu


nka09

Rekomendowane odpowiedzi

No to zastosuj sie do moich porad (i wimmera) i innych - ale wybór należy do Ciebie!!!

 

 

 

w lunecie 90mm zobaczysz o takie cos - wielkosc:

 

XXX

XXX

XXX

 

 

w dobsonie 6cali o takie

 

XXXX

XXXX

XXXX

XXXX

 

 

w dobsonie 8 cali

 

 

XXXXXx

XXXXXx

XXXXXx

XXXXXx

XXXXXx

 

 

:D

 

i zobacz obrazek w moim poprzdnim poście

 

w moim poście nr 22 tu wyżej ja poprawiłem go i napisałem co ja rozumiem przez ostrożne kupowanie używanego teleskopu

 

a może najbezpieczniej to jak juz napisałaś "rezerwuję" to poprosić o asystę/pomoc/zbadanie sprawy ktoregoś z moderatorów (nick na Zielono) najbardziej pasowałby tu Wimmer bo się tu uczynnie zachował(i zna chyba wszystkich astro-amatorów w Polsce i sporo na świecie) . Mozna wejsc w jego profil i emaila i/lub PW mu wysłać lub coś w tym stylu, O dobre, tanie sklepy internetowe/teleskopowe (jeśli już nowy) też jego bym pytał - emailem lub na PW.

 

p.s.

pół żartem, pół serio:

coś czuje, że jednak oberwę za ten wątek. Jeszcze tak nie było, żebym w "mój pierwszy teleskop" przemknął się bez bólu.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz tu o nich pisaliśmy - a ja pokazałem ci za pomocą wielu XXXX

czym one się różnią (patrz wyżej) - masz do wyboru:

 

 

Sky-Watcher (Synta) SKDOB 6"

czyli Dobson - na moim obazku to ten bialy i on (gdybys przypadkiem nowy nie uzywany chciala) kosztuje z dostawa powiedzmy 870zl

co dla niego byłaby wielkośc jak cztery X na cztery X

 

 

albo podobny z wygladu ale wiekszy Dobson (nowy kosztuje okolo 1300zl wiec najwyzej uzywany)

Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8" PYREX

co dla niego byłaby wielkośc jak pieć X na sześć X

 

 

 

albo (tu Anum go opisywał ja mialem ale na bardziej solidnym statywie ) ta luneta ze statywem i czarnym kołnierzem - co masz na moim obrazku (nowa za około 600zł)

Sky-Watcher (Synta) SK909AZ3

co dla niej byłaby wielkośc jak trzy X na trzy X

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a może najbezpieczniej to jak juz napisałaś "rezerwuję" to poprosić o asystę/pomoc/zbadanie sprawy ktoregoś z moderatorów (nick na Zielono) najbardziej pasowałby tu Wimmer bo się tu uczynnie zachował(i zna chyba wszystkich astro-amatorów w Polsce i sporo na świecie) . Mozna wejsc w jego profil i emaila i/lub PW mu wysłać lub coś w tym stylu, O dobre, tanie sklepy internetowe/teleskopowe (jeśli już nowy) też jego bym pytał - emailem lub na PW.

 

Ty mnie tu z własnych powodów czy przyczyn nie polecaj i żeń fuchy do pilnowania, żeby ktoś kupił taki a nie inny teleskop.

 

Wypadałoby chociaż zapytać o zdanie, a nie dawać mi jakieś zadanie w słowa "ja myślę, że Wimmer by tu najbardziej pasował" :P

 

Polecić teleskop mogę, ale nie mogę pilnować/nakazać/narzucić/asystować w kupnie określonego modelu. Mimo, iż patrzyłem przez wiele różnych teleskopów w wielu różnych systemach optycznych, czy aperturach, nie poczuwam się do odpowiedzialności by określać komuś jaki dokładnie ma teleskop kupić.

W przypadku rozczarowania, co może się oczywiście zdarzyć biorąc pod uwagę wiek i niecierpliwość koleżanki, gromy spadają na mnie. Pewną oliwą do ognia może być też to, że pieniądze daje rodzina, a nie bohaterka wątku.

Więc sorry... moderator forum to nie osobisty asystent kupowania sprzętu optycznego. (!)

 

Droga koleżanko nka09 możemy polecić Tobie teleskop, podpowiedzieć jaki byłby dobry dla Ciebie, określić jego wady i zalety, ale decyzji za Ciebie podjąć nie możemy. Do obserwacji potrzeba wiele cierpliwości, także wiele cierpliwości potrzeba do opanowania sprzętu, nauczenia się nieba, poznania wad i zalet astronomii amatorskiej. Spokojnie i cierpliwie wyszukaj wszelkich niezbędnych informacji o upatrzonym przez Ciebie sprzęcie, skontaktuj się z osobami, które taki teleskop mają/miały, podpytaj jak widać i co widać.

Wtedy decyzja będzie łatwiejsza.

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedzcie co mam kupić , nie mówcie mi tylko żebym dozbierała bo już sie zabardzo napaliłam na teleskop i za bardzo sie nazbierałam.

 

 

Co nagle to po diable ;) Teleskop to tylko początek wydatków. Zwykle potem potrzebny jest okular, filtr, barlow albo coś jeszcze. Pamietam jak sam niedawno byłem napalony na teleskop. Zanim kupi się teleskop, wypadałoby mniej więcej wiedzieć czym się różnią poszczególne typy od siebie, conieco o montażach i okularach. Wtedy już człowiek mniej więcej sam może coś wybrać. Póki co pytasz o konkretny model ... ale to Ty musisz podjąć decyzję z która wadą teleskopu i zaletą będziesz żyć. Bo każdy ma swoje wady i zalety. Dlatego warto zapoznać się najpierw z tym jak to działa i czym się różnią poszczególne teleskopy, a później wybrać czy to będzie newton, czy refraktor i na jakim montażu ;p

Ja np kupiłem książkę P. Rudzia "Niebo, przewodnik po wszechświecie" tam są opisane parametry teleskopów, konstrukcje optyczne, wady układów optycznych, typy montaży i okularów, i wiele innych informacji na początek, ale jak to przeczytałem to zaczynałem już kumać mniej więcej czym się różni newton od refraktora, i dlaczego warto zainwestować w dobry okular. Tam jest po prostu dużo dobrych informacji dla początkującego. No a poza książką, to google to bardzo duża baza danych ;)

Co do tego co pisał ekolog o syncie 8", to powiem tak - ostatnio podrożały teleskopy, teraz 8" kosztuje już ponad 1300zł, ja sam bardzo niedawno szukałem używanych i były po 1000zł prawie wszystkie... jedna chyba za 900 z groszami. Ale nie ma co się oszukiwać to 5cm dodatkowej apertury i warto pomyśleć o dozbieraniu, bo wtedy za rok czy dwa nie pojawia się problem typu "chce większy".

Mogę jeszcze powiedzieć że z pieniędzmi ostrożnie, bo do 90/900 AZ3 nie ma w zestawie barlowa, więc będzie trzeba go dokupić, albo dodatkowy okular, no chyba że ktoś zamierza pozostać na powiększeniu 90x przez kellnera.

Z tego co widzę w delcie, to w syncie też nie ma barlowa w zestawie.

 

A, właśnie co do statywu Ekolog, to te 90/900 teoretycznie jest na tym zwykłym aluminiowym statywie LT1 czy jakoś tak, ale mogę powiedzieć że statyw który posiadam jest znacznie stabilniejszy i solidniejszy niż statywy z teleskopów np 70/900 EQ1iEQ2. Widocznie czymś się różnią, tak jak narzekałem na tamten statyw, to w sumie ten nie jest naprawdę aż taki niedobry.. całkiem stabilny, ale do porządnego stalowego jeszcze mu dużo brakuje. Ale i tak przy 180x powiększeniu w tym teleskopie nie ma problemów ze stabilnością, nawet jak się kręci pokrętłem od ostrości <no chyba że ktoś kopie w teleskop>.

 

Co do powiększeń, fakt synta ma większe trochę możliwości, ale na 200x w górę bardzo rzadko są warunki. A z czasem człowiek często zaczyna doceniać pole widzenia i woli mniejsze, choć może tylko ja tak mam, ale ostatnio lubię oglądać saturna pod 120x, mimo że mam 180, a księzyc pod 36x.

 

kurde rozpisałem się, a miałem niepisać w tym dziale. Gapa ze mnie..

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też proszę o pomoc w wyborze. Z informacji na forum już wiem, że ma to być refraktor do obserwacji planet i księżyca, do wydania mam 1500 zł. Może w przyszłości również astrofotografia. Czy mógłby mi ktoś wskazać konkretny model ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale synta 6 cali ma trochę dłuższą ogniskową i nieco lepsze okulary więc tak nie rzucaj tym Barlowem bo namącimy Forumowiczce, a wspólnymi siłami - także Wimmera - dorowadziliśmy do sytuacji, że ma dosyć jasną wizję i trzy senesowne opcje. Rzadko zdarza się nam tu formumowicz 14 letnia Kobieta która nazbierała 700 zł dlatego wymyślałem i proponowałem tu wyjątkowo "wyjątkowe" rozwiązania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale synta 6 cali ma trochę dłuższą ogniskową i nieco lepsze okulary więc tak nie rzucaj tym Barlowem bo namącimy Forumowiczce, a wspólnymi siłami - także Wimmera - dorowadziliśmy do sytuacji, że ma dosyć jasną wizję i trzy senesowne opcje. Rzadko zdarza się nam tu formumowicz 14 letnia Kobieta która nazbierała 700 zł dlatego wymyślałem i proponowałem tu wyjątkowo "wyjątkowe" rozwiązania :)

 

 

Co do barlowa przy syncie to tylko wspomniałem że nie ma, a bez niego powiększenie tylko 120x... a to ciut mało jak do planet. Ale oczywiście masz rację że okulary lepsze i dłuższa ogniskowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze już przy 120x zobaczy niewiele mniej szczegółów jeno mniejsze (teoria optyki podobno coś tam mówi w tym stylu), po drugie, już nie w kwestii Księżyca, są liczne obiekty, które nawet nie lubią! takiego śrubowania powiększenia. A zwłaszcza - liczne Messiery (nasze częste poletko).

 

Po trzecie ma tyle kasy ile ma. Potem może sobie za jakiś czas coś dokupywać do tej synty (np okular {6mm lub 5mm nie jestem tu ekspertem}, filtr {polaryzacyjny?} o ile dobrze zgaduję) - po co od razu (i za co :P )

 

czytałem chyba też, że te maxymalne powiększenia czyli x1.6 lub x2 "lubią" bardzo dobre warunki atmosferyczne - które nie zdarzają się na zawołanie.

 

ten sam {problemik?} zresztą istnieje z tą lunetą 90

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też proszę o pomoc w wyborze. Z informacji na forum już wiem, że ma to być refraktor do obserwacji planet i księżyca, do wydania mam 1500 zł. Może w przyszłości również astrofotografia. Czy mógłby mi ktoś wskazać konkretny model ?

Skoro tak "wyjątkowo" staram sie w tym wątku dbać o Kobiety to powiem, że Twoje pytanie to duży temat (i ja to nie podołom na pewno :)) więc może ponów je - najlepiej chyba(no nie koniecznie ale ciut to lepiej) jako już zarejestrowany uzytkownik (czyli zjawisko mniej ulotne {duzy temat!}) i zadając pytanie napisz coś wiecej o "zaświetleniowym" charakterze miejscowości ORAZ miejsca gdzie chcesz lub możesz obserwować itp.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak "wyjątkowo" staram sie w tym wątku dbać o Kobiety to powiem, że Twoje pytanie to duży temat (i ja to nie podołom na pewno :)) więc może ponów je - najlepiej chyba(no nie koniecznie ale ciut to lepiej) jako już zarejestrowany uzytkownik (czyli zjawisko mniej ulotne {duzy temat!}) i zadając pytanie napisz coś wiecej o "zaświetleniowym" charakterze miejscowości ORAZ miejsca gdzie chcesz lub możesz obserwować itp.

Miło mi, że ktoś zareagował :) W sumie to osobiście nie zamierzałam się angażować w zainteresowanie tym tematem ale ponieważ zobowiązałam się do kupna tego teleskopu dla kogoś kto o nim od dawna marzy nie chciałam tego robić w ciemno stąd korzystanie z Waszego (nawiasem mówiąc interesującego)forum. Ale do rzeczy. Teleskop ma być używany w o okolicach Szczecina, pewnie też z balkonu w centrum :) i w okolicach Chojnic - tam rzeczywiście już poza miastem. Osoba jest zupełnym amatorem w temacie teleskopów. "Przypadł mi do gustu" Sky-Watcher 1021 EQ3-2. Nie wiem czy to dobry wybór i czy coś do niego trzeba jeszcze dokupić by poobserwować sobie nasz układ planetarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pierwszy lepszy z brzegu

tyle to wiem ze sky watcher to optymalna firma i prezent bedzie ok ale tu cos pisali o dodatkowym okulrze ktory na pocatek wcale nie jest tak bardzo potrzebny i mozna dokupic ale jakbys chciala od rzu full wypas to podumaj nad zamowieniem od razu okularu tak mniej wiecej dobry bylby Okular Sky-Watcher LET 5 mm za okolo 150zeta no ale poczkaj moze ktos tu ci co innego podpowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.