Skocz do zawartości

C/2009 R1 (McNaught)


Rekomendowane odpowiedzi

przed chwilą widziałem przez lornetkę 16x80 mimo lekkich chmurek i jaśniejącego nieba na wschodzie! najjaśniejszy obiekt w polu widzenia - tej komety się nie szuka, sama się pcha do oczu :)

ale ogona nie dało rady.

 

brak zainteresowania to pewnie z powodu niewygodnej pory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawa kometa, zwłaszcza że jednopojawieniowa :rolleyes:

próbowałem jej wczoraj około północy szukać- niestetty bezowocnie :mellow: moze zbyt słaba i niska na moją lornetkę

 

Piotrku, bardzo ładnie ją przedstawiłeś ale czy mógłbyś dodać jeszcze wykres wysokości nad horyzontem wieczorem po 2 lipca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[McNaught_C2009_R1]

# Data taken from JPL/HORIZONS

# correct for the specified time frame:

# Start Time : A.D. 2010-May-20 00:00:00.0000 CT

# Stop Time : A.D. 2010-May-20 00:00:00.0000 CT

name = Comet McNaught (C/2009 R1)

parent = Sun

coord_func = comet_orbit

radius = 10

oblateness = 0.0

albedo = 1

lighting = true

halo = true

color = 1.0,1.0,1.0

tex_halo = star16x16.png

tex_map = nomap.png

lighting = false

orbit_TimeAtPericenter = 2455380.1775793815

orbit_PericenterDistance = 0.4050275619047953

orbit_Eccentricity = 1.000351479723997

orbit_ArgOfPericenter = 130.7002706662588

orbit_AscendingNode = 322.6220299273699

orbit_Inclination = 77.03248212005248

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrku, bardzo ładnie ją przedstawiłeś ale czy mógłbyś dodać jeszcze wykres wysokości nad horyzontem wieczorem po 2 lipca?

 

Po 2 lipca właściwie nie będzie już możliwości obserwacji tej komety z Polski - gdybym miał dodać ten wykres, o który pytasz, to byłby to raczej wykres "głębokości komety pod horyzontem" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czołem - wykorzystałem kod od MPWT. Dodałem go do stellarium/data/ssystem.ini i nie pokazuje mi jej w stellarium. Ktoś wie co mogłem popsuć?

 

Mam windows vista.

 

Ja też tak myślałem, ale jednak jest. Wyszukaj wpisując comet i resztę nazwy powinno podpowiedzieć. To pewnie kwestia ustawień widoczności obiektów - w etykiety i znaczniki przesuń suwak planety w prawo.

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy na zdjęciu złapałem tytułową kometę...

stellarium mówi że tak :)

stellarium-mcnaught.jpg

 

Ja też tak myślałem, ale jednak jest. Wyszukaj wpisując comet i resztę nazwy powinno podpowiedzieć. To pewnie kwestia ustawień widoczności obiektów - w etykiety i znaczniki przesuń suwak planety w prawo.

można też ją trochę rozjaśnić np. zwiększając promień ("radius"), ja sobie zmieniłem na 70, tamte parametry sprawiają że stellarium myśli że kometa jest o wiele ciemniejsza niż w rzeczywistości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 1:30, a to co masz na zdjęciu to rzeczywiście jest ta kometa :)

 

O ja głupi, że też nie sprawdziłem przed spływem jej położenia. Miałem ze sobą lornetkę 15x70 jak i obiektyw 300mm. Grrr... Ale przynajmniej tyle mam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj próbowałem z okolic podmiejskich ją złapać, ale przyszedł cirrus i zasłonił niebo tak, że ledwo nawet widzałem M31 przez lornetkę. Trzeba będzie się jeszcze wybrać gdzieś, bo za 10 dni kometka ucieknie już za Perseusza i będzie schodzić coraz niżej. :mellow:

 

Czy komary nie powinny spać o tej porze?!?! :swear:

 

M.K dobry ubiór i jak dla mnie komary śpią :D:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.