Skocz do zawartości

C/2009 R1 (McNaught)


Rekomendowane odpowiedzi

Kometka pięknie widoczna w lornetkach 9x63 i 20x80. Tą drugą, pod ciemnym podkarpackim niebem można było bez trudu zauważyć ogon. Niestety czas obserwacji bardzo krótki bo o 1:50 niebo zaczęło robić się jasne :(

Co do komarów, polecam też Off'a. W zeszłą noc ani jeden komar nie siadł, a te kilka godzin obserwacji spędziłem 50m od lasu między zbożem a burakami:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 1:00 jest nisko, o 3:00 już robi się jasno, najlepiej będzie od 2:00 do 2:30 na nią się zaczaić.

Ma duże DC (stopień kondensacji), przez co dobrze ja widać nawet z miasta. Ponadto przemieszcza się blisko jasnych gwiazd, co ułatwie jej lokalizację:

840_05_05_10_11_15_12.jpeg - mapka zaczerpnięta z postu Piotrka Guzika.

 

Co do komarów, to jak człowiek jest na kometarnym głodzie obserwacyjnym, to nie mysli o ofach i grubszym ubieraniu się , zwłaszcza, że noc aż za ciepła. Ale warto było :lol:

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Jestem amatorką. Chciałam potwierdzić obserwację komety z dzisiejszej nocy. W lornetce 16x50 widoczna zaledwie jako mgiełka, ale już w kształcie łezki - taka rozmazana gwiazda. O 2:15 nieco wyraźniej niż o 1:00. Potem już robi się jasno z minuty na minutę. Obserwacja prowadzona z I piętra domu z dzielnicy na obrzeżach Częstochowy. Najbliższe latarnie ok. 300m za drzewami :) Niestety porównując w Stellarium jasność gwiazd wokół komety oceniłabym ją na max. 6 mag i obawiam się, że nie doczekam się widoku okiem nieuzbrojonym. Przynajmniej w mojej lornetce gwiazdy Hip 15209 na zachód od komety czy HIP 14181 13965, 13713, 13339, na północ dają dużo ostrzejszy obraz. Mam nadzieję, że noc z 13/14 czerwca poza miastem da lepszy obraz... jeśli pogoda pozwoli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie udało mi się usiąść do tego co wysmażyłem w piątek/sobotę na wypadzie z Adamem (Izork)

 

jak już ktoś napisał szłu ni ma - ale kolejna kometka zaliczona i zafocona

 

od razu purystów przepraszam że używałem w PSie stampa żeby wywalić paprochy z FF/FR (przy okazji przetestowałem odległość do CCD - wygląda że jest OK)

jak na razie FLAT to dla mnie Dark Side mocy - ale jak mawiają rycerze hardkoru walczą do oporu ;)

 

więc pokazuję jak jest

 

co do utensyliów

 

montaż - CG5 GT

hydraulika główna - ED80 + FF/FR x0,8

kamerka - QHY8

 

Hydraulika pomocnicza nie pomagała - GuideMaster nie chciał gadać z QHY5 więc

 

sumarycznie 10 x 1 minuta + 8 x 2 minuty złożyło się na poniższe cóś

 

finito.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale Wam zazdroszczę, jechałem na działkę z nadzieją że ją trafię. Z wywieszonym jęzorem szybciutko rozkładałem sprzęt w piątek w okolicach północy, po czym niestety okazało się, że kometka przeleciała za drzewami. Jadąc, liczyłem że będę ją miał z nieco innej strony działki ale się przeliczyłem :(.

Niestety nie miałem już po pracy i 6 h w aucie siły na przeniesienie się na jakieś pole. Ale co oprócz komety udało się looknąć to moje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.