Skocz do zawartości

C/2009 R1 (McNaught)


Rekomendowane odpowiedzi

Z wywieszonym jęzorem szybciutko rozkładałem sprzęt w piątek w okolicach północy, po czym niestety okazało się, że kometka przeleciała za drzewami. Jadąc, liczyłem że będę ją miał z nieco innej strony działki ale się przeliczyłem sad.gif.

 

 

Proponuję zrobić sobie panoramkę i spróbować ją dodać do Stellarium. Oczywiście trzeba ją odpowiednio wyrównać (wysokość i azymut).

 

 

U mnie np. z kilku miejsc najlepiej będzie widać kometę z tej lokalizacji

stellarium_comet_c2009r1b.jpg

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kurcze choć jestem totalnym laikiem to chciałem sobie ją poobserwować przy pomocy lornetki 10x50. Niewiele było widać a do tego horyzont już był jasny. Przy pomocy stellarium zorientowałem się w którym miejscu może się ta kometa znajdować ale nie jestem pewien czy to była ona - jedyny jasny obiekt ok godziny 3 dość intensywnie migający - tak? Przepraszam za te nieprofesjonalne określenia ale jak już pisałem jestem laikiem. :)

Jedynie na Jowisza udało mi się popatrzeć i dostrzec jego trzy księżyce... Niby nic ale jak dla mnie fajna sprawa. :)

 

A zdjęcie piękne, pozazdrościć! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intensywnie migająca to zapewne jakaś gwiazda była, bo tylko one "migają". Spróbuj może trochę wcześniej na nią zapolować, kiedy niebo jest nieco ciemniejsze.

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanysiak,

 

Jak rozumiem, obserwowałeś z Fromborka? Jeśli tak, to nic dziwnego, że ją słabo widziałeś - przecież u Ciebie Słońce o północy jest zaledwie 11 stopni pod horyzontem i niebo jest jasne...

Na południu Polski Słońce jest wtedy blisko 16 stopni pod horyzontem. W przypadku komety taka różnica robi bardzo dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie byłem aktywny na Forum, aż tu ktoś mówi do mnie hanyś, chyba muszę się przyjrzeć swojej motywacji i wziąć się za siebie :flirt:

 

To prawda,niebo jest tu bardzo jasne całą noc więc chętnie przeniósł bym się pod Bukowieckie albo inne np.górskie niebo..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się! Wielka wyprawa (bo sprzęt był daleko od domu), w domu mają mnie za wariata ale udało się zarejestrować kometę. Niestety o tej porze roku astrofotografia to ciężka sprawa. W okolicach Ostrołęki praktycznie cały czas jasno.

 

W szerszym ujęciu:

 

18.06.2010, godz. 1:10

kometaC2009R1_01.jpg

 

I przybliżenie:

 

kometaC2009R1_02.jpg

D700, 41x30 sek, SW150/750, HEQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.