Skocz do zawartości

Jak powstaje rój meteorów?


KSU13

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam jak to wygląda od strony przesrzeni kosmicznej <_<

Leci sobie kometa lub inny obiekt którego orbita przecina się z orbitą Ziemi. Po pewnym czasie Ziemia przechodzi przez ten obszar i mamy na niebie meteory- dobrze rozumiem?

A jak (i czy w ogóle) da się przewidzieć powstanie nowych rojów? Jeśli na przykład jakaś kometa w momencie swojej odległości od słońca równej 1AU znajdzie się w płaszczyźnie ekliptyki to powstanie nowy deszcz? Jak szeroki jest rój meteoroidów? Jaka odległość kątowa może dzielić na niebie kometę od ekliptyki aby powstał rój meteorów? Czy można określić w przybliżeniu datę takiego zjawiska?

 

Mam nadzieję, że znacie odpowiedzi na moje pytania, z góry dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jak to wygląda od strony przesrzeni kosmicznej dry.gif

Leci sobie kometa lub inny obiekt którego orbita przecina się z orbitą Ziemi. Po pewnym czasie Ziemia przechodzi przez ten obszar i mamy na niebie meteory- dobrze rozumiem?

A jak (i czy w ogóle) da się przewidzieć powstanie nowych rojów? Jeśli na przykład jakaś kometa w momencie swojej odległości od słońca równej 1AU znajdzie się w płaszczyźnie ekliptyki to powstanie nowy deszcz? Jak szeroki jest rój meteoroidów? Jaka odległość kątowa może dzielić na niebie kometę od ekliptyki aby powstał rój meteorów? Czy można określić w przybliżeniu datę takiego zjawiska?

 

Mam nadzieję, że znacie odpowiedzi na moje pytania, z góry dzięki biggrin.gif

 

 

Nie jestem ekspertem więc napiszę co mi się wydaje na ten temat...

 

Najsilniejsze obecnie roje meteorów pochodzą od komet ... okresowych. Jest kilka rojów meteorów od komet jednopojawieniowych, lecz są one słabe.

 

By rój dał o sobie znać w postaci spadających gwiazd, odległość Ziemi w danym momencie od orbity roju musi być bardzo mała rzędu 0.004 AU a nawet mniej...

Zerknij np. na te dane.. http://feraj.narod.ru/Radiants/Predictions/1901-2100eng/Perseids1901-2100predeng.html lub

tu http://www.imcce.fr/langues/en/ephemerides/phenomenes/meteor/predictions.php

 

Jest taki DOSowy program METRAD który oblicza potencjalne roje meteorów na podstawie danych o orbicie komety lub asteroidy. POLECAM !

 

Generalnie cząstki w roju meteorów podlegają różnym czynnikom zmieniających ich orbity: ciśnienie wiatru słonecznego, perturbacje od planet (Jowisza, Saturna itp.) To trzeba uwzględniać licząc maksimum roju na dany rok.

 

Cóż więcej dodać... może to, że komety są nieprzewidywalne i różnie zachowują się w okolicy Słońca. Jedne wyrzucają więcej pyłu inne mniej.

Myślę, że możliwa jest sytuacja, że odkrywa się nową kometę, której orbita jest bardzo bliska z orbitą Ziemi (np. 0.001 AU) i kometa ta przechodzi najpierw przez dość bliskie peryhelium (<0.6 AU) , a potem przez ten punkt przecięcia orbit, a na koniec po kilku-kilkunastu dniach Ziemia przejdzie przez to miejsce i wówczas na niebie pojawią się meteory od nowoodkrytej komety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzoamatorem, więc wydawało mi się, że wiatr słoneczny jest w stanie wybić z komety co najwyżej pył a do powstania roju potrzebny jest choćby częściowy rozpad.

Jaka musi być minimalna wielkość/masa okruszka, żebym :) mógł zaświecić chociaż przez sekundę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzoamatorem, więc wydawało mi się, że wiatr słoneczny jest w stanie wybić z komety co najwyżej pył a do powstania roju potrzebny jest choćby częściowy rozpad.

 

Proponuję Ci przejrzeć archiwalne numery Cyrqlarza. Chyba rok temu pojawił się zapis wykładu dr hab. T. Jopka z seminarium PKiM.

 

Jaka musi być minimalna wielkość/masa okruszka, żebym :) mógł zaświecić chociaż przez sekundę ?

 

Żebyś zaświecił? Takiego okruszka to chyba nawet w sklepie z dopalaczami nie kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do KSU13 i innych zainteresowanych: Cyrqlarz skazany przez Radka P ma nr 192 z 4 maja 2009 r.

Żebyś zaświecił? Takiego okruszka to chyba nawet w sklepie z dopalaczami nie kupisz.

Dowcip doceniam (autentycznie) ale ...

nie rób se Waść jaj, bo zaznaczenie m + morda = wyraźna aluzja do mojej ksywki, więc wiadomo, co ma zaświecić. Odpowiedzi we wskazanym przez Ciebie Cyrqlarzu nie znalazłem; możesz ją zapodać?

Oprócz wielkości/masy jeszcze pewnie ma znaczenie prędkość wejścia w atmosterę, cuzamen - pęd. Hmm ... :hmmm: - skoro prędkość jest zawsze względna, to i pęd też jest względny? Głowa pęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wielkości/masy jeszcze pewnie ma znaczenie prędkość wejścia w atmosterę, cuzamen - pęd. Hmm ... :hmmm: - skoro prędkość jest zawsze względna, to i pęd też jest względny? Głowa pęka.

 

prędkość ma wpływ raczej tylko na to, jak długo będzie widoczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prędkość ma wpływ raczej tylko na to, jak długo będzie widoczny

Ooj, dam sobie coś uciąć, że nieprawda. Rozgrzewanie => świecenie zależy od sumy energii kinetycznej zderzeń z cząsteczkami gazów w jednostce czasu. Energia pojedynczego zderzenia Ek=mV^2/2, ilość zderzeń rośnie liniowo z prędkością, więc razem masz wzrost energii z sześcianem prędkości.

I jeszcze po chłopsku; kamyk wystrzelony z procy często leci dłużej niż meteor, a nie świeci. Wahadlowiec rozgrzewa się nie przy starcie a przy lądowaniu (vide - Columbia 2003).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.