Skocz do zawartości

Projekt wakacyjny - mirydy 2010


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy początek lata i, miejmy nadzieję, więcej pogodnych nocy. W przypadku miryd ważne jest takie zaplanowanie obserwacji, aby uchwycić moment maksimum. Wiosną udało się, pomimo niespecjalnej pogody, ustalić maksimum GO Aur. Wszystko dzięki temu, że obserwacje wykonywały dwie osoby. Czasami przecież zdarza się tak, ze na południu Polski leje, a już w środkowej części kraju mamy bezchmurna pogodę.

Przygotowałem listę miryd, które będą się starał obserwować tego lata. Podzieliłem je na grupy – według gwiazdozbiorów i obszarów nieba. W każdej grupie gwiazdy uporządkowane zostały według kolejności przewidywanych maksimów jasności. Po co to wszystko? Przy zmiennej pogodzie panującej w Polsce zdarzają się 1-2 godzinne „okna” bezchmurnego nieba. Co w takim wypadku obserwować? Najbardziej wskazane byłyby obserwacje tych gwiazd , które zbliżają się do maksimum, pozostałe mogą „poczekać:” na kolejną pogodną noc. Pamiętajmy o takim zaplanowaniu obserwacji, aby gwiazdy nie schowały nam się np. za drzewa po zachodniej stronie horyzontu – zaczynajmy od tych położonych najbardziej na zachód – tak właśnie uporządkowane zostały gwiazdozbiory w zestawieniu.

 

Czasami problemem jest to, że zaplanujemy obserwację zbyt dużej ilości gwiazd. Lepiej zaplanować mniej, ale do obserwacji tych wybranych wykorzystać każda pogodą chwilę. Fajnie byłoby gdybyście wybrali grupę gwiazd i spróbowali w miarę możliwości regularnie je obserwować. Gwiazdy w grupach pogrupowałem tak, że są tam zarówno te które już zbliżają się do maksimum, jaki i te , które wychodzą z minimum.

 

Liczę na to, że wspólnymi siłami uda się ustalić maksima chociaż kilku miryd.

 

 

 

Wakacyjny projekt – mirydy 2010

 

I.

R Dra 22.07

T Dra 02.08

W Dra 25.07

 

II.

U Boo 01.07 ciekawa, bo malejąca amplituda jasności

V Boo 10.07 nieregularny okres i amplituda zmian jasności

Z Boo 29.07

RT Boo 01.08

W CrB 15.08

 

III.

RS UMa 03.07

T UMi 05.07 nieregularny okres i amplituda zmian jasności

U UMi 10.07

R CVn 10.08

 

 

IV.

RY Her 01.07

UZ Her 08.07

SY Her 09.07

W Her 20.07

S Her 25.08

RS Her 05.09

 

 

V.

RT Cyg 03.08

Z Cyg 13.08

U Cas 21.08

T Cas maksimum na początku przyszłego roku

W Cas maksimum na początku przyszłego roku

 

 

VI.

Z Aql 04.08

RT Aql 07.08

T Sgr 12.08

R Vul 30.08

S Aql 11.09

S Del 24.09

X Del 2.07 ale wygląda, że jeszcze nie osiągnęła maksimum

Z Del 14.09

 

VII. Po maksimum ale można poobserwować

W Lyr

U Lyr

R Cam

T UMa

S Umi

 

Projekt wakacyjny-mirydy 2010.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie się piszę na taki projekt :) Lubię zmienne więc pomogę. Yah, rozumiem że na początku projektu podasz info gdzie wszystko nadsyłamy? ;)

 

Szymku, nie wiem jak bardzo zaawansowany jesteś w obserwacjach gwiazd zmiennych. Pamiętaj tylko przy obserwacjach miryd o efekcie Purkiniego. Warto więc jasność miryd oceniać po lekkim rozogniskowaniu gwiazd w teleskopie. Rozogniskowane obrazy gwiazd są pozbawione koloru, który w przypadku czerwonych miryd może spowodować, ze ocenisz ją na jaśniejszą niż jest w rzeczywistości.

 

Wysyłać możesz w wiele miejsc:

 

- do SSW, który prowadzi bazę danych obserwacji GZ PTMA Baza PTMA

-do bazy Polskiego Towarzystwa Obserwatorów Gwiazd Zmiennych PTOGZ

- do AAVSO

- do Variable Star and Exoplanet Section of Czech Astronomical Society - mirami zajmują się w ramach projektu MEDUSA

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymku, nie wiem jak bardzo zaawansowany jesteś w obserwacjach gwiazd zmiennych. Pamiętaj tylko przy obserwacjach miryd o efekcie Purkiniego. Warto więc jasność miryd oceniać po lekkim rozogniskowaniu gwiazd w teleskopie. Rozogniskowane obrazy gwiazd są pozbawione koloru, który w przypadku czerwonych miryd może spowodować, ze ocenisz ją na jaśniejszą niż jest w rzeczywistości.

 

Wysyłać możesz w wiele miejsc:

 

- do SSW, który prowadzi bazę danych obserwacji GZ PTMA Baza PTMA

-do bazy Polskiego Towarzystwa Obserwatorów Gwiazd Zmiennych PTOGZ

- do AAVSO

- do Variable Star and Exoplanet Section of Czech Astronomical Society - mirami zajmują się w ramach projektu MEDUSA

 

Pozdrawiam

 

 

Moje zawaansowanie wygląda tak, że obserwowałem już zmienne w ilości gwiazd tych kilkunastu ;) Mirydami rzadko się zajmowałem, ale chyba najwyższy czas zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymku, czy wybrałes sobie z zestawienia mirydy, które byłyby dla Ciebie priorytetem obserwacyjnym? Zastanów się, ktore by Ci najbardziej odpowiadały. Dwóch aktywnych obserwatorów jakiejś gwiazdy z powodzeniem wystarcza na ustalenie momentu maksimum. Oczywiście im jest nas wiecej tym lepiej, ale 2-3 obserwatorów to też dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zaczynałem obserwacje jeszcze było jasno, gdy kończyłem około 2 już zaczynało świtać na północnym-wschodzie. Prawie wszystkie gwiazdy z projektu udało mi się ocenić - wychodzi 7 minut/gwiazdkę ;) - tak więc wystarczy by 7-8 obserwatorów poświeciło pół godziny w czasie pogodnej nocy na obserwację miryd z projektu ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ja też mógłbym spróbować... tylko nie wiem za bardzo z czym to się je. :(

Mam wybrać gwiazdę i w dany dzień obserwować o której godzinie będzie najmocniej świeciła?

Czy to dobrze rozumiem? ;)

 

Hej

Wybieramy gwiazdek, i co kilka dni wykonujemy jej obserwację (w pobliżu maksimum trochę częściej), aby wyznaczyć maksimum (które zapewne rozminie się mniej lub bardziej z prognozą). Jasność miryd zmienia się dość powoli, i nie da się zaobserwować wizualnie zmiany jasności w ciągu jednej nocy. Jak nie obserwowałeś jeszcze zmiennych (a zrozumiałem że jeszcze tego nie robiłeś) zapraszam na stronę sswdob.republika.pl, gdzie dużo się dowiesz ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Jeszcze mam pytanie, jaki cel ma obserwowanie zmiennych? Po co się wyznacza te maksima?

 

Zacytuję tutaj polską wersję przewodnika AAVSO:

 

Prowadzenie badań gwiazd zmiennych jest ważne, ponieważ dostarcza podstawowych informacji

o fizycznych właściwościach, rodzajach i ewolucji gwiazd. Odległość, masa, promień, budowa

zewnętrzna i wewnętrzna, skład, temperatura oraz jasność mogą być wyznaczone na podstawie

danych uzyskanych z obserwacji gwiazd zmiennych. Ponieważ zawodowi astronomowie nie mają

czasu ani funduszy koniecznych do zbierania danych o zmianach jasności tysięcy gwiazd zmiennych, amatorzy wnoszą znaczący wkład do nauki, obserwując i dostarczając swoje obserwacje do AAVSO lub podobnych organizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Minęła połowa wakacji - czas na drobne podsumowanie. Niestety, aktywność obserwatorów była minimalna. Tylko 5 gwiazd z projektu bylo obserwowanych przez trzech obserwatorów, 13 gwiazd dwóch obserwatorów. Wpisuje się to w ogólną tenedencję spadku ilości wizualnych obserwacji gwiazd zmiennych i to nie tylko u nas , ale i na świecie. Wiele miryd, które jeszcze trzy-cztery lata temu były obserwowane przez wiele osób teraz na wykresach ma bardzo mało punktów na wykresach.

 

Jak się okazuje barierą nie jest sprzęt, lecz brak czasu i konieczność ..... przezwyciężenie samego siebie. Obserwacje trzeba zaplanować i plan konsekwentnie realizować......

 

Jeszcze raz zachęcam do obserwacji. Parę swoich punktów na gałęzi wznoszacej można dołożyć obserwując: T Dra, W Dra, RT Boo, W CrB, U UMi, R CVn, S Her, RS Her, RT Cyg, Z Cyg, W Cas, U Cas, T Cas, Z Aql, RT Aql, R Vul, S Del, Z Del...... a na gałęzi opadającej: T UMa, S UMi, R Dra, U Boo, Z Boo, RS UMa, T Umi, UZ Her, SY Her, W Her, S Aql.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.