Skocz do zawartości

Sprzęt do DS'ów do 12 000 PLN - wizual


Robert W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Proszę o pomoc w określeniu sprzętu do DS'ów. Na pewno nie chcę Dobsona. W kwestii okularów będę raczej celował w Naglery może Ethosy z powodu szerokiego pola, na początek jedna/dwie sztuki,wszytko zależy od tego ile na nie zostanie po skompletowaniu reszty sprzętu. Montaż z GoTo może HEQ5, może EQ6 zależy co doradzicie do powieszenia. Mieszkam ok 25 km od Warszawy co powinno dawać jakieś wyobrażenie o niebie. Mam domek i działkę więc nie będzie potrzeby biegania po schodach, ale nie chcę też jakiegoś trudnego do noszenia monstrum, które zniechęcałoby do ustawiania. Sprzęt jak napisałem w tytule posta do wizuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nowe? bo jesli nie tylko, to duzy SCT z odpowiednim montem jest niewatpliwie jedna z alternatyw, przy czym nowe duze (11" i wieksze) w PL (i w sumie w europie) sa bajecznie drogie, nie zmiescisz sie w zakladanym budzecie...

 

edit: hehe, kilkanascie sekund roznicy :)

Edytowane przez rami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie chcę Dobsona.

 

Montaż z GoTo może HEQ5, może EQ6 zależy co doradzicie do powieszenia.

 

Mam domek i działkę więc nie będzie potrzeby biegania po schodach, ale nie chcę też jakiegoś trudnego do noszenia monstrum, które zniechęcałoby do ustawiania. Sprzęt jak napisałem w tytule posta do wizuala.

 

No to powiem od razu - będzie trudno z Twoimi wymaganiami. Budżet jest spory ale jedna wymagania przeczą drugim.

 

Od razu odrzuciłeś dobsona a wg. mnie to najlepszy sprzęt do wizuala.

Nie ma nic piękniejszego niż duuuże lustro - Mam nadzieję, że koledzy to potwierdzą. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej celuję w nowy a jeśli nawet używany to w stanie jak nówka. Załóżmy jednak, że mowy bo to najbardziej prawdopodobne.

Dziękuję też za link, ale zakup planowany dopiero za 2-3 miesiące. W kwestii sprzecznych wymagań, a sądzę, że nawiązujesz do mojego pragnienia, że by nie było to zbytnie monstrum, wyjaśniam, że nie szukam czegoś co można jedną rączką nosić, ale też chciałbym, aby wymiary/waga nie zniechęcały do częstego wystawiania. Nie potrafię określić dokładnych założeń w kg czy cm, ale to chyba i tak nie miałoby sensu. Odpowiem więc tak, zaproponowany Celestron C11-S XLT OTA jak najbardziej akceptowalny w kwestii wymiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsona odrzucam, chcę mieć np. GoTo, wiem oczywiście, że niektórzy uważają, iż jest to rozwiązanie dla analfabetów astronomicznych, ale widać się do nich zaliczam i chcę mieć to udogodnienie. :-) A na marginesie w czym Dobson jest lepszy od proponowanego SCT, poza ceną za podobne lustro (a to przeboleję)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na marginesie w czym Dobson jest lepszy od proponowanego SCT, poza ceną za podobne lustro (a to przeboleję)?

Piszesz, że szukasz sprzętu do DS. 11 cali* i 16 cali** to nie są podobne lustra. To drugie ma ponad dwukrotnie większą powierzchnię i da bardzo widoczną różnicę w obrazach.

Poza tym - weź pod uwagę propozycję Janka. Jest co prawda niestandardowa, ale bardzo ciekawa.

 

_________________________

* proponowany SCT

** newton na dobsonie, kosztują w okolicach 10-11 tys. zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymuję to co napisałem bo pisałem przypomnę "poza ceną za podobne lustro" a to nie jest w sprzeczności, że za podobną cenę otrzymamy różne lustra, nieprawdaż? :-) Ponadto tak jak napisałem chciałbym mieć GoTo a tego Dobson nie zapewnia, nieprawdaż? Dlatego też szukam czegoś innego i z początku już to zaznaczyłem, mimo, iż wiem że większość używa do wizuala DS'ów Dobsonów.

W sprawie lornety, to chyba nie można w nich zmieniać okularów a sądzę, że różne DS'y wymagają różnych powiększeń dla optymalnego obrazu, w wypadku teleskopu z czasem mogę dokupić, może się mylę. Ponadto apertura 100-150 to chyba nie za wiele, a jeśli wystarczy to czy nie lepiej jakiś refraktor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak zapytam z ciekawości - zerkałeś już kiedyś przez teleskop? Zdajesz sobie sprawę - czego tam w okularze można się spodziewać? Czy po prostu uparłeś się, że chcesz mieć teleskop do wizuala zerknąć na pare rzeczy i dążysz do celu!

 

Nie wiemy jakie masz doświadczenie (czy jesteś już wyjadaczem czy to będzie twój pierwszy raz z obserwacjami), żeby Ci rozsądnie doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymuję to co napisałem bo pisałem przypomnę "poza ceną za podobne lustro" a to nie jest w sprzeczności, że za podobną cenę otrzymamy różne lustra, nieprawdaż?

Prawdaż, to nie jest w sprzeczności. Ale wcześniej też pisałeś o sprzęcie za kwotę <12000 zł więc w tej cenie nikt nie proponowałby newtona 12" (czy też 11").

Ponadto widzę, że masz swoje wyraźne typy i raczej nie dasz się przekonać do newtona na dobsonie - twój wybór. Ale zanim wydasz spory kawał grosza, radzę porównać pod ciemnym niebem możliwości obu sprzętów o których pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto tak jak napisałem chciałbym mieć GoTo a tego Dobson nie zapewnia, nieprawdaż?

 

Może to Cie zaciekawi:

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-12-autotracking-rozsuwany,d1648.html

 

i tu też go mają:

 

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=899

 

Co prawda nie ma Goto ale posiada autotracking, który umożliwia komfortowe obserwacje. A za dopłatą zrobili by pewnie i GoTo – trzeba by zapytać w DO lub w AK. Weź pod uwagę, że montaż Dobosna jest bardzo szybki i praktyczny a w przypadku paralaktyka trochę więcej czasu trzeba poświęcić na jego rozkładanie. No i cena przemawia na korzyść Dobsona – zostało by Ci sporo pieniędzy na dobre okulary i filtry (wspomniane wcześniej Naglery i Ethosy). Zadzwoń do DO lub Ak i zapytaj jak z GoTo w tej 12” syncie (czy jest to możliwe) :g:

 

P.S. – Pewnie nie interesuje Cie taka porada, ale gdybym był Tobą brałbym LB16” i powiedział dziękuje dobranoc :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o konstrukcji Maksutov-Newton?

 

Mała rada, jeżeli w grę wchodzi montaż paralaktyczny i obserwacje to pomyśl raczej o czymś co ma wyciąg z tyłu. Z czasem można się przyzwyczaić do przekręcania tuby lub korzystania z małej drabinki co jakiś czas, pytanie tylko po co.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ponawiam pytanie, co sądzicie o rozwiązaniu Maksutov-Newton, czy byłoby dobre do DS'ów?

 

Ja ponawiam swoją odpowiedź do DS'ów najlepszy jest duuży dobson i nie ma przebacz.

 

P.S Ja podobnie jak Mateusz_18 wziąłbym Dobsona 16" - czyli zaplecze na długie lata.

Ale zrobisz jak uważasz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chyba" czy "na pewno"?

Coś za dużo w tej dyskusji tych "chyba".

 

Tak sobie myślę, że gdybym znał wszystkie albo choć większość odpowiedzi i generalnie maił duże doświadczenie to nie zakładałbym wątku w kategorii "Mój pierwszy teleskop". Nie wiem jak było w Twoim przypadku gdy zaczynałeś przygodę z obserwacjami nieba, może nie miałeś wątpliwości, może nie pytałeś innych, może nie pojawiało się słowo chyba. Cóż, u mnie się pojawia i nie mam zamiaru czuć się z tym niekomfortowo, dlaczegóż ...? Może jestem dziwny, ale jak Ty byś mnie pytał i miał wątpliwości w obszarach, które świetnie znam to bym się dzielił moją wiedzą a nie dziwił się, że nurtują Cię pytania, często być może z mojego punktu widzenia trywialne. W końcu nikt nie zmusza Cię do pomagania mi, jeśli więc już zabierasz głos to nie wiem skąd ta drwina? A pytanie było "chyba" konkretne:

1. czy się wymienia okulary (jeśli tak to zdaje się podwójny koszt)

2. czy apertura nie jest za mała

3. jeśli nie za mała, to czy nie lepszy refraktor (jak kasa pozwoli to przecież można nasadkę bino dołożyć dla komfortu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.