Skocz do zawartości

Nasłuch ISS


klapaucius

Rekomendowane odpowiedzi

Ja odbieram ISS na skanerze Uniden UBC 355 z anteną prętową. Podłączony jest do komputera wejściem mikrofonowym, wykorzystuję filtry DSP i rejestrację na Audacity. Dawno ich nie słyszałem na 145.800, chociaż poluję na przekazy SSTV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile czułe są tunery DVB-T, ale dobrze się sprawdzają w odbiorze ISS. Wszystko zależy od jakości i siły odebranego sygnału. Liczy się więc dobra antena i czuły odbiornik. Ja nasłuchiwałem ISS skanerem Uniden 125 XLT, z anteną prętową i podłączonym do laptopa poprzez USB. Nie udało mi się odebrać obrazka, ale kilka razy nagrałem rozmowy. Ostatnia z lipca 2020 roku.

 

Głos 007.m4a

Edytowane przez kiniu-13
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na DVB-T spokojnie podsłuchasz iss nawet z niedużą antenna na pasmo 2m ja bez problemu odsłuchuję rozmowy w ramach programu ariss prowadzone między szkołami a iss.

W zasadzie sygnał z ISS jest bardzo mocny (a nawet bardzo bardzo mocny, mój Baofeng UR-5 z małą antenką o długości 10 cm leżący w pokoju nawet nie blisko okna odbiera przelatującą iss) w porównaniu z innymi satelitami, i każda antena samoróbka z drutu to umożliwia, sam zrobiłem kilka anten z drutu czy koncentryka i dało się bez problemu.

Z innymi satelitami, meteo i cubesat to już wyższa szkoła jazdy i z byle czym nie odbierzesz niczego użytecznego (telemetrii itp). A za tym idzie to że wiele satelitów nadaje w innych modulacjach niż FM i potrzeba już lepszego sprzętu by po odbierać lub jak mamy licencje to ponadawać.

Na początek tylko chęć i minimum sprzętu.

Jak cię nie stać na antenę to polecam zrobić flower pot na 144-145 mhz z rg58. lub na 2 pama 2m/70cm

Podsłuchasz na tym od wierzy kontroli lotów po przemienniki czy niektóre satelity, ale tylko nie które bo to zależy od polaryzacji anteny.

Jak nie masz pojęcia co wybrać to zrób antenę sam, do odsłuchu nie musisz jej precyzyjnie stroić, bo wydasz kasę a antena będzie na dachu nie używana bo się nie nada do tych celów których potrzebujesz.

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne wskazówki!

Na początek chciałbym słuchać transmisji z ISS w ramach ARISS i jeśli się uda poodbierać trochę obrazków z SSTV (nie wiem kiedy będą, pewnie pod koniec roku?)

Czy do odbierania obrazków z SSTV wystarczy taka antena o jakiej mówisz czy już musi być bardziej skomplikowana?

 

Następnie chciałbym spróbować odebrać zdjęcia z NOAA a w międzyczasie odbierać dane z ACARS i ADS-B.

Nie wiem czy to będzie możliwe, ponieważ anteny zamontować na dachu nie mam możliwości, ale mogę wystawić za okno na parapet na II piętrze albo zamocować do barierki balkonu.

 

Z tego co udało mi się znaleźć:

NOAA nadaje na 137-138 MHz

ACARS nadaje na 129-137 MHz (dla Europy 131-137)

ADS-B nadaje na 1030-1090 MHz

 

Czy potrzeba inną anteną na każde z tych pasm czy są jakieś "uniwersalne"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bawiłem się wykorzystując DVB-T jeszcze w Reverse-beaconing dla technologii słabych sygnałów z wykorzystaniem programu WSJT-X. Polega to na tym, że automaty nasłuchujące, które wyłapują sygnały QRP (małej mocy). Następnie informacja jest nanoszona do pliku bądź na mapę np. pskreporter.info. Można się niejednokrotnie zaskoczyć co się odsłucha.

 

Polecam tez zbudować samemu antenę heliakalną, poprawi to odbiór obrazów z satelitów pogodowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fascynująca pasja.

Czy ten zestaw będzie OK?

https://pl.aliexpress.com/item/32936334224.html

Sam odbiornik oryginalny RTL SDR bez tego zestawu antenowego będzie 10 USD tańszy. Czy te anteny przydadzą się do któregoś z ww. celów (ISS, ACARS, NDS-B, NOAA) czy odpuścić je i kupić sam odbiornik?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AviatorL napisał:

Fascynująca pasja.

Czy ten zestaw będzie OK?

https://pl.aliexpress.com/item/32936334224.html

Sam odbiornik oryginalny RTL SDR bez tego zestawu antenowego będzie 10 USD tańszy. Czy te anteny przydadzą się do któregoś z ww. celów (ISS, ACARS, NDS-B, NOAA) czy odpuścić je i kupić sam odbiornik?

 

Może być :D sam miałem gorszy i się dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

OK, więc będzie mała aktualizacja w temacie :)

Odbiornik RTL-SDR v3 od "Majfriendów" dotarł jak zwykle szczęśliwie, w zestawie z anteną teleskopową dla początkujących (jak się tego nauczę to będę myślał o lepszych antenach).

Przez kilka dni to sobie potestowałem i powiem, że to jest całkiem fajna sprawa :)

Posłuchałem sobie komunikacji lotniczej, udało mi się nawet odebrać ATIS z Warszawy (taka automatyczna informacja pogodowa, gdyby ktoś nie wiedział).

Oprócz tego złapałem sygnał z radiosondy wypuszczonej z Legionowa, na 404.50 MHz, ale nie mam programu do zdekodowania tych informacji (jest płatny).

Próbowałem złapać ACARS z samolotów, ale na razie bez efektu. Nie potrafię skonfigurować oprogramowania pod to. Będę walczył.

 

Natomiast co do ISS... to z informacji które znalazłem sprawa powinna wyglądać tak:

- częstotliwość do odbioru komunikacji głosowej z ISS (i SSTV): 145.80 MHz, FM

- długość ramienia anteny z zestawu: 49,65 cm + 2 cm w obudowie

 

Natomiast mam pytania:

1. Jak powinna być ustawiona antena? Pionowo gorącą żyłą do góry? Czy może ramiona rozwarte pod kątem 120 stopni?

2. Czy znacie jakąś stronę z harmonogramem wysyłania obrazków przez SSTV? Na razie znalazłem taką https://sstv.pl/

3. Czy europejskie szkoły już nie biorą udziału w programie ARISS? W harmonogramie na ten rok znalazłem tylko zaplanowane nadawanie jako dla Ameryki i Australii :(

4. Jaka jest szansa złapania jakiejś komunikacji z ISS tak "ad hoc", bez szukania w harmonogramach czy akurat coś nadają? Ktoś wspominał, że podczas dokowania czy oddokowania Sojuza był słyszalny na 121.75. Czy coś jeszcze oprócz tego? Czy za każdym razem jak ISS będzie przelatywała nad Europą (i Polską) jest szansa coś złapać? Czy jest to na tyle rzadkie, że jak się pojawi w harmonogramie to trzeba brać urlop bo prędko drugiej szansy nie będzie? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AviatorL napisał:

Natomiast mam pytania:

1. Jak powinna być ustawiona antena? Pionowo gorącą żyłą do góry? Czy może ramiona rozwarte pod kątem 120 stopni?

2. Czy znacie jakąś stronę z harmonogramem wysyłania obrazków przez SSTV? Na razie znalazłem taką https://sstv.pl/

3. Czy europejskie szkoły już nie biorą udziału w programie ARISS? W harmonogramie na ten rok znalazłem tylko zaplanowane nadawanie jako dla Ameryki i Australii :(

4. Jaka jest szansa złapania jakiejś komunikacji z ISS tak "ad hoc", bez szukania w harmonogramach czy akurat coś nadają? Ktoś wspominał, że podczas dokowania czy oddokowania Sojuza był słyszalny na 121.75. Czy coś jeszcze oprócz tego? Czy za każdym razem jak ISS będzie przelatywała nad Europą (i Polską) jest szansa coś złapać? Czy jest to na tyle rzadkie, że jak się pojawi w harmonogramie to trzeba brać urlop bo prędko drugiej szansy nie będzie? :) 

 

Co do częstotliwości to pamiętaj o efekcie Dopplera: gdy stacja zbliża się częstotliwość jest lekko wyższa, gdy oddala się częstotliwość maleje. Osobiście do kompensacji tego efektu używam SDR# i Gpredict.  Niektórzy używają WXTrackera zamiast Gpredict, a inne osoby zamiast SDR# HDSDR- kwestia przyzwyczajenia. Potem odkryjesz bardziej zaawansowane programy, ale to zostawię Tobie samemu.

Ad. 1. Ramiona rozwarte do kąta 180 stopni, antena wycelowana w ISS. Kiedy stacja jest w zenicie, Twoja antena powinna być ustawiona prostopadle do podłoża.

Ad. 2. Eventy są ogłaszane na oficjalnym blogu: https://ariss-sstv.blogspot.com/ , często zaglądałem też 

Ad. 3. Był jeden ewent w 2019 roku z tego co kojarzę, ogólnie polskie szkoły są... Jakby to ładnie nazwać? Pod względem interakcji i pasjonatów na stanowiskach nauczycielski są daleko w tyle nawet za Afryką.

Ad. 4. Za każdym razem kiedy stacja przelatuje i kiedy astronauci mają czas dzienny (na ISS obowiązuje GMT) istnieje szansa kontaktu, o ile kosmonauci- radioamatorzy nie mają innych zadań i oddają się swojemu hobby. Często też trzeba próbować wywołać ISS, o ile ma się licencję :) Tutaj filmik z Polski (facet ma niezłego bata, do kontaktu z ISS nie jest potrzebny aż taki). Zwróć też uwagę jak operator powolnie kompensuje pozycję radia względem pozycji ISS na niebie. 

 

Edytowane przez Kubiłan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kubiłan napisał:

Co do częstotliwości to pamiętaj o efekcie Dopplera: gdy stacja zbliża się częstotliwość jest lekko wyższa, gdy oddala się częstotliwość maleje.

Dzięki, pamiętam :) 

 

23 minuty temu, Kubiłan napisał:

Osobiście do kompensacji tego efektu używam SDR# i Gpredict.  Niektórzy używają WXTrackera zamiast Gpredict, a inne osoby zamiast SDR# HDSDR- kwestia przyzwyczajenia. Potem odkryjesz bardziej zaawansowane programy, ale to zostawię Tobie samemu.

Na razie nie wiem o czym mówisz :) Tzn. wiem co to jest efekt Dopplera, ale nie wiem co robią te programy. Czytałem, że wiele osób używa polskiego Orbitrona. Czy on też się nadaje do tego o czym mówisz?

 

26 minut temu, Kubiłan napisał:

Ad. 1. Ramiona rozwarte do kąta 180 stopni, antena wycelowana w ISS. Kiedy stacja jest w zenicie, Twoja antena powinna być ustawiona prostopadle do podłoża.

OK. Rozumiem, że jak nie będę anteną śledził stacji to długo nie posłucham?

 

27 minut temu, Kubiłan napisał:

Ad. 4. Za każdym razem kiedy stacja przelatuje i kiedy astronauci mają czas dzienny (na ISS obowiązuje GMT) istnieje szansa kontaktu, o ile kosmonauci- radioamatorzy nie mają innych zadań i oddają się swojemu hobby.

Fakt! Zapomniałem, że radioamatorzy regularnie wywołują stację. Oglądałem na YT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam ci tu sprawdzać jakiego dnia są rozmowy astronautów w ramach ARiSS gdy masz przelot w tym czasie nad Polską nadajnik na 145.800 nadaje bez przerwy. Jak lubisz słuchać ISS to jak znalazł.

https://www.amsat-on.be/ariss-calendar-with-scheduled-contacts-by-the-ariss-operation-team/

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, AviatorL napisał:

Na razie nie wiem o czym mówisz :) Tzn. wiem co to jest efekt Dopplera, ale nie wiem co robią te programy. Czytałem, że wiele osób używa polskiego Orbitrona. Czy on też się nadaje do tego o czym mówisz?

 

OK. Rozumiem, że jak nie będę anteną śledził stacji to długo nie posłucham?

Nigdy nie używałem tego programu, ze względu na stare przyzwyczajenia. 

 

Gdy stacja zacznie wznosić się nad horyzont sygnał będzie słaby. Będzie on rósł stopniowo aż do zenitu, a następnie znowu będzie malał. Im sygnał słabszy tym więcej artefaktów. I stacja niżej na niebie, tym większe tłumienie atmosfery: dłuższa droga fali w ośrodku.

 

No i ISS działa jako przekaźnik (repeater), a także jako przekaźnik sieci EchoLink, nadaje w systemie/ sieci APRS, co jeszcze... No i dokowania dostaw żywności też są niezwykle ciekawe.

 

Z innej beczki: swojego czasu można było podsłuchać Yutu-1 (chiński łazik księżycowy- pol. jadeitowy królik, nawiązanie do legendy folkloru chińsko- koreańsko- japońskiego). Artykuł: https://www.rtl-sdr.com/receiving-chinese-yutu-moon-rover-rtl-sdr/ Od kiedy przestałem zajmować się działalnością radioamatorską jestem trochę do tyłu, więc nie wiem czy Yutu-2 nadaje w podobnym paśmie.

 

Kiedyś można było podsłuchać Tiangong-1 (Chińska Stację Kosmiczną), zanim ta deorbitowała i spłonęła w atmosferze. Ciekawe czy nowa stacja udostępni podobne atrakcje?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej o tym się dowiaduję, tym więcej chcę :) Szkoda, że tak późno to odkryłem :)

Udało mi się usłyszeć satelitę pogodowego NOAA 15, nagrałem ten sygnał i potem odtworzyłem w programie do dekodowania obrazu, ale wyszedł prawie sam szum... Może sygnał był za słaby dla zdekodowania, ale wyraźnie był słyszalny charakterystyczny dźwięk (porównywałem z nagraniami na YT).

Będę walczył dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2021 o 13:32, AviatorL napisał:

Im więcej o tym się dowiaduję, tym więcej chcę :) Szkoda, że tak późno to odkryłem :)

Udało mi się usłyszeć satelitę pogodowego NOAA 15, nagrałem ten sygnał i potem odtworzyłem w programie do dekodowania obrazu, ale wyszedł prawie sam szum... Może sygnał był za słaby dla zdekodowania, ale wyraźnie był słyszalny charakterystyczny dźwięk (porównywałem z nagraniami na YT).

Będę walczył dalej :)

Poczytaj posty na pierwszej stronie i następnie wykonaj antenę typu QFH (antena helikalna czworokątna lewoskrętna). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie:

Powiedzmy że jestem nauczycielem w Polskiej szkole, ale niekoniecznie akurat pasjonatem krótkofalarstwa.

 

Chciałbym pokazać dzieciakom że ogólnie można podsłuchać ISS, wystarczyłoby choćby coś odebrać i na żywo to dzieciom zaprezentować, wiadomo, w godzinach około lekcyjnych.

 

Czy można to załatwić tak żeby wymagało to najmniejszej ilości grzebania w sprzęcie / zabawy z antenami itp? Wiem, to może taka trywializacja poważnego tematu, ale wydaje się, że zysk edukacyjny dla dzieci będzie w tym wypadku ważniejszy ;)

 

Wyobrażałbym sobie, że kupując odpowiedniej klasy sprzęt, może nie najdroższy ale taki, no, po prostu dobry i wygodny, ustawiamy jakąś częstotliwość i nasłuchując jest duża szansa, że podczas przelotu ISS (wystarczy, żeby było ją "widać"?) coś się uda usłyszeć? 

 

Słuchałem wykładu @Agatek w tym temacie i zrozumiałem, że to dość prosta sprawa, ale co innego jak miałbym się bawić w domu, a co innego, jak się informuje dzieci, że dziś będzie takie wydarzenie, a jak przychodzi co do czego, to nauczyciel kręci przez godzinę jakimiś gałkami i nic się nie udaje a efekt edukacyjny jest odwrotny od zamierzonego ;)

 

PS

 czy to trzeba być na zewnątrz? Czy można to załatwić siedząc w klasie? Czy wystarczy np. balkon? Środek miasta nie będzie przeszkadzał w odbiorze?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Ja mam takie pytanie:

Powiedzmy że jestem nauczycielem w Polskiej szkole, ale niekoniecznie akurat pasjonatem krótkofalarstwa.

 

Chciałbym pokazać dzieciakom że ogólnie można podsłuchać ISS, wystarczyłoby choćby coś odebrać i na żywo to dzieciom zaprezentować, wiadomo, w godzinach około lekcyjnych.

 

Czy można to załatwić tak żeby wymagało to najmniejszej ilości grzebania w sprzęcie / zabawy z antenami itp? Wiem, to może taka trywializacja poważnego tematu, ale wydaje się, że zysk edukacyjny dla dzieci będzie w tym wypadku ważniejszy ;)

 

Wyobrażałbym sobie, że kupując odpowiedniej klasy sprzęt, może nie najdroższy ale taki, no, po prostu dobry i wygodny, ustawiamy jakąś częstotliwość i nasłuchując jest duża szansa, że podczas przelotu ISS (wystarczy, żeby było ją "widać"?) coś się uda usłyszeć? 

 

Słuchałem wykładu @Agatek w tym temacie i zrozumiałem, że to dość prosta sprawa, ale co innego jak miałbym się bawić w domu, a co innego, jak się informuje dzieci, że dziś będzie takie wydarzenie, a jak przychodzi co do czego, to nauczyciel kręci przez godzinę jakimiś gałkami i nic się nie udaje a efekt edukacyjny jest odwrotny od zamierzonego ;)

 

Najlepiej przeglądać sobie kalendarz na stronie ARISS, czasami zaplanowane są kontakty również z polskimi szkołami. Jak się wie kiedy, to można wtedy usłyszeć jak astronauci odpowiadają na pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Behlur koordynatorem na SP jest Armand SP3QFE.

On da Ci wskazówki . Co do odbioru iss wystarczy prosty sprzęt. No chyba że pytaleś o kontakt ARISS  to już wiecej zabiegów.

Ogólnie przeloty masz na heavens-above no ale nie zawsze nadają obrazki. 145.8

Ruski gadają ze swoimi na 144.49

Ogólniw wszystko w necie znajdziesz.

 

A.

 

 

 

 

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.