Skocz do zawartości

Ważne proszę o pomoc


boos03

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem laikiem w wyborze sprzętu teo typu i proszę o pomoc.Chciałbym prosić o ocenę zdania na temat tego teleskopu: http://www.allegro.pl/item1098371731_emerson_teleskop.html . Zastanawiam się nad kupnem jego wiec proszę o pomoc.Jeszcze proszę mi pomóć bo niewiem czy nada się on do obserwacji samolotów na niebie?

Pozdro i dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ładnych kilku lat, ciągnie się pewien temat -> Dlaczego zakup teleskopu na allegro to strata pieniędzy!

Poczytaj a zobaczysz, że to co podlinkowałeś nadaje się ewentualnie na ozdobę pokoju, ale tylko bardzo ciemnego pokoju ;)

W dziale "Mój pierwszy teleskop" masz bardzo dużo informacji, wystarczy poszukać i poczytać.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz że aż taki zły? Wiesz ja nie potrzebuję by oglądać jakieś " ponad galaktyki ", a tylko do obserwacji samolotów lecących na wysokości 10-11km i to też mi wystarczy żeby było go ładnie z bliska widzieć. I mówisz że ten teleskop się nie nadaje i nie polecasz kupna?>

Czekam na odowiedź zaawansowanego użytkownika :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz, że to coś naprawdę nie nadaje się do niczego. Na jednej ze stron znalazłem coś takiego:

Materials: Plastic, Metal

czyli soczewki wykonane są z plastiku, a nie ze szkła. Taki zakup to wyrzucenie pieniędzy, a dodatkowo jeszcze się zrazisz na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a co polecicie żeby nie było drogie bo ja nie potrzebuje do gwiazd itp a tylko i wyłącznie do oglądania samolotów lecących na wysokości 10-11km

 

P.S.

Nie musi być to teleskop byle tanie i dawało przybliżenie na samoloty. nie potrzebuje szczegółowego przybliżenia ale takiego by dawało zarys samolotu z lekkiego bliska

Edytowane przez boos03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ktoś kupił ten teleskop w USA, zobaczył, że do niczego się nie nadaje, więc teraz próbuje opchnąć to tutaj.

Albo kłamie, że kupił w USA, żeby wydawał się bardziej atrakcyjniejszy, bo niektórzy mogą myśleć, że w USA rosną same kokosy.

 

A co do samolotów to wydaje mi się, że najbardziej sensownie widać w około 50x (widać okienka itp.). Większe to już kwestia nadążania za samolotem... ale mogę się mylić.

Pozdrawiam

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat stosowane do obserwacji samolotów są synty na dobsonie. Jest to jedyny montaż na którym jesteś w stanie śledzić lecący samolot (wysokosci przelotowe). Przy pow 40x czyli szerokokątny okular 30mm widać spokojnie okna i napisy :) O montażach statywowych AZ i paralaktycznych zapomnij. Czeka cię zakup synty 6" a najlepiej 8". Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze z jednym pytaniem.Wiem ze nie jest to pytanie do działu o teleskopach ale nie chce zakladac nowego tematu.Jak się ma przybliżenie lornetek czyli jakie bym potrzebował by widzieć samolot? Bo jak przeglądam to za nic nie znam się na oznaczeniach typu 20x60,8x21 itp proszę o pomoc.

 

P.S.

Co sądzicie o zakupie takiego sprzętu : http://www.allegro.pl/item1091345568_lornetka_duza_sakura_10_90x80_zoom_licyt_od_1zl.html nadałby sie do oglodania smaolotow?

Edytowane przez boos03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20x60,8x21

Pierwsza liczba to powiększenie, druga liczba to średnica obiektywu w mm.

Gdy powiększenie jest małe - obraz jest bardziej stabilny i jaśniejszy, ale oczywiście mniejszy.

Gdy średnica jest mała - obraz jest ciemniejszy, szczególnie przy dużych powiększeniach.

 

Powiększenia powyżej 25x w ręcznej lornetce (bez statywu) a już w szczególności do obserwacji celów ruchomych to tylko gwarancja oczopląsu i bólu głowy.

Średnica czym większa tym lepiej (pomijając fakt, że duże lornetki są ciężkie), szczególnie dla dużych powiększeń i obserwacji obiektów słaboświecących (astronomia).

 

Co sądzimy o tym sprzęcie?

To samo co o każdej ręcznej lornetce mającej:

- powiększenie większe od 25x

- zoom

- licytowanej od 1 zł.

Zwłaszcza ta ostatnia cecha powinna Ci dać do myślenia. Jeżeli gość gotów jest pozbyć się sprzętu za 1 zł (zakłada takie ryzyko) to sprzęt ten jest prawdopodobnie tyle warty.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oznaczeniach lornetek pierwsza liczba oznacza powiększenie, a druga to średnica obiektywu w mm. Jak już pewnie zdążyłeś zauważyć, odradzamy raczej zakupy okazyjnie taniego sprzętu optycznego przez Allegro. Dobrej lornetki o tak dużym obiektywie nie kupisz za tak niską cenę. Możliwość zmiany powiększeń również źle wpłynie na jakość obrazu, a zapewne powiększenia powyżej 30 będą bezużyteczne.

 

Zdravim

 

@EDIT

No to się troszkę spóźniłem.B)

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może luneta Yukona? Zoom albo stałka, np. taka, do tego niedrogi statyw.

 

Pozdrawiam ;)

Ja również popieram ten wybór :yes:

szczególnie ta z zoomem bo można oglądać z ręki, z podpórką(przy 20x powiększenia) i tak aż do momentu kupna statywu i wyciskać szkiełka na maxa!

Sam miałem lunetę samoróbkę i z podporą oglądałem przy 40x :D

A teraz refraktorkiem 70/900 przy 36x z podporą oglądam ISS, bo mi statyw przeszkadza jak jest w zenicie :szczerbaty:

Edytowane przez Rogal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.