Skocz do zawartości

R-90/900 filtry pytanko


anum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zanim wydam jakąś złotówkę wolę zapytać dobrzę na temat filtrów do mojego teleskopu. Poszperałem troszkę na forum <chciałem bardziej ale stare linki do astro-forum nie działają> i znalazłem trochę bardzo przydatnych rad, ale dla upewnienia się spytam bo nikt dokładnie o 90/900 nie pytał. Naturalnie chodzi mi o filtry do planet, ewentualnie takie które na księżycu też coś więcej pokażą. Więc tak:

1. czy w tak względnie małej aperturze filtry barwne coś dadzą, czy tylko pogorszą efekt zabierając światło ? Jeśli tak to może ktoś sprawdził na takim/podobnym sprzęcie jakieś konkretne filtry i poleci mi jakiś kolorowy <może być ciut droższy, nauczyłem się tu że lepiej kupić jeden dobry który coś da, niż kilka bezużytecznych>

2. Słyszałem że ten filtr moon & skyglow jest dobry do planet, jak to jest ?

3. Czy polaryzacyjny tylko zmniejsza ilość światła które wpada, czy może ma jeszcze jakiś efekt ?

 

Ogólnie zależy mi żeby podkreślić jakieś szczegóły, zwiększyć kontrast, ogólnie żeby polepszyć widok na planetach. No a jak jakiś filtr nada się zarówno do planet jak i do księżyca to się ucieszę, choć w sumie mam do księżyca już filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry kolorowe polepszają obraz planet, ale każdy ma inne właściwości, i każdy daje inny efekt. Co za tym idzie, nie każdy nadaje się do danej planety. Zakładam, że czytałeś porównanie filtrów.

http://forum.astropolis.pl/topic/26436-filtry-kolorowe-celestrona/

Najciekawszym rozwiązaniem wydaje się filtr jasnoniebieski (80A). Testowałem w podobnej światłosile co Twój teleskop, więc efekt może być bardzo podobny.

 

Niemniej najbardziej uniwersalnym filtrem jest moon&skyglow. Ładnie podkreśla kontrast na planetach i Księżycu, jednocześnie wyciągając nieco kolory. Przy okazji redukuje jasność nieba. A na Słońcu lekko uwydatnia granulację. Także w obserwacji mgławic delikatnie uwydatnia ich strukturę, zwiększając kontrast pomiędzy niebem a mgiełką. I moim zdaniem tenże wydaje się najbardziej uniwersalny.

 

Tak, czy siak, wybór i tak należy do Ciebie :)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, z tym że to był test z Twoim SCT, więc u mnie efekt może być gorszy <bądź po prostu inny>

No właśnie podobnie myślę. Jeden, ten moon skyglow, a w miarę porządny. Chyba ten kupie, może styknie jeszcze na jakiś barwny. Tylko czy apertury nie mam nieco za małej na barwne.. Pozostaje pytanie, czy jeśli się zdecyduje, to kupić taki zwykły za 50zł, czy baadera za 100zł <ten jasnoniebieski> ? Tzn czy będzie między nimi widoczna różnica i opłaci się dołożyć kasy ?

 

Co do moon & skyglow, to jeszcze jedna sprawa, czy ten filtr dogada się z moimi okularami ? bo chyba gdzieś czytałem kiedyś że nie z każdym okularem ten filtr działa, z niektórymi nawet pogarsza obraz , chociaż ten test, chyba z astronocy był na teleskopie newtona, to sam nie wiem... ale może ktoś będzie wiedział, mam okulary takie : vixen plossl 25mm, synta plossl 7,5mm i synta SPL LE 5mm

 

A no wybór należy do mnie, ale jak kupie a filtr nie da efektu to chyba będę płakał <nad straconymi pieniędzmi>

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie robić kolejnego tematu, podepne pod ten jeszcze pytanko <na powyższe częściowo znalazłem odpowiedzi na google...>

 

Chodzi o filtr baadera, contrast booster. oto link http://sklep.teleskopy.net/baader-contrast-booster-filtr-1188-p-701.html?cPath=33_78

 

opis wygląda zachęcająco, oprócz właściwość anty LP wzmacnia kontrast, pozwala więcej wycisnąć ze zdolności rozdzielczej i tak dalej...

Pytanko - czy ktoś ma ten filtr bądź ma, i może coś powiedzieć jak to się ma w praktyce ? I czy lepiej kupić ten, czy jednak moon & sky glow ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.