Skocz do zawartości

M27


philips

Rekomendowane odpowiedzi

M27 każdy zna. Łatwy niby obiekt do focenia.

Ogryzek ma jednak drugie dno, czyli to co gwiazda centralna wyrzuciła nieco dalej. Te kilka kłaczków świecących głównie w Ha-alpha jest trudnym tematem do focenia. Woalka tonie w gwiazdkach i jest naprawdę ciemna. Przeszkadzała mi w uchwyceniu jej szczegółów zbyt mała jak na ten obiekt rozdzielczość oraz ( info dla potomnych co by sie wytłumaczyc nieco ) jedne z najkrótszych nocy w roku i na dobitkę ksieżyc w pełni, rozświeltlający warszawskie LP, temperatura około 20C.... ogólnie warunki raczej do picia wina na plaży niż astrofotografii...

Niemniej udało sie coś z tego złapać choć raczej jakieś ogryzki niż kokosy.

Z tym setupem wracać do tego obiektu już nie będe.

 

7,5H naświetlania, Atik 314L+ na ED80 @ F5,6 przez Ha-alpha

ftp: philips.art.pl, astro, af

 

M27-Ha-alpha_small.jpg

 

PS. Przy fotkach z Tivoli aż głupio pokazywać to M27...może cichaczem jakoś się prześliźnie...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tym setupem wracać do tego obiektu już nie będe.

 

 

No to od razu się przyznaj co tam kupujesz nowego? :) Fotka fajna, nie ma co narzekać :szczerbaty: . Ja w ogóle sobie odpuściłem focenie przy tak jasnym niebie, nie wstałbym rano do roboty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie wydawało mi się, że to bez sensu, że czerwiec to czas czereśni i truskawek a nie astrofoto ale jednak cośtam da się naświetlić, choć oczywiście efekty nie są porównywalne z tymi z wiosny czy jesieni.

 

Przy okazji mam pewne przemyślenia co do czasów naświetlania z ATIkiem a jakością zdjecia.

No wiec przy zmianie czasu z 300s na 600s jest wyraźna poprawa ilości materiału i spadek szumów jest olbrzymi.

Przy przejściu z 600 na 900s dalej wyraźnie poprawia się sytuacja z szumem ale ilości ciemnych partii nie przybywa znacząco ( akurat przy M27 na 600s niemal nie było woalki a na 900s była już wyraźna ).

Przy przejściu z 900 na 1800s ( 1/2H ) poprawa ilości szumu jest wyraźna ale nie współmierna do zestackowania 2 x 900s.... Lepiej naswietlić 2 x 900s. Natomiast ilość i jakość ciemnej mgławicy praktycznie wogóle sie nie zwiększyła...

Musze to jeszcze sprawdzić ponownie bo to w gruncie rzeczy cenna wiedza przy intensywnym foceniu konkretnym CCD. Temat otwarty.

 

 

Co do zakupów to nie planuje specjalnie niczego dużego. Ewentualnie wykorzystam kontakt z USA do zakupu jakiegoś CCD na bazie 8300 ale jest to mało prawdopodobne. Przede wszystkim za cel stawiam sobie ukończenie w tym roku obserwatorium - pozostała mi do wykonania mechanika shuttera i przetestowanie jej (kupa czasu ) a następnie zakup AAG Cloudwatchera ( lub podobnego ) i w końcu zamknięcie sprawy elektryki co akurat przy okazji remontu reszty domu będzie łatwe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.