Skocz do zawartości

Witam.Prosba o rade.


pitbul60

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczow.Zaczne moze od tego ze przedstawie sie, mam na imie Piotrek lat 42 mieszkam i pracuje we Wloszech,no i w koncu dojrzala decyzja o zakupie teleskopu. Od 3 tyg wertuje forum post po poscie ,decyzje podjalem bedzie to synta 8,mieszkam w pieknym miejscu w Toskani ,3km od nieduzego miasteczka ,wiec nie ma problemu z zaswietleniem , bede obserwowal z tarasu 2.5x6m,jak i rowniez z pod domu ,mieszkam w jedno rodzinnym domu, troszke mie martwia gory na polodnie ,ale i tak zostaje spory :D kawalek nieba , natomiast na polnoc mam wszystko po soba (strona tarasu),ale teraz mam problem gdzie ta synte kupic ,patrzylem we Wloszech cena 350E czyli mniej wiecej jak w Polsce,przesylka to jakies 40E do przezycia ,z tym ze tu sa cale tuby ,a mi sie podoba ta rozsuwana , no i sprawa instrukcij,dobrze mowie po Wloskuale jezyk astronomi juz jest skaplikowany po Polsku ,a Wloski techniczny nie jest moja domena :ha: .Nie wiem czy dam rade ogarnac ustawienia teleskopu po Wlosku.I tu rodzi sie pytanie , co byscie doradzali sciagac z Polski ta rozsuwana, z Polska instrukcija ,ktora o niebo mi sie lepiej podoba ,z tym ze narazac na uszkodzenie lub rozkolimowanie w czasie transportu , czy brac z pelna tuba ,i z Wloska instrukcija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sam używam Synty 8 tyle że nie rozsuwaną, od niedawna. Powiem tak dla mnie nie jest potrzebna instrukcja do tego teleskopu, ba nawet przy składaniu Dobsona, prawie nie korzystałem z polskiej ponieważ dużo lepsza jest angielska. W instrukcji raczej dużo nie pisze o sposobie obserwacji ale jest kilka pojęć które są wyjaśnione na Celestii. Do nauki podstaw astronomii polecam książkę P. Rudzia niebo na weekend poźniej pod tytułem Atlas Nieba (ale to jakbyś zamawiał w Polce)

Co do sposobu prowadzenia obserwacji to jest on bardzo prosty: kładziesz Dobsona na ziemi a to tubę, przykręcasz 2 rączki i ustawiasz na dany obiekt i patrzysz w okular- tak jest w mojej Synci ale ona jest nie rozsuwana.

Pozdrawiam Jakub M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup wersji rozsuwanej ma sens tylko przy problemach z transportem. Ty raczej będzie obserwować spod domu, prawda? Teleskopu raczej nie nie będziesz też woził.

A nawet gdyby, to sprawdź najpierw, czy załadujesz bez problemu Synte z pełną tuba do auta.A w 90% przypadków tak będzie, chyba,że Twoje autko to Fiat 500 albo 126P :ha: Ja mam ten ostatni problem, dlatego zamiast normalnej Synty 200/1200 kupiłem tubę 200/100 i sam dorabiałem montaż Dobsona.W każde inne auto [nie liczę też Morrisa Mini i Citroena CV] Synta 8" MUSI wejść. Najlepiej, gdy jest to auto 3/5 drzwiowe,ale do sedana też się da załadować. Tuba ma niecałe 120cm długości i w średniej wielkości samochodach nawet na tylnym siedzeniu się zmieści.

Pełna tuba lepiej zabezpieczy teleskop przed kurzem, mniejsze problemy z kolimacją. Przy 8" teleskopie jednak jest to zdecydowana przewaga, poza ekstremalnymi przypadkami typu wynoszenie z bloku po schodach lub mikroskopijne auto. Ażurowe/skladane tuby wymyślono po to,by większe teleskopy [od 10-12" w górę] w ogóle normalny człowiek mógł gdziekolwiek prznieść/przewieźć, bo wersje pełnotubowe są po prostu ogromne i ciężkie.

Jak 8" i warunki eksploatacji jak podałeś, bierz pełną tubę bezwzględnie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.