Skocz do zawartości

SKY-WATCHER 1309 EQ-2


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio bardzo nękałam rodziców o jakieś fundusze na teleskop , wczoraj popołudniu tata przywiózł mi teleskop sky-watcher 1309 eq2. Miałam na oku coś innego , ale nie czepiam się go , bo on się nie zna... no i nie wiem czy mam się cieszyć czy płakać ? Nie obserwowałam jeszcze nic bo nie miałam czasu wczoraj , a dziś pogoda do niczego. Co mogę przez to zobaczyć może ktoś posiada ten model ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ejże, nie narzekaj, to nie jest taki zły teleskop na początek. Sam zaczynałem od czegoś podobnego. Z czasem zorientujesz się w którym kierunku zmierzają Twoje obserwacje. Planety, otwarte, Księżyc itp. Wtedy dopiero zaczniesz zmieniać sprzęt na właściwy. Na razie ciesz się i poznawaj niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lysyarek79

sam mam identyczny sprzęt i powiem jestem z niego zadowolony ,nie sadziłem że da się tyle z niego wycisnąć lecz zmieniłem montaż na dobsona i jest 100 razy lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum przewinęła się kiedyś wskazówka żeby w teleskopach na EQ2 nie wysuwać tych wysuwanych nóżek, gdy oglądasz Księżyc lub planety okularem 10mm (czyli przy dużych powiększeniach). Dzięki temu teleskop wykonuje mniejsze mikro-drgania, gdyż krótsze nogi są stabilniejsze i obraz jest nieco lepszy.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130/900 to ok, ale montaż EQ2 pod to, to trochę niewypał. Sam widziałem, a nawet na forum niedawno w moim temacie o eq2 i az3 wypowiedział się jakiś kolega który ma ten teleskop i narzekał właśnie na stabilność. Co do kolegi który dostał teleskop, to dasz radę - wiele osób zaczynało z teleskopem który nie należał do najstabilniejszych. <odrobina cierpliwośći przy dużych powiększeniach i będzie ok>

Wenus - nie ma co się śpieszyć z zakupami, przemyśl zakup, rozważ może dozbieranie odrobiny pieniędzy.

Choć w tym przedziale cenowym właściwie masz bardzo ograniczone możliwośći. Broń boże nie chcę doradzać bo się do tego nie nadaję, ale mogę Ci napisać jakie masz rozwiązania. Taki 130/900 eq2 kosztuje około 550zł, dołożysz 30zł i masz za to refraktor 90/900 AZ3, bardzo stabilny, lekki i łatwy w obsłudze, ale pod względem ilośći zbieranego światła może wypaść trochę gorzej, podobnie ze zdolnością rozdzielczą od tego 130/900 <choć niektórzy się kłócą, bo obstrukcja + nienajlepsza sprawność lustra może dać podobny wynik z tym zbieraniem światła> ale rozchodzi się tu głównie o prostą obsługę i dobrą stabilność, obraz Ci nie będzie latał <i przy okazji trochę większy kontrast będzie>. No i możesz też poszukać używanej synty, choćby 6", bo 8" chyba ostatnio nie zdarzała na giełdzie poniżej 1000-900zł, przynajmniej jak ja szukałem. Albo dozbierać i kupić nową syntę 6", bo nawet za 800 czy 900 zł właściwie nie kupisz refraktora 100mm ani maka 102 z montażem. Czyli tak po ludzku, masz takie opcje:

 

 

1. 130/900 EQ2 <Choć montaż da Ci się we znaki>

2. 90/900 AZ3

3. syntą 6" używana albo dozbierać do nowej.

 

wszystko sky watchery, więcej chyba opcji nie ma. Wybór będzie też zależał od tego jakie masz warunki do obserwacji, czyli gdzie mieszkasz, domek czy mieszkanie, jak duże jest zanieczyszczenie światłem, i tak dalej.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki anum rozjaśniłes mi tą sprawę... :Cheers: , ale do 90/900 AZ3 musiałabym dokupić barlowa za jakiś czas :huh: , a co do teleskopu jaki jest w temacie, czy oprócz montażu jest w miarę ... chodzi mi o tubę itd.??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.