Jump to content

SKY-WATCHER 1309 EQ-2


Recommended Posts

Ostatnio bardzo nękałam rodziców o jakieś fundusze na teleskop , wczoraj popołudniu tata przywiózł mi teleskop sky-watcher 1309 eq2. Miałam na oku coś innego , ale nie czepiam się go , bo on się nie zna... no i nie wiem czy mam się cieszyć czy płakać ? Nie obserwowałam jeszcze nic bo nie miałam czasu wczoraj , a dziś pogoda do niczego. Co mogę przez to zobaczyć może ktoś posiada ten model ?

Link to comment
Share on other sites

Ejże, nie narzekaj, to nie jest taki zły teleskop na początek. Sam zaczynałem od czegoś podobnego. Z czasem zorientujesz się w którym kierunku zmierzają Twoje obserwacje. Planety, otwarte, Księżyc itp. Wtedy dopiero zaczniesz zmieniać sprzęt na właściwy. Na razie ciesz się i poznawaj niebo.

Link to comment
Share on other sites

Też od takiego zaczynałem. Da się z niego wycisnąć naprawdę sporo. A przy okazji dowiesz się jak pasuje Ci montaż paralaktyczny. A tatę to na rękach nosić za taki prezent!

Link to comment
Share on other sites

Guest lysyarek79

sam mam identyczny sprzęt i powiem jestem z niego zadowolony ,nie sadziłem że da się tyle z niego wycisnąć lecz zmieniłem montaż na dobsona i jest 100 razy lepiej

Link to comment
Share on other sites

Na forum przewinęła się kiedyś wskazówka żeby w teleskopach na EQ2 nie wysuwać tych wysuwanych nóżek, gdy oglądasz Księżyc lub planety okularem 10mm (czyli przy dużych powiększeniach). Dzięki temu teleskop wykonuje mniejsze mikro-drgania, gdyż krótsze nogi są stabilniejsze i obraz jest nieco lepszy.

Edited by ekolog
Link to comment
Share on other sites

130/900 to ok, ale montaż EQ2 pod to, to trochę niewypał. Sam widziałem, a nawet na forum niedawno w moim temacie o eq2 i az3 wypowiedział się jakiś kolega który ma ten teleskop i narzekał właśnie na stabilność. Co do kolegi który dostał teleskop, to dasz radę - wiele osób zaczynało z teleskopem który nie należał do najstabilniejszych. <odrobina cierpliwośći przy dużych powiększeniach i będzie ok>

Wenus - nie ma co się śpieszyć z zakupami, przemyśl zakup, rozważ może dozbieranie odrobiny pieniędzy.

Choć w tym przedziale cenowym właściwie masz bardzo ograniczone możliwośći. Broń boże nie chcę doradzać bo się do tego nie nadaję, ale mogę Ci napisać jakie masz rozwiązania. Taki 130/900 eq2 kosztuje około 550zł, dołożysz 30zł i masz za to refraktor 90/900 AZ3, bardzo stabilny, lekki i łatwy w obsłudze, ale pod względem ilośći zbieranego światła może wypaść trochę gorzej, podobnie ze zdolnością rozdzielczą od tego 130/900 <choć niektórzy się kłócą, bo obstrukcja + nienajlepsza sprawność lustra może dać podobny wynik z tym zbieraniem światła> ale rozchodzi się tu głównie o prostą obsługę i dobrą stabilność, obraz Ci nie będzie latał <i przy okazji trochę większy kontrast będzie>. No i możesz też poszukać używanej synty, choćby 6", bo 8" chyba ostatnio nie zdarzała na giełdzie poniżej 1000-900zł, przynajmniej jak ja szukałem. Albo dozbierać i kupić nową syntę 6", bo nawet za 800 czy 900 zł właściwie nie kupisz refraktora 100mm ani maka 102 z montażem. Czyli tak po ludzku, masz takie opcje:

 

 

1. 130/900 EQ2 <Choć montaż da Ci się we znaki>

2. 90/900 AZ3

3. syntą 6" używana albo dozbierać do nowej.

 

wszystko sky watchery, więcej chyba opcji nie ma. Wybór będzie też zależał od tego jakie masz warunki do obserwacji, czyli gdzie mieszkasz, domek czy mieszkanie, jak duże jest zanieczyszczenie światłem, i tak dalej.

Edited by anum
Link to comment
Share on other sites

dzięki anum rozjaśniłes mi tą sprawę... :Cheers: , ale do 90/900 AZ3 musiałabym dokupić barlowa za jakiś czas :huh: , a co do teleskopu jaki jest w temacie, czy oprócz montażu jest w miarę ... chodzi mi o tubę itd.??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 62 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.