Skocz do zawartości

Transport dobsona


mirhon

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad Syntą dobsonem rozsuwanym 8 lub 10 a jako, że dzisiaj odebrałem auto to wiem na czym stoję :-)

Jak przewozić syntę? Wybieram się na urlop z rodzinką i musi mi to zająć JAK NAJMNIEJ miejsca w aucie.

Samochód to hyundai i30, mogę klapnąć 2/3 tylnej kanapy i zdjąć półkę, ale i tak 83cm (taki wymiar wyczytałem i nie wiem czy to sama tuba czy

tuba+montaż od ziemi) to chyba raczej nie dam rady.

Chciałbym przewieźć montaż i tubę razem, ale obawiam się że mi nie wejdzie na siedzenie (klapnięta kanapa)...

Czy można ją przewozić w pozycji pochylonej na montażu? Ewentualnie czy można zdjąć tubę i wcisnąć ją na leżąco w montaż?

Może mi ktoś podać wymiary transportowe całości w wersji 8" i 10"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nie mogę się zalogować

Nie wiem o co chodzi z tymi wymiarami transportowymi.

Tuba 8" i 10" zajmuje ok 120cm na długość - owiń w koc albo śpiwór i po sprawie- ładuj w dobsona na leżąco. Dobsona ostatecznie mozesz rozkręcić i poukładać na plasko - też czyms poowijaj zeby się nie porysował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Jeśli te 83cm wyczytałeś w mojej recenzji na Astronocach to jest to długość samej tuby po zsunięciu i tak spokojnie Ci wejdzie na leżąco na tylną kanapę. Dobson na prawy fotel przy kierowcy i jedziesz. Nie znam nikogo kto przewozi Syntę w całości na Dobsie, chyba, że Żukiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Syntę składam i rozkładam za każdym razem na 2 części: tubę i dobson.

Tubę trzeba zabezpieczyć - owinąć czymś miękkim i żeby nie ruszała się za bardzo w trakcie podróży.

Jak jadę na pole blisko - to jedzie w pudełku oryginalnym ze styropianami.

Zajmuje to więcej miejsca ale jest wygodne - dobrze się nosi i później również w tym pudle trzymam.

Na urlop ostatnio też z pudłem wiozłem i jakoś się pomieściło. Dodatkowo oczywiście walizka z okularami i filtrami, a i atlas i mapy, notatki, a również lornetka i też astrozydel jeżeli na miejscu nie ma.

 

Dobson jedzie sobie samodzielnie - nie rozbieram już go na elementy pierwsze ;)

- chociaż można znaleźć opisy ATM jak to za pomocą kilku elementów kupionych w jakimś DIY można zbudować szybkomontowalnego dobsona (i podobno sztywność trzyma) - wg mnie to już przesada, w ostateczności można rzeczywiście na deseczki rozkręcić.

 

Dobson w całości zawiera wiele pustych przestrzeni, w które można i należy poupychać torby i inne przedmioty.

 

Gdy przypomnę sobie jak dojeżdżają auta na astrozlot..... eh Wolfi w skodzie + 2 osoby i ich bagaże (w tym jedna kobieta i jej kosmetyczka) i 2 teleskopy z montażami i akcesoriami + ogromne bino Lukasza83

czyżbym zapomniał o czymś???

tak w środku był jeszcze rower górski ;)

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te 83cm wyczytałeś w mojej recenzji na Astronocach to jest to długość samej tuby po zsunięciu i tak spokojnie Ci wejdzie na leżąco na tylną kanapę. Dobson na prawy fotel przy kierowcy i jedziesz. Nie znam nikogo kto przewozi Syntę w całości na Dobsie, chyba, że Żukiem.

 

Prawy fotel zajęty...

Jedziemy rodzinką 3 osobową. Jak już pisałem muszę klapnąć 2/3 tylnej kanapy. Na pozostałej 1/3 z tyłu części siedzi córka.

Klapnięta kanapa ogranicza mi wysokość w stosunku do normalnego siedziska. Mówiąc krótko mam bagażnik + miejsce za pasażerem na szerokości 2/3 klapniętej kanapy i muszę się zabrać z 2 osobami +

bagaż na 2tyg wyjazd wakacyjny... + zakupiony teleskop :-)

Tak ostatnio sobię myślę czy normalny zestaw na paralaktyku tj. tuba 8" + montaż nie będzie bardzie ustawny transportowo w aucie od dobsona 8" na dobsonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz skąd jesteś, może ktoś ma w okolicy Dobsa - podjedziesz i przymierzysz, tuba Ci wejdzie na kanapę (od 10' ma po zsunięciu 81 cm - od 8' pewnie tyle samo, tylko jest ciut węższa, ale to bez znaczenia dla szerokości kanapy). Jak dobson wejdzie do tyłu na stojąco, to powciskasz w niego torby i już. Dobson od 10' jest większy (wysokość 75 cm, średnica podstawy 51 cm), ale jak wejdzie i masz kasę to bierz dyche - czuć lepszą rozdzielczość. :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką wysokość ma sam montaż (licząc od ziemi) dla 8" i 10" ?

Tak sobie myślę, że rurę mogę przewieźć na płasko wciskając na leżąco w montaż.

 

Co do bagażnika dachowego to z różnych powodów opcja całkowicie odpada. Muszę zabrać sie z 3 osobami, bagażem i teleskopem - wszystko w środku - oczywiście z przyzwoitym komortem podróżowania.

 

Ostatnio wpadł mi w oko GSO (chyba Soligor) MT-800, krótka lekka tuba (wiem że f4 to wymagania dla okularów) i lekki poręczny EQ3 w zestawie (do wizuala myślę, że starczy).

 

W tej cenie mogę kupić składaną syntę 10" F5 na dobsie, ale jednak to jest chyba kawał kloca jako całość w porównaniu z w/w zestawem GSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.