Jump to content

Transport dobsona


mirhon
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się nad Syntą dobsonem rozsuwanym 8 lub 10 a jako, że dzisiaj odebrałem auto to wiem na czym stoję :-)

Jak przewozić syntę? Wybieram się na urlop z rodzinką i musi mi to zająć JAK NAJMNIEJ miejsca w aucie.

Samochód to hyundai i30, mogę klapnąć 2/3 tylnej kanapy i zdjąć półkę, ale i tak 83cm (taki wymiar wyczytałem i nie wiem czy to sama tuba czy

tuba+montaż od ziemi) to chyba raczej nie dam rady.

Chciałbym przewieźć montaż i tubę razem, ale obawiam się że mi nie wejdzie na siedzenie (klapnięta kanapa)...

Czy można ją przewozić w pozycji pochylonej na montażu? Ewentualnie czy można zdjąć tubę i wcisnąć ją na leżąco w montaż?

Może mi ktoś podać wymiary transportowe całości w wersji 8" i 10"?

Link to comment
Share on other sites

Guest nie mogę się zalogować

Nie wiem o co chodzi z tymi wymiarami transportowymi.

Tuba 8" i 10" zajmuje ok 120cm na długość - owiń w koc albo śpiwór i po sprawie- ładuj w dobsona na leżąco. Dobsona ostatecznie mozesz rozkręcić i poukładać na plasko - też czyms poowijaj zeby się nie porysował.

Link to comment
Share on other sites

Guest polaris

Jeśli te 83cm wyczytałeś w mojej recenzji na Astronocach to jest to długość samej tuby po zsunięciu i tak spokojnie Ci wejdzie na leżąco na tylną kanapę. Dobson na prawy fotel przy kierowcy i jedziesz. Nie znam nikogo kto przewozi Syntę w całości na Dobsie, chyba, że Żukiem.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Syntę składam i rozkładam za każdym razem na 2 części: tubę i dobson.

Tubę trzeba zabezpieczyć - owinąć czymś miękkim i żeby nie ruszała się za bardzo w trakcie podróży.

Jak jadę na pole blisko - to jedzie w pudełku oryginalnym ze styropianami.

Zajmuje to więcej miejsca ale jest wygodne - dobrze się nosi i później również w tym pudle trzymam.

Na urlop ostatnio też z pudłem wiozłem i jakoś się pomieściło. Dodatkowo oczywiście walizka z okularami i filtrami, a i atlas i mapy, notatki, a również lornetka i też astrozydel jeżeli na miejscu nie ma.

 

Dobson jedzie sobie samodzielnie - nie rozbieram już go na elementy pierwsze ;)

- chociaż można znaleźć opisy ATM jak to za pomocą kilku elementów kupionych w jakimś DIY można zbudować szybkomontowalnego dobsona (i podobno sztywność trzyma) - wg mnie to już przesada, w ostateczności można rzeczywiście na deseczki rozkręcić.

 

Dobson w całości zawiera wiele pustych przestrzeni, w które można i należy poupychać torby i inne przedmioty.

 

Gdy przypomnę sobie jak dojeżdżają auta na astrozlot..... eh Wolfi w skodzie + 2 osoby i ich bagaże (w tym jedna kobieta i jej kosmetyczka) i 2 teleskopy z montażami i akcesoriami + ogromne bino Lukasza83

czyżbym zapomniał o czymś???

tak w środku był jeszcze rower górski ;)

 

pozdr

R

Link to comment
Share on other sites

Jeśli te 83cm wyczytałeś w mojej recenzji na Astronocach to jest to długość samej tuby po zsunięciu i tak spokojnie Ci wejdzie na leżąco na tylną kanapę. Dobson na prawy fotel przy kierowcy i jedziesz. Nie znam nikogo kto przewozi Syntę w całości na Dobsie, chyba, że Żukiem.

 

Prawy fotel zajęty...

Jedziemy rodzinką 3 osobową. Jak już pisałem muszę klapnąć 2/3 tylnej kanapy. Na pozostałej 1/3 z tyłu części siedzi córka.

Klapnięta kanapa ogranicza mi wysokość w stosunku do normalnego siedziska. Mówiąc krótko mam bagażnik + miejsce za pasażerem na szerokości 2/3 klapniętej kanapy i muszę się zabrać z 2 osobami +

bagaż na 2tyg wyjazd wakacyjny... + zakupiony teleskop :-)

Tak ostatnio sobię myślę czy normalny zestaw na paralaktyku tj. tuba 8" + montaż nie będzie bardzie ustawny transportowo w aucie od dobsona 8" na dobsonie.

Link to comment
Share on other sites

Napisz skąd jesteś, może ktoś ma w okolicy Dobsa - podjedziesz i przymierzysz, tuba Ci wejdzie na kanapę (od 10' ma po zsunięciu 81 cm - od 8' pewnie tyle samo, tylko jest ciut węższa, ale to bez znaczenia dla szerokości kanapy). Jak dobson wejdzie do tyłu na stojąco, to powciskasz w niego torby i już. Dobson od 10' jest większy (wysokość 75 cm, średnica podstawy 51 cm), ale jak wejdzie i masz kasę to bierz dyche - czuć lepszą rozdzielczość. :astronom:

Link to comment
Share on other sites

Jaką wysokość ma sam montaż (licząc od ziemi) dla 8" i 10" ?

Tak sobie myślę, że rurę mogę przewieźć na płasko wciskając na leżąco w montaż.

 

Co do bagażnika dachowego to z różnych powodów opcja całkowicie odpada. Muszę zabrać sie z 3 osobami, bagażem i teleskopem - wszystko w środku - oczywiście z przyzwoitym komortem podróżowania.

 

Ostatnio wpadł mi w oko GSO (chyba Soligor) MT-800, krótka lekka tuba (wiem że f4 to wymagania dla okularów) i lekki poręczny EQ3 w zestawie (do wizuala myślę, że starczy).

 

W tej cenie mogę kupić składaną syntę 10" F5 na dobsie, ale jednak to jest chyba kawał kloca jako całość w porównaniu z w/w zestawem GSO.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.