Skocz do zawartości

Europejski raj dla astronomów - Kreta


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

To nie to samo co wycieczka do Namibii , ale zawsze... zapakowałem graty, rodzinę i jesteśmy na wakacjach w miejscowości Ierapetra- Ferma w południowo-wschodniej części Krety.

Warunki do obserwacji wizualnych-idealne. LP - praktycznie nie istnieje w okolicy gdzie jestem. Stanowisko nad samym morzem- 52 Cygni widoczna gołym okiem :). Totalny klir od kilku tygodni, temperatury nocą do 27 stopni. Trochę gorzej mają astrofotografowie- silne wiatry bardzo utrudniają dobre prowadzenie teleskopu. Różne cuda tu wykonywałem z leżakami, zasłonami i ręcznikami ale nie za wiele to pomogło. Solidny namiot obserwacyjny rozwiązałby myślę ten problem. No i obowiązkowo chłodzenie wodą kamery - moja ST 2000 XM z chłodzeniem lodowatą wodą uzyskała temperaturę chipa -15 stopni i to było wszystko co się dało zrobić.

Wczoraj pojechaliśmy do Shinakas - niestety zwiedzanie jaskini Idao nieco się przeciągnęło i w rezultacie zabrakło czasu na wjazd do obserwatorium. Dojazd z Heraklionu do Anogia - 33 km ok. 45 minut no ale potem 25 km po serpentynkach zawalonych kamieniami, wąskich i bez barierek jakieś 1,5 godziny dla wprawnego kierowcy - droga nie dostępna w nocy. Kilka fotek poniżej:

 

walacje2010105.jpg

 

5 kilometrów od Shinakas ...

 

30306258.jpg

 

Idao Antro ( jaskinia Zeusa) ma imponujące rozmiary..

 

walacje2010kozy.jpg

 

A to jeden z powodów dla których wycofałem się z dojazdu do obserwatorium... kozy traktujące wąską górską drogę jako swój szlak... po ciemku bardzo nieprzyjemne towarzystwo :)

 

Dla osłody kawałek astrofoto:

Luminancja do M 20 Trifid Nebula - w sumie 2 h, FSQ - 106 N , EM-11 i ST 2kXM, temperatura chipa -15, temperatura otoczenia + 27 wiatr porywisty do 70 km/h :)

 

l3m.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kreta to znane miejsce, do tego slynie z seeingu na poziomie 1 sek. katowej. Jest to w pewnym sensie ewenement w tej czesci swiata. Co wiecej, ekipa ktora rozslawila namibijskie niebo w ostatnich latach przeniosla sie wlasnie na krete. Polecam przesledzic ten link i strone do ktorej dalej prowadzi:

http://astropolis.pl/reszta-swiata/najlepsza-amatorska-m104-astrofotografia-z-krety/

 

Tak wiec korzystaj z mozliwosci bo jestes w raju astrofotograficznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ma rację, ale ja jestem na poziomie morza... tu jest nieco gorzej. Jutro pokaże miejscówkę i opiszę warunki lokalowe.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że masz dobre warunki. :) To genialne miejsce nie tylko na astrofoto ale i na wakacje.

 

Mnie się nie udało. Po namówieniu rodzinki na Kretę pozałatwianiu wszystkiego , na dwa czy trzy dni przed wylotem zaczął się pożar stulecia w kontynentalnej części Grecji. Niestety poza ofiarami śmiertelnymi i gigantycznymi stratami dla Grecji oznaczało to też kompletnie czerwone i zasnute o dymów niebo również nad Kretą (tak wiało dokładnie w najgorszym możliwym kierunku). Heh, nie ma to jak wakacje gdzie w trakcie urlopu, kraj do którego trafiłeś ogłasza żałobe narodową, a i ty i ludzie wokół ciebie którzy żyją z turystyki nie bardzo mają pojęcie co z tym zrobić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jakieś 30 km ode mnie. Postaram się podjechać i organoleptycznie obadać, chociaż wieje tam strasznie, dziś w porywach do 65 km/h i chyba nici z focenia.

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kreta to znane miejsce, do tego slynie z seeingu na poziomie 1 sek. katowej. Jest to w pewnym sensie ewenement w tej czesci swiata. Co wiecej, ekipa ktora rozslawila namibijskie niebo w ostatnich latach przeniosla sie wlasnie na krete. Polecam przesledzic ten link i strone do ktorej dalej prowadzi:

http://astropolis.pl...grafia-z-krety/

 

Tak wiec korzystaj z mozliwosci bo jestes w raju astrofotograficznym.

 

Adam, w opisie tego M104 jest jak byk napisane :

 

 

Location:Capella Observatory at Amani Lodge, Kupferberg near Windhoek, Namibia

 

 

NAMIBIA, nie Kreta ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z miejscówki Sasteria podanej przez rami'ego.

Philip i jego żona - para sympatycznych Belgów - prowadzą oprócz obserwacji astronomicznych naukę rysunku, zajęcia plastyczne i wiele innych - tak na oko wystarczających na dość skromne życie.

Dojazd do Agios Stefanos jest możliwy z dwóch stron od miasteczka Makrygialos - przez wioskę Pefki ok 10 km ( dla normalnych) lub bezpośrednio ok. 4,5 km dla ambitnych ( czytaj- stukniętych właścicieli pickupów z turbodoładowanym silnikiem 3.0 i napędem na cztery kapcie).

Parkingu obok Sasterii - brak, ale w promieniu 100 metrów jest gdzie postawić auto.

Wysokość około 350 metrów nad poziomem morza.LP - praktycznie żadne - w wiosce nie ma oświetlenia ulic a poza tym cała wioska jest niżej niż Sasteria.

 

walacje2010001m.jpg

 

Widok na południe z tarasu obserwacyjnego

Na tarasie na solidnych zabetonowanych w podłożu pierach stoją dwa HEQ6 Pro i w osobnym pawilonie z zasuwanym dachem duży montaż do Newtona 500 mm.

 

walacje2010005m.jpg

 

Posiadany sprzęt gospodarz opisuje na stronce, więc ograniczę się do kilku komentarzy/spostrzeżeń.

Noclegi w promieniu 100 metrów dla kilku osób znajdą się ( jak twierdzi gospodarz), ale o raczej niskim standardzie - typu wynajmu pokoju przy babci.

Nie bardzo wiem też gdzie rozstawić można własny sprzęt - o ile nie korzysta się z pierów gospodarza do dyspozycji pozostaje drewniany taras.

 

walacje2010007m.jpg

 

Od północy-zbocze góry i dość wysoki dom Philipa - Polaris nie widać !

Dużym problemem - potwierdzonym przez Philipa są silne wiatry. Taras nie jest osłonięty.

Ja będąc tutaj ( na Krecie) 10 dni miałem 4 noce zdjęciowe pomimo totalnego kliru- wiatr uniemożliwił focenie.

Jeśli czegoś nie napisałem-pytajcie.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakończenie kilka fotek z mojej miejscówki.

 

Tak stał zestaw:

 

zestaw.jpg

 

30 sekundowe ujęcie z Nikona położonego na stole :D , lekko poruszone gwiazdki w wyniku ruchu nieba.

 

milkyway.jpg

 

No i wschód Jowisza : Ierapetra, 13.07.2010 godz. 00:05. Widać piękną smugę na wodzie.

 

wschdjowisza.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Chciałem uzupełnić temat Wessela … dojechałem do obserwatorium, po mimo lęku wysokości , powiem szczerze ,że nie było łatwo / ale widoki zrekompensowały wszystko !

Ale analizując „trzeźwo” nie spędził bym ani jednej nocy na górze – a wszystko przez fobie…

Pozdrwaiam

Tel1.jpg

Zastanawiające jest dlaczego wybudowali obserwatorium w tej części ??? , skoro wszyscy zachwalają południowo wschodnią part,,, Że bardziejszy klimat !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.