Skocz do zawartości

Test jakości wypolerowania lustra


Krzysztof_TG

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Ja tam wolę przeglądnąć je wzdłuż średnicy za pomocą mikroskupu stereoskopowego z powerem pod 60-100x ze skośnym oświetleniem i wtedy mam pewność że poler sfery jest odpowiedniej klasy i można przystępować spokojnie do parabolizacji 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wolę przeglądnąć je wzdłuż średnicy za pomocą mikroskupu stereoskopowego z powerem pod 60-100x ze skośnym oświetleniem i wtedy mam pewność że poler sfery jest odpowiedniej klasy i można przystępować spokojnie do parabolizacji 8)

 

Dzięki zamiast lasera z 6zł zbuduję sobie mikroskop stereoskopowy :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Chcesz sie pobawić zabawkami za 6 zł to się baw a ja używam do tego narzędzi pomiarowych.

Taki pseudo "pomiar" jest niewiele wart bo nie wiesz czy masz dobrą wierzchnią czy spodnią stronę lustra, doczytaj dokładnie to zrozumiesz o czym piszę :?

Mówiąc krótko moja opinia o tej metodzie jest negatywna, można to traktować jako ciekawostkę dydaktyczną ale nie jako miarodajną metodę pomiarową :(

 

Ps. Zapytałeś i padła odpowiedź więc nie miej proszę do mnie pretensji że jest negatywna, powinieneś się z tym liczyć pytając :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz sie pobawić zabawkami za 6 zł to się baw a ja używam do tego narzędzi pomiarowych.

Taki pseudo "pomiar" jest niewiele wart bo nie wiesz czy masz dobrą wierzchnią czy spodnią stronę lustra, doczytaj dokładnie to zrozumiesz o czym piszę :?  

Mówiąc krótko moja opinia o tej metodzie jest negatywna, można to traktować jako ciekawostkę dydaktyczną ale nie jako miarodajną metodę pomiarową :(

 

Czyli metoda oględzin powierzchni lustra za pomocą lupy jest lepsza?

 

Ps. Zapytałeś i padła odpowiedź więc nie miej proszę do mnie pretensji że jest negatywna, powinieneś się z tym liczyć pytając :roll:

 

Januszu nie mam do Ciebie żadnych pretensji, po prostu w poprzednim poście nie podałeś wad tego sposobu pomiaru, a że Ty wykorzystujesz do tego mikroskop stereoskopowy to zrozumiałe, sprzedajesz Swoje lustra w znacznej ilości więc musisz mieć jakiś profesjonalny sposób pomiaru, mi chodzi o domowy w marę poprawny sposób oceny jakości wypolerowania powierzchni. Jak zamówię u Ciebie aluminizację swojego zwierciadła to nie chciałbym dostać wiadomości że lustro jest do poprawy :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lupaą tylko mikroskopem z powerem pod 100x lub więcej  bo lupą nie zobaczysz dziurek po proszku 1000 a w mikroskopie to już małe kraterki 8)
Są do kupienia zabawkowe mikroskopy za niewielkie pieniądze z plastikowymi soczewkami czy musi to być mikroskop typu co najmniej szkolnego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu przy okazji innego tematu pytałem się Ciebie o dokładnośc lustra po napyleniu aluminium i warstwą ochronną. Czy robiłeś takie pomiary?

Około pół roku temu w TV pokazywali polskich naukowców którzy opracowali metodę pokrywania materiałów cieńką warstwą diamentu, czy masz jakieś informacje o przytadtności tej metody do ochrony aluminium na lustrze (oczywiście cenę pomijam :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Nie lupaą tylko mikroskopem z powerem pod 100x lub więcej  bo lupą nie zobaczysz dziurek po proszku 1000 a w mikroskopie to już małe kraterki 8)
Są do kupienia zabawkowe mikroskopy za niewielkie pieniądze z plastikowymi soczewkami czy musi to być mikroskop typu co najmniej szkolnego?

Jak juz pisałem zabawki mogą służyc do zabawy i nic ponadto a do pomiarów trzeba używać odpowiednich narzędzi odpowiedniej jakości i w odpowiedniej do niej cenie 8)

Dobry, szkolny mikroskop to dobre rozwązanie do amatorskich pomiarów klasy czystości powierzchni szkła naszego lustra 8)

Co do luster i soczewek pokrywanych diamentem to Polacy odkryli chyba proch na nowo bo US Navy używa takich warstw od kilkunastu lat w peryskopach swoich łodzi podwodnych :roll:

Oględnie mówiąc i bardzo upraszczając sprawę robi się to tak:

Naparowuje się na szkło grafit i strzela do niego z lasera UV o megawatowch mocach milimetr po milimetrze przekształcając grafit w diament ale to technologia kosmiczna o naprawdę wysokich kosztach produkcji, raczej niedostępna dla amatorskich zastosowań i kieszeni :?

Reszta procesu i szczegóły techniczne procesu zastrzeżone są w miedzynarodowych patentach 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.