Skocz do zawartości

jak rozebrac tento 20x60


arni100

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich,prosze o pomoc.Zakupilem tanio lornetke tento 20x60 ale jest brudna od srodka i wymaga czyszczenia.Nie ma na niej śrub mocujacych dojscie do pryzmatow i nie wiem jak mam sie za to zabrac :no: ,dolaczam zdjecia,moze to jakas podrobka ?Rok produkcji niby 92 szkla normalne,jasne ,pozdrawiam arni100.

post-19043-068757900 1279038106_thumb.jpg

post-19043-043510200 1279038123_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:flirt: Hej.. Proponuję Ci jednak nie rozkręcać lornetki samodzielnie!!! , można narobić więcej szkód niż pożytku...Tuleje obiektywów są zabezpieczone malutkimi śrubkami robaczkowymi .są u dołu, ledwo je widać, są troszkę "zakitowane" . Widziałem ,już odkręcane na siłę takie tuleje, gwint jest dokumentnie uszkodzony!!!! bez wykręconego ww "robaczka". Jeżeli zdecydujesz się na własnoręczne rozkręcenie , musisz liczyć się z rozkolimowaniem obrazu /rozdwojeniem/ i w efekcie większym stresem :szczerbaty: niż obecne paprochy w środku.. Proponuję poszukać jakiegoś optyka ,który fachowo je usunie .. :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kolimacja mozna sobie poradzic ,bylem zmuszony ostatnio do takiego zabiegu przy bpc 12x45,ale te paprochy to nie jakies drobinki widac ze pryzmaty sa brudne na jednym jest jakby wyschnieta plamka ciemnego płynu tak ze tylko konkretna rozbiorka i kapitalne czyszczenie,duzo nie dalem tak ze jeszcze sie zastanowie czy rozbierac czy zaniesc do wykwalifikowanego zakladu,ale wiesz jak to jest jak nie sprobujesz to nie bedziesz wiedzial ! :szczerbaty:

Edytowane przez arni100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko pytanie ,czy te plamy to już fabrycznie uszkodzona warstwa MC.. czy tylko nie umiejętność poprzedniego właściciela ,który próbował "czyścić" na własną rękę..tak czy inaczej, życzę pociechy z lornetki :rolleyes: . Osobiście mam Kronosa 20x 60 , i wiem co potrafią te gabaryty... :astronom: no i bez statywu, nie podchodź..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki koledzy,juz sobie poradzilem :szczerbaty: ,ciekawosc zwyciezyla,przesylam zdjecia .Lornetka bardzo brudna od srodka , w nie ktorych miejscach zasniedziala tak jak miedz ,wszystko do czyszczenia wlacznie z pryzmatami ktore wygladaja jak zalane ,teraz tylko wyczyscic i zlozyc,dam znac jak zakoncze prace,dzieki za pomoc pozdrawiam !! :Salut:

post-19043-016294500 1279120060_thumb.jpg

post-19043-041832700 1279120080_thumb.jpg

post-19043-036314100 1279120095_thumb.jpg

post-19043-012824800 1279120136_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj po duzych nerwach udalo mi sie skolimowac lornetke :yahoo: nie pomagala regulacja na obiektywach trzeba bylo kombinowac na pryzmatach,niby wszystko bylo okey a jednak obraz podwojny w jednej lini w pionie,po paro godzinnej zabawie udalo sie,wystarczylo przestawic prawy pryzmat pod okularem o 180 stopni,niby tak samo wyglada ale pomoglo,delikatna korekta na obiektywach i sukces,przesylam zdjecia ze zakladania pryzmatow i efektu koncowego, pozdrawiam :banan:

post-19043-024779700 1279224580_thumb.jpg

post-19043-026880500 1279224623_thumb.jpg

post-19043-063536300 1279224639_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, przedwczoraj przechodziłem przez podobny temat składając z części japońską lornetkę Viking 20x70. Moja lornetka też wymagała czyszczenia i ogólnego przeglądu. Zabieg udał się prawidłowo, pacjent przeżył. Lornetkę skolimowałem bez problemu pierścieniami mimośrodowymi na obiektywach i dzisiaj mogłem już testować ja na księżycu, oczywiście ze stabilnego geodezyjnego statywu. Na tym samym statywie umieszczona była jednocześnie siostra Twojej Tento; BPC 20x60, która tez kiedyś rozbierałem i kolimowałem. BPC i Tento posiadają kolimacje na mimośrodowych oprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:rolleyes:Gratulacje ,widzę że znalazłeś te "robaczki" , bo gwinty na zdjęciach są całe..Czym czyścisz optykę ,bo są rózne szkoły "jazdy"? i jak udaje Ci się, nie popalcować pryzmatów przy montażu w korpus ?. Kolimację przeprowadzasz na odległych obiektach ,a może gwiazdkach? Może ten post jest poza tematem wątku, ale sądzę ,że przydatny dla wielu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, przedwczoraj przechodziłem przez podobny temat składając z części japońską lornetkę Viking 20x70. Moja lornetka też wymagała czyszczenia i ogólnego przeglądu. Zabieg udał się prawidłowo, pacjent przeżył. Lornetkę skolimowałem bez problemu pierścieniami mimośrodowymi na obiektywach i dzisiaj mogłem już testować ja na księżycu, oczywiście ze stabilnego geodezyjnego statywu. Na tym samym statywie umieszczona była jednocześnie siostra Twojej Tento; BPC 20x60, która tez kiedyś rozbierałem i kolimowałem. BPC i Tento posiadają kolimacje na mimośrodowych oprawach.

 

o jakie mimosrodowe oprawy ci chodzi ,w obiektywach?,pisalem przeciez ze nie moglem nimi skolimowac obrazu dopoki nie przestawilem pryzmatu ,u mnie pryzmaty sa na sztywno i nie ma zadnej regulacji ,co do pytan kolegi gemini71 to kupilem w Carrefour chusteczki nawilzane do czyszczenia optyki swietnie sie spisuja tylko trzeba uzywac je krotko bo szybko schną,w opak,jest 36szt,i kosztuja okolo 6 zl.pryzmaty wkladalem stara pinceta ,specjalnie do tego rozgieta.Kolimacje przeprowadzam na odleglych obiektach,mam niedaleko wieze nadawcza i tam sa takie male antenki,nimi sie sugeruje jak cos jest nie tak to zaraz widac,a potem wprowadzam korekty na gwiazdach :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu chodzi mi o to, że obracając obiektywami dookoła zmienia się ich położenie względem środka osi optycznej lornetki co powoduje zmianę kolimacji. Podejrzewam że wszystkie radzieckie lornetki serii 20x60 tak mają. Przyjrzyj się dokładnie oprawom obiektywów a na pewno zauważysz, że nie nie są jednakowe na całym obwodzie tzn, z jednej strony są "grubsze" a z drugiej "cieńsze" - ot mimośród :rolleyes: Raz spotkałem w Tento, że pod pryzmaty były podłożone bardzo cienkie blaszki regulacyjne niezależnie od mimośrodów - zapewne brakło Rosjanom regulacji i nadrobili to blaszkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu chodzi mi o to, że obracając obiektywami dookoła zmienia się ich położenie względem środka osi optycznej lornetki co powoduje zmianę kolimacji. Podejrzewam że wszystkie radzieckie lornetki serii 20x60 tak mają. Przyjrzyj się dokładnie oprawom obiektywów a na pewno zauważysz, że nie nie są jednakowe na całym obwodzie tzn, z jednej strony są "grubsze" a z drugiej "cieńsze" - ot mimośród :rolleyes: Raz spotkałem w Tento, że pod pryzmaty były podłożone bardzo cienkie blaszki regulacyjne niezależnie od mimośrodów - zapewne brakło Rosjanom regulacji i nadrobili to blaszkami.

 

U Mnie pod pryzmatami od strony obiektywow tez byly blaszki,a co do regulacji tymi mimosrodami to pisalem juz o niej na poczatku,czytaj uwaznie,ale tak dzieki za pomoc . ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.