Skocz do zawartości

Teleskop do 1000 zł dla początkującego


Private92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam zamiar kupić teleskop do 1000zł lecz jak na razie nie znam się na niczym :( Mieszkam w Elblągu mam duży balkon na 50% przestrzeni nieba, nie raz będę jeździł na wieś i będę miał Full niebo. Prosiłbym o jakieś konkretne propozycje.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 1000 zł zmieści się nowa Synta 6" na Dobsonie, a jeszcze zostanie na wyposażenie [1 okular,mały atlas nieba]. Jest to już teleskop o sporych osiągach [bo duży], przy tym relatywnie tani i prosty w obsłudze.

Tylko rozważ starannie logistyke obserwacji. Na razie wiemy,że masz duży balkon i że możesz jeździć na wieś. Istotne jest, czy ów balkon jest zwrócony na południe [ideał], czy aby zanieść teleskop do samochodu musisz pokonać kilka pięter itp.

Mam nadzieję,że zdajesz sobie sprawę z rozmiarów takiego teleskopu [tuba ma nieco poniżej 120cm długości]. Oczywiście są inne opcje,ale pod względem osiągów czy wygody użytkowania będą gorsze bo albo mała apertura [średnica obiektywu -lustra lub soczewki], albo kiepski montaż, albo nie mieszczą się w budżecie.

Alternatywą jest start w astronomię za pomocą lornetki 7x50, 10x50 lub większej. Dla początkujacego bez żadnego doświadczenia o wiele łatwiejsze od teleskopu, mimo mniejszych osiągów. Dzięki dużemu polu widzenia łatwo opanować odnajdywanie na niebie obiektów za pomocą mapy. Oczywiście można też zacząć od teleskopu, szczególnie, jeśli to jest sprzęt o przyzwoitych parametrach i łatwy do opanowania.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np: takie teleskopy :

Sky-watcher BKP13065EQ2 Parabolic Reflektor 130/650

Sky-watcher BK15075PEQ3-2 150/750 Reflektor

Na ten 2 to może te 300zł będę miał, mam o wiele większy budżet ale jak na razie nie chcę przesadzić.

I czy Synta 6" lub Synta 8" jest od tych 2 co wymieniłem lepsza ??

Lornetki raczej mnie nie interesują.

Z balkonu mam cały zachód i nawet dużo południa. Więc z tym chyba nie będzie problemu :)

Edytowane przez Private92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli świadomie wymieniłeś Synte 8 to zapomnij o tych pozostałych bo ta 8-ka jest sporo lepsza (potem idzie ten 150/750 eq32 ciut ciut potem synta 6 - ale te dwa to już trochę zależy od preferencji komfortu {eq32+} i gustu {"mglawice czy planetki"})

 

sporo znajdziesz na www.celestia.pl

 

i nie zpomnij o latarce z czerwonym światłem (do czytania mapek - atlas lub drukowane z programu stellarium lub tu z forum)

latarke można kupić wraz z teleskopem lub przystosować posiadaną itp)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

A np: takie teleskopy :

Sky-watcher BK15075PEQ3-2 150/750 Reflektor

Z balkonu mam cały zachód i nawet dużo południa. Więc z tym chyba nie będzie problemu :)

 

Witaj. Proponuję Syntę 8 na Dobsonie ale jeżeli już tak naciskasz to bierz Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 B) Wyjazdy na wieś to dobry wybór do oglądania D-sów :astronomer2:

Edytowane przez astrodamian27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo doświadczony i rozsądny nasz forumowicz McArti pisał kiedyś, że ten 150/750 eq32 jest dobry do wszystkiego ale do wszystkiego z ograniczeniami. Niejako oznacza to, że (z twoimi mozliwościami finansowymi) słuzyłby raczej do nauki wstępnej, a potem trzebaby go wyrzucić (lub odsprzedać za ćwierć-darmo) i kupić coś co już satysfakcję optyczną OD RAZU (i na kilka co najmniej lat) zapewni

 

Konkretnie: Newton 8 Cali(=200mm) do Newton 150mm

 

Niby stosunek tak samo jasnych (udanych) powiększeń jest tu jak 320:240 czyli 4:3 ale powiekszenie dajmy na to 4x4 w stosunku do 3x3 przekłada sie na prawie dwa razy wiekszą obserwowaną okiem powierzchnie obiektu oglądanego !!!

 

Róznica w wyglądzie dokładnie jak pomiędzy poniższymi grupami X-ów

 

XXX

XXX

XXX

 

XXXX

XXXX

XXXX

XXXX

 

na przyklad jeżeli jakiś DS (ze wzgledu na jasnosc jego fragmentów) najlepiej obserwowac przy źrenicy wyjściowej 4mm (co zapewnia podobną jasność obserwowaną - cokolwiek to znaczy - nie wnikajamy w teoryje ;)) to w syncie 8 bedziesz mógł go obserwowac tak samo świetlistym ale WIĘKSZYM , a większy to ponadto łatwiej zauwazyć itp zalety. No bo nie zawsze chodzi o to żeby obserwować coś aż 320x. Ekstremalne powiekszenia rzadko są najlepsze! Ale na pewno lepsza frajda z 40x w Syncie8 od 30x w SK150mm :)

 

A jest druga strona tego medalu - w powiekszeniu 48x w Syncie8 zobaczysz DS-a ! a w SK150mm możesz go wcale nie zobaczyć - to mi wytłumaczyli kiedyś praktycy w bardzo dłuuugim wątku ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako szczęśliwy posiadacz 6" na eq3-2 i jako jeszcze bardziej szczęśliwy były posiadacz 6" na eq3-2 w pełni się zgadzam z kolegą ekologiem i McArtim, celuj w 8".

 

Co do filtrów to na pewno przyda się polaryzacyjny do obserwacji księżyca i folia do obserwacji słońca, na początek wystarczy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo doświadczony i rozsądny nasz forumowicz McArti pisał kiedyś,

 

jak mnie bierze pod włos :szczerbaty: normalnie guru! no niewiem może jakiś pomnik? :rofl: naprawde nie trzeba mnie cytować i epitetować przy kazdym kupnie teleskopu.

:friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy temat, mam podobny dylemat 8' czy 150/750 wasze wypowiedzi bardzo mi pomogły choć też wprowadziły trochę zamieszanie w mojej głowie.... porównuje zdjęcia Saturna saturn 8" ORAZ 150/750 i wcale nie widzę różnicy na korzyść 8" do tego 150/750 dzięki montażowi da się robić przepiękne DS... co jest złotym środkiem dodam że niestety mieszkam koło lotniska i jest tu bardzo jasno :(

Edytowane przez Midgardsorm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mnie bierze pod włos :szczerbaty: normalnie guru! no niewiem może jakiś pomnik? :rofl:

 

 

 

Twój pomnik na Placu Prezydenckim zamiast ...

 

Ależ proszę bardzo - auto do lombardu zastawię w tej INTENCJI

 

ileż Ty już wątków dobrześ wyprostował !!!

 

jakby mnie kto pytał o najSkutecznijszego("bez bawełny") tu MODERATORA to z mety odpalam: "U" :yes:

 

jakim cudem ty LENIU jeszcze nie jesteś moderatorem? Normalnie j. sobie robisz :swear:

 

 

porównuje zdjęcia Saturna saturn 8" ORAZ 150/750 i wcale nie widzę różnicy na korzyść 8" do tego 150/750 dzięki montażowi da się robić przepiękne DS... co jest złotym środkiem dodam że niestety mieszkam koło lotniska i jest tu bardzo jasno :(

nestety nie znam sie na astrofotografii niemniej - jak pamietam, że McArti miał na myśli również FOTOgrafowanie. Ale to znaczy że i fotografowanie będzie tu wstępną przymiarką.

W samym obserwowaniu - wizualu (okiem) Synta 8 bezsprzecznie lepsza. {ja tu widziałem szkic Saturna w oparciu o widok z Synty 12 cali - rewelacyjny - tedy nie za bardzo wierzę, że "większa nie lepsza"}

 

Pewnie ktoś inny Ci tu coś dopowie :)

 

EDIT: astro-foto to nietania zabawa ale eq32 to juz jest zaczątek na dobsonie zapomnij

ale jakkolwiek jasno by nie bylo

do samego patrzenia lepszy newton 8 cali niz 6 cali bo onże McArti napisał kiedyś że nawet w dużym mieście sporo wiekszy aperturą newton ujawni wiecej niz sporo mniejsze inne cudo

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.