Skocz do zawartości

Podręczniki do astronomii - ciąg dalszy


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Nastepna czescia mojego dzialu w astronomia.pl, po metodyce nauczania i krytyce podrecznika typu "fizyka z astronomia", beda juz podreczniki do astronomii dla uczniow. Na ponizszej liscie zaznaczam ktore chcialbym jeszcze uzyskac w postaci skanu spisu tresci (po czym zamowie skany wybranych stron). Prosze wszystkich grupowiczow o sprawdzenie czy przypadkiem sami (lub ich rodzice, dziadkowie) maja moze takie podreczniki (lub inne, nie wymienione na liscie). Do tej pory wiadomo mi o nastepujacych:

 

1. Jan Jedrzejewicz, Kosmografia, 1886 - zamowiona u Doroty Guttfeld

2. Marcin Ernst, Kosmografia, 1931 - prosze o oferty

3. Eugeniusz Rybka, Jan Gadomski, Astronomia 1938 - prosze o oferty

4. Eugeniusz Rybka, Astronomia, wydawana 1945-1958 - prosze o oferty

5. Jan Gadomski, Astronomia, 1948 - prosze o oferty

6. Konrad Rudnicki, Astronomia - kl. XI, wydawana 1959-1963? - prosze o oferty

7. Konrad Rudnicki, Astronomia dla klasy IV liceum, wydawana 1973?-1988 - prosze o oferty

8. Tadeusz Jarzebowski, Elementy astronomii, rok wydania: ? - zamowiony u Doroty Guttfeld

 

A do metodyki czyli z podrecznikow dla nauczycieli moze jeszcze sie znajdzie:

 

1. Maria Pankow, Nauczanie astronomii, rok wydania: ? - prosze o oferty

 

Na koniec zaznaczam ze nie chodzi o podreczniki akademickie takie jak Astronomia ogolna czy Astronomia Popularna w ktore tez byli zamieszani niektorzy z wymienionych powyzej autorow. Jezeli ktos widzi ze brakuje jakiegos podrecznika ale go nie posiada, prosze o samo uzupelnienie spisu.

 

Mariner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam z powyższego spisu:

 

- Tadeusz Jarzębowski: Elementy Astronomii - Podręcznik dla technikum geodezyjnego, PPWK, W-wa 1984 wyd. VII zaktualizowane (moim zdaniem rewelacja)

 

- Konrad Rudnicki: Astronomia dla klasy IV liceum ogólnokształcącego, technikum i liceum zawodowego, WSiP, W-wa 1986 wyd. XIV

 

Z poradników dla nauczycieli:

 

- Juliusz Domański: Astronomia i Grawitacja (w II kl. LO) - poradnik dla nauczycieli, Zakład Doskonalenia Nauczycieli, Toruń 1993, wyd. II uzupełnione i poprawione (skrypt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze

- Jerzy Marek Kreiner: Wybrane zagadnienia z astronomii (uzupełnienie do podręcznika fizyki K. Chyli dla klasy IV liceum zawodowego i technikum), WSiP, W-wa 1992, wyd. II

 

P.S. Nie mam stronki do upublicznienia skanów. Wydrukowane skany lub kserokopie stron tytułowych i spisów treści mogę wysłać na adres prywatny zwykłym listem. Mogę też te książki pożyczyć, ale o ile dobrze pamiętam nie o to chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam El Capitano, tak myślałem że jako chyba największy kolekcjoner książek astro w Polsce coś mi jeszcze doradzisz. Jeśli masz możliwość zmniejszyć obrazki po zeskanowaniu, np. w programiku IrfanView (irfanview.com) to może da się je mi przesłać po prostu mailem? Inni ludzie przesyłali mi po 200 kb i były czytelne. Jarzębowskiego mam już zamówionego u Doroty Guttfeld więc na razie dziękuję chyba że nie uda się jej zeskanować, za to poproszę ładnie o skany z pozostałych wymienionych podręczników - właśnie okładek i spisów treści, potem na podstawie spisów wybieram kilka najciekawszych stron i umieszczam wszystko w portalu astronomia.pl. Tak jak pisałem na razie w moim dziale "astronomia w szkole" jest artykuł o metodyce nauczania, jutro lub we wtorek pojawi się krytyka jednego z podręczników typu "fizyka z astronomią".

 

Mariner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.