Jump to content

COMET SERCHING - POLISH TEAM II


MaciekM
 Share

Recommended Posts

csptii.jpg

CS-PT II

Comet Searching - Polish team II - Powrót polskiego projektu zrzeszającego obserwatorów i "łowców komet".

 

 

Po dość długiej przerwie powraca znany pewnie już większości projekt CS-PT, zrzeszający obserwatorów poszukujących niewątpliwie jednych z najpiękniejszych ciał na naszym niebie.

Wraz z powrotem projektu pojawią się też i zmiany, m.in. zmiana koordynatora projektu.

 

Jakie są założenia projektu CS-PT II?

 

Projekt ma głównie na celu zrzeszenie ludzi zajmujących się amatorskim poszukiwaniem komet. Zarówno wizualnie jak i drogą fotograficzną.

Ostatnio Polska ekipa astrofotograficzna przybiera na sile, tutaj liczymy na pomoc z waszej strony i wzięcie udziału w projekcie.

Dzięki CS-PT II poszukiwanie komet będzie znacznie wydajniejsze i sprawniejsze niż poszukiwania „na własną rękę”. Wzrośnie powierzchnia przeszukiwanego obszaru i dublowanie obszarów poszukiwań pojedynczych obserwatorów.

 

W jaki sposób CS-PT pomaga obserwatorom w poszukiwaniu komet?

 

Dzięki uczestnictwie w projekcie, każdy dostanie przypisany mu obszar nieba na dany okres, co umożliwi zagospodarowanie wolnej powierzchni nieba zdatnej do poszukiwań wizualnych i fotograficznych.

Czasami zdarza się, że ktoś zauważy jakiś obiekt lecz nie ma co do niego pewności, dzięki naszej grupie możliwe, by było szybkie potwierdzenie obserwacji. Obserwacje zgłaszamy do CBAT tylko i wyłącznie gdy jesteśmy na 100% pewni własnego odkrycia!

 

Jakie korzyści daje CS-PT?

Aktualnie poszukiwaniem wszelkich potencjalnych obiektów zagrażających Ziemi (NEO) zajmuje się szereg projektów przeglądu nieba inicjowanych przez wielkie obserwatoria, do tego dochodzą satelity takie jak WISE które zgarniają największe laury. Jak widać w dzisiejszych czasach nawet satelity badające koronę Słoneczną (koronografy) SOHO zaprzęgnięte są do odkrywania komet. Jednak fakt ten, nie powinien nikogo zniechęcać do poszukiwania "gwiazd z warkoczem". Może i za czasów Halleya czy Charlesa Messiera kometę można było odkryć prościej. Jednak już za ich czasów istniała swojego rodzaju rywalizacja w ilości odkrytych komet. Zacięcie w rywalizacji dobrze obrazuje pewna, dość kuriozalna anegdota mówiąca o sytuacji kiedy to w czasie gdy, żona sławnego astronoma (Messiera) leżała na łożu śmierci w związku z czym musiał przerwać na jakiś czas obserwacje, inny astronom (Montagne) odkrył swoją kolejną kometę, a sam Charles w odpowiedzi na czyjeś kondolencje w płaczu odpowiedział "Tak, to wielka strata dla mnie, a w dodatku zmarła mi żona". ;) W dzisiejszych czasach mamy trudniejszych rywali, ale i smak sukcesu jest dużo większy. Myślę że nie jeden z nas chciałby aby jego nazwisko zawitało "na niebie", jest to ogromny zaszczyt! W dodatku istnieje możliwość, że kometę tą będą obserwować całe pokolenia.

 

 

Zachęcam gorąco do wzięcia udziału w drugiej edycji programu Comet Searching - Polish Team!

 

Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji dostępne na:

http://www.astronomia.pl/forum/viewforum.php?f=43 oraz, http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?board=73.0

zapraszam też na swój blog: http://komety.blogspot.com/

 

 

PAMIĘTAJCIE IM NAS WIĘCEJ TYM SZANSE NA ODNALEZIENIE KOMETY SĄ WIĘKSZE!

Link to comment
Share on other sites

Cześć,

 

Mogę poprosić opis algorytmu jakim posługujecie siędo typowania obszarów poszukiwań?

 

Pozdrawiam.

 

 

http://scully.cfa.harvard.edu/~cgi/SkyCoverage.html - na podstawie tego będą wyznaczane obszary poszukiwań, w dzisiejszych czasach zastosowanie jakiegokolwiek ścisłego algorytmu typowania obszarów mija się z celem, w zasadzie wszędzie można szukać komet... Ale najlepiej trzymać się zasady poszukiwania w jak najmniejszej możliwej elongacji od Słońca w metodzie wizualnej i blisko ekliptyki. Niestety właśnie w te miejsca najczęściej skierowane są Teleskopy zaprzęgnięte do "przeglądu nieba w poszukiwania obiektów NEO". Więc czasami będziemy zmuszeni do typowania nieco innych miejsc, z utrzymaniem się powyższych zasad.

 

pozdrawiam!

MaciekM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.