Skocz do zawartości

Canon EOS300D czy Nikon D70


aldora

Rekomendowane odpowiedzi

No tu nie masz zadnego dylematu. Jak masz te 1000$ na aparat to zdecydowanie 300D.

 

Co do Nikona D70 (nowy) nie przekonuje mnie jego CCD (to samo co w D100), ktore przegrywa z CMOSem canona. Na korzysc Nikona przemawia lepsze Body.

 

Jest wielu kolegow na obydwu forach, ktorzy uzywaja aparatu Canon 300D/10D (bo to identyczne matryce - 300D ma kilka funkcji niedostepnych, ktore zwyklemu pstrykaczowi nie sprawia problemu) i kazdy jest zachwycony. Nie dziwne, bo to caly czas NR1 na swiecie wsrod lustrzanek cyfrowych dla amatorow.

 

polecam www.DPreview.com

 

Ja uzywam 300D od miesiecy juz i jestem zachwycony. Wczesniej bylem wrogiem cyfrowek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na korzysc przemawia tez wg. mnie cena, jezeli rozmawiamy o tym samym sprzecie, a nie jestem pewien na 100%. Nie kazdego stac na wyrzucenie 5000zl, 30% roznicy robi swoje nawet za cene minimalnie gorszej jakosci, o czym zdaje sobie sprawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny konkurent 300D to Nikon D70, ktory pojawi sie na rynkach swiatowych w marcu. Jeszcze go nie ma. Cena to 999$ za samo body.

Nie ma innych aparatow, ktore mozna porownac do 300D - no chyba, ze drozsze ;) 300D jest najtansza DSLR na swiecie. Pierwszym konkurentem bedzie wlasnie D70.

 

Co do ceny 5 tys. - musisz jeszcze doliczyc koszt karty, a przy takim aparacie przyda sie np 256 i 512, a to prawie 1000 zl. Dolicz cene torby no i najwazniejszego - nawet aparat za 7 tys $ bez dobrych obietywow jest zerem. A wiec trzeba dobrac sobie jeszcze min. 1 szkielko. To co jest w standardzie do podstawowych fotek styknie, ale przyda sie cos >70-100mm = to wydatek nastepnego min. tysiaca. Nic za darmo...

 

A jak robi fotki 300D - zobacz to:

http://www.canon.co.jp/Imaging/eosdigital/...oads/fruits.jpg

 

http://www.canon.co.jp/Imaging/eosdigital/...oads/child2.jpg

 

http://www.canon.co.jp/Imaging/eosdigital/...oads/flower.jpg

 

Daj Boze kazdemu sprzetowi takiej jakosci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba raczej malo prawdopodobne. Bo niby dlaczego ma mniej szumiec, jezeli to CCD (wyzsze napiecie niz w CMOSie) i do tego z D100, ktory bardziej szumi niz CMOS canona.

 

A tu dobre porownanie 300D i nikona D100 (fotki):

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos30...300d/page19.asp

 

Trudno mi w to uwierzyc, ale jezeli tak bedzie, to natychmiast zmieniam na Nikona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

na pl.rec.foto.cyfrowa ludzie piszą bajki. O Sony F828 też krążyłu legendy - że będzie rewelacją, jakość na zupełnie nowym poziomie itp..... W momencie jak aparat się ukazał - wyszło na jaw że szumi bardziej od swojego poprzednika ! Podobna historia jest z Olympusem E-1 - entuzjaści tej firmy nawet jak na forum pokazałem porównawcze zdjęcia z 300D nie wierzyli, że to z E-1 bo to przecież niemożliwe, żeby czołowy produkt Oly którego targ toprofesjonaliści był gorszy od amatorskiej lustrzanki Canona....

 

W kwestii Canona 300D i Nikona D100 myślę, że są to po prostu czyste dywagacje związane bardziej z czyimś przywiązaniem do systemu niż jakąkolwiek merytoryką. Jak ktoś weźmie oba aparaty i zrobi jednoznaczy test będzie wiadomo, ale biorąc pod uwagę, że Nikon tak jak już Adam wspominał używa takiej samej matrycy jak w starszym modelu D100 nie wierzę żeby szum był w nim mniejszy od matryc Canonowych. Być może gdyby zastosowali ten nowy typ matrycy byłoby porównywalnie a tak efekt jest raczej do przewidzenia.

 

Jeżeli masz na tyle gotówki to kupuj 300D jeżeli masz nieco mniej celuj w straszy model D60 - pod astrofoto i do zwykłej fotografii w tej chwili nie znajdziesz nic bardziej sensownego w tym przedziale cenowym !

 

pzdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam informacje od osoby, która ma możliwość bezpośredniego porównania Nikona D100 i D70.

 

Wedłu niego D70 miażdży D100 pod każdym względem. Dowiem się również czy rzeczywiście matryca jest ta sama. Jak tylko będę miał dostęp do D70 (mam nadzieję, że już wkrótce) napiszę coś więcej.

 

Na twoim miejscu jeśli cię strasznie nie pili to zaczekaj aż D70 wejdzie na rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Chojrak: poczekamy zobaczymy - sam jestem ciekaw.

 

Były już pokazy D70 dla dystybutorów (nie wiem czy w Polsce), co do tego czy miażdży D100 też nie jestem pewien - w końcu to tak samo jak Canon 10D i 300D - D70 będzie młodszym tańszym bratem. Pewnie kilka rzeczy w nim poprawiona względem starego już D100 ale Nikon dość jasno zawsze rozgraniczał sprzęt dla amatorów i reszty...

 

W trakcie pokazów E-1 (o którym już wspominałem) marketingowcy Olympusa też przekonywali wszystkich o "miażdżącej" różnicy względem reszty świata - a jak wiesz prawda wygląda nieco inaczej !

 

 

http://www.dpreview.com/articles/nikond70/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ogladalem fotki z D70 w konfrontacji z D100. O ile fotki z D100 mialy pewna swoja "naturalna" miekkosc, to te z D70 sa jakies takie sztucznie ostre - widac to szczegolnie na powierzchniach interferujacych. Cos mi tu zalatuje inna obrobka wewnetrzna RAW i ostrzeniem. Roznica w jakosci zdjec jest zdecydowana, dla laika bedzie to decyzja 5 sek na korzysc D70. W czym lezy roznica? Ano w kolorach. Te z D70 sa bardziej nasycone i ogolnie lepsze. Ale dla mnie, to wyglada na inny processing wewnetrzny danych z matrycy (RAW). Sprawdzilem, faktycznie D70 ma nowy procesor graficzny, matryca jest ta sama (nieznacznie obnizono napiecie).

 

Ogolnie mowiac - dla mnie jakosc zdjec D70 jest nawet gorsza od D100, bo ja widze ich sztucznosc, ktora znowu bedzie podjarka dla ludzi, ktorzy ogolnie mowiac, sie nie nie znaja i nie wiernosc obrazu ich kreci, a "bajeranckosc". Zaraz wrzuce te fotki porownawcze.

 

Poki co madra odpowiedz czlowieka z forum:

"Anyone who bought a 300D will probably just wait until Canon answers. I don't see 300D owners selling to buy the D70. When you buy into Canon or Nikon, you're buying into a system. If you prefer Nikon accessories, go Nikon, and the same goes for Canon. There's no real difference there IMO, just preference...or whatever you already had in a box in the closet."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

czyli coś w stylu parametr_1 w 300D !

 

całe szczęście jest raw (nef) !

 

ja zrobiłem przesiadkę z systemu Nikona na Canona i zasadniczo nie żałuję i nie odczuwam "stres" ze względu na nowości cyforwe Nikona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli coś w stylu parametr_1 w 300D !

 

całe szczęście jest raw (nef) !

 

ja zrobiłem przesiadkę z systemu Nikona na Canona i zasadniczo nie żałuję i nie odczuwam "stres" ze względu na nowości cyforwe Nikona.

 

Wiesz co, nawet nie o to chodzi. Kiedy bawilem sie czystym RAW w ImagesPlus (mozna sciagnac czysty zrzut bez przesiania przez color matrixa). Potem mozna go dopiero filtrowac wybierajac rozne techniki. Byla tam taka jedna prosta, ktora dawala rewelacyjna ostrosc, ale znowu pojawialy sie w miejscach interferujacych takie artefakty, ktore wynikaja wlasnie z mozajki matrixa. To samo widze w fotkach z D70. Oznacza to, ze po prostu inaczej jest przetwarzany obraz RAW. Jestem przekonany, ze w RAWie beda identyczne obrazy z D100 i D70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze - to jest shot z D70. Z tego co czytam na zachodnich forach, ludzie powoli zaczynaja byc rozczarowani. Okazuje sie, ze poziom szumow jest jednak wiekszy niz w D100. Zobaczcie co sie dzieje w momencie kiedy CCD sie przeswietla. Poza tym zobaczcie na blinkach, jak widac tego "matrixa" o ktorym pisalem. Nie mam watpliwosci, ze uzyty jest prosty algorytm (szybki) konwersji RAW do color. Wieczorem jak bede mial chwile, to zrobie proby na 300D i pokaze, o co chodzi z ta konwersja matrixa.

 

http://dack.vicp.net/w0reu_2004-2/2004-2/2...24211726783.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu inne: http://forum.cameraunion.net/showthread.ph...90&pagenumber=1

 

Dolaczam fotki z D100 i D70 - po lewej D100. Zobaczcie sobie ten matrix (pattern) na prawej fotce na tej konstrukcji dachowej. To jest wlasnie to, czego nie lubie w cyfrowkach, a czego wlasnie nie ma w CMOSie canona.

 

Niestety chyba kolejny raz sie potwierdza, ze przed wypuszczeniem na rynek jest wielkie halo, a potem okazuje sie, ze jest srednio...

45124_1076236836.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No niestety przydało by się bezpośrednie porównanie, ten sam motyw i dwa aparaty jednocześnie przy tym samym oświetleniu, najlepiej w słabym oświetleniu motywu ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.