Jump to content

Wypatroszony kompakt Canona- czy nadawałby się do nauki astrofoto?


mattman12
 Share

Recommended Posts

Hej!

Tak to bywa zwykle na wakacjach, że człowiekowi przychodzą do głowy różne pomysły. Jedne kompletnie idiotyczne, inne trochę mniej, a jeszcze inne... :) No właśnie. Jakiś czas temu przyszła mi na myśl dość agresywna przeróbka Canonowej małpki.

Mianowicie:

0. Wykombinować jakiegoś leciwego Pałerszota w okolicach 3-4 Mpix, co by pojedynczy pixel nie był zbyt mały.

1. Wypruć obiektyw.

2. Dorobić nosek do wyciągu okularowego

3. Wgrać CHDK

4. Cieszyć się prostą kamerką CCD do nauki astrofoto z czipem większym niż w zwykłych webcamach :)

Jest jednak kilka ALE. Po pierwsze i chyba najpoważniejsze, czy aparat po wypięciu obiektywu nadal będzie funkcjonował, czy może elektronika zgłupieje i będzie trzeba robić jakieś hocki klocki, żeby ją oszukać? Po drugie to nosek. Najprościej byłoby chyba przerobić osłonę przeciwsłoneczną zakładaną na bagnet, jak obiektywy w lustrzankach.

Czy ktoś może miał kiedyś okazję sprawdzić reakcję małpki na wyjęcie obiektywu? Albo ma jakiegoś złoma typu A60 lub A70 w szufladzie, żeby to sprawdzić?

Co o tym myślicie?

 

pozdrawiam

Mateusz

Link to comment
Share on other sites

...czy aparat po wypięciu obiektywu nadal będzie funkcjonował, czy może elektronika zgłupieje i będzie trzeba robić jakieś hocki klocki, żeby ją oszukać?

 

No właśnie będzie na 90% głupiał. Ktoś już kiedyś próbował i kończyło się na dyndającym na taśmie połączeniowej obiektywie.

Kto gdzie i jak to robił, nie pytaj. Powtarzam po innych ;)

Link to comment
Share on other sites

Hmm... szkoda.. A dyndający obietyw to jest chyba najgorsze rozwiązanie z możliwych. A jak się taka taśma urwie to kicha. Szkoda, że nie mam pod ręką jakiegoś zlomka, chetnie bym się pobawił. A może wyjęcie soczewek? To byłoby takie chamskie oszukanie aparatu :) Obiektyw niby jest, a jednak nie ma :) . Ale w takiej sytuacji chyba byłoby winietowanie.

Link to comment
Share on other sites

0. Wykombinować jakiegoś leciwego Pałerszota w okolicach 3-4 Mpix, co by pojedynczy pixel nie był zbyt mały.

1. Wypruć obiektyw.

2. Dorobić nosek do wyciągu okularowego

3. Wgrać CHDK

4. Cieszyć się prostą kamerką CCD do nauki astrofoto z czipem większym niż w zwykłych webcamach :)

0. jest kilka ciekawych modeli

1. migawka- najczęściej elektroniczna i mechaniczna- musiałbyś szukać z elektroniczną czyli syf do zdobycia

3. no tak

4. fajnie by było...

Wyszłoby ok 100zł (z zakupem aparatu) + kupa dłubania i rozwalony aparat :)

Za ok 400-500zł z licytacji można wyrwać na allegro body Canona 300d, raz widziałem 300D który nie zoomował z bliska tylko na nieskończoność jako uszkodzony za 300zł !

Link to comment
Share on other sites

W necie widziłem tak przerobioną Konicę Minoltę Z10(bez dyndajacego obiektywu) . Gdzieś był nawet krótki, obrazkowy tutorial. Jednak przy cenie rzędu 250- 350 zł( i kłopotliwej obsłudze wadliwego gniazda usb jak i braku trybu RAW) zabawa niema sensu finansowego

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze co do obiektywu, to zawsze można spróbować wydłubać soczewki obiektywu, ale tak, żby nie uszkodzić elektroniki i silników, czyli robota prawie pod mikroskopem :D

Zresztą zasadniczą kwestią jest to, czy nie okaże się, że na samej matrycy kompaktu jest jeszcze jedna soczewka, jak było w przypadku kompakta mojej znajomej, którego rozbebeszyłem na maxa :rolleyes:

Usunięcie owej soczewki było by baardzo trudne.

Link to comment
Share on other sites

Witam.....

 

 

A ja pobawiłem się z tym tematem w Canonie A75. Z aparatu wyjąłem obiektyw. Sprzed matrycy wyciągnąłem filterek. Komora po obiektywie wyglądała nawet całkiem estetycznie(bez wiszących taśm itp.itd). Gdy przyszedł czas pierwszego włączenia mojego kompaktowego "body" wystąpił oczywiście błąd E18 oznaczajacy kłopot z obiektywem :szczerbaty: . No był faktycznie spory bo obiektywu nie było w ogóle. Zwróciłem uwagę na małe elektromagnesiki które w konstrukcji obiektywu występowały w kilku miejscach. I to było rozwiązanie na E18!!! W sprawnym aparacie wysuwający się obiektyw wyciąga dwa rdzenie z dwóch elektromagnesów w odpowiedniej kolejności. Znalazłem rdzenie i zamontowałem je na wykałaczkach. Następnie po włączeniu aparatu wsłuchując się w dźwięk silniczka(wyraźne dwa różne jego tony)wyciągałem (w odkrytej przez siebie próbami kolejności) te rdzenie....Błąd E18 został pokonany. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie jeden mały detal :szczerbaty: ...Demontując obiektyw wyjąłem z aparatu również migawkę oraz przesłonę. I o ile samą przesłonę można by skompensować czułością i czasem migawki to brak migawki to już koniec!!!! A myślałem błogo,że kompakty nie posiadają migawki mechanicznej tylko obraz jest zamrażany na matrycy i sczytywany. Aczkolwiek jakieś tam sterowanie matrycą było bo przez odwróconego plossla jako obiektyw udało mi się utrwalić listka mojego fikusa :rolleyes: . Kontroli jednak nad czasem naświetlania nie miałem żadnej i 99.99% zdjęć to białe przepalone kadry. Niemniej jednak matryca prawidłowo reagowała na zmiany oświetlenia.....Ot tak jak webcam bez obiektywu.

 

Dziś po A75 pozostał mi tylko filterek sprzed jego matrycy który czasem służy mi do avikowania planet.

 

 

Na pytanie czy warto się bawić odpowiem jednoznacznie choć subiektywnie.......Moim zdaniem NIE!!! A czemu?

 

 

1.Wymontowując obiektyw wymontowujemy również migawkę i przysłonę co pozbawia jakiejkolwiek kontroli nad czasami naświetlania.

Pozostawienie tej hmm migawko/przysłony :szczerbaty: spowodowałoby zasłonięcie przez nią niemal całej matrycy. Matryca widoczna by była tylko przez małą okrągłą dziurkę migawko/przysłony. W obiektywie znajduje się tu soczewka, która pomimo małej dziurki rozprasza światło na matrycy..... Zostawić więc to wszystko z soczewką?. To od idei kompaktowego body odbiegamy. A jak by to działało i czy w ogóle by działało to ja już głowy nie mam ale moim zdaniem by nie działało.

 

2. Kompakt pozostawiony w bezczynności kilka minut wyłącza się. A więc trzeba by wyjmować go z wyciągu by "odpalać" go tym upierdliwym sposobem o którym pisze wyżej.

 

3. zastanawiam się nad tym jak rozwiązana jest technika kręcenia filmu przez kompakt?. Moim zdaniem matryca zaczyna nagrywać tylko malutkim polem w centrum. Polem o rozdzielczości np VGA 640x480pix- czyli miniaturowych rozmiarów. Jeśli tak by było to nakręcenie takiego avika planetarnego byłoby trudne lub niemożliwe ze względu na otrzymane powiększenie.

 

 

To tyle moich przemyśleń....

 

 

Chcących się pobawić ostrzegam przed napięciem rzędu 300V na kondensatorze lampy błyskowej.Przed wkładaniem paluszków trzeba zewrzeć jego bieguny np. śrubokrętem .Powtórzyć ze 2-3 razy aż do jego rozładowania bo Wam łapkami potrzęsie....Tak jak mi potrzesło :szczerbaty:

 

 

Ps..Obiektyw nie dyndał(nie było go wcale) ale elektronikę z niego trzeba zachować. Ja upchałem ja w miejscu wizjera

Edited by krzychb
Link to comment
Share on other sites

Migawkę można by skombinować od analogowej lustrzanki, ustawiamy kompakt tak żeby matryca była w miejscu na kliszę. Pozostaje kwestia zsynchronizowania migawek.

 

Chyba łatwiej było by przerobić jakąś kamerę TV dużej rozdzielczości bo ona ma migawkę elektroniczną.

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie Samsunga Digimaxa A502 przerobionego na M42 już mam, szukam też sposobu na migawkę do astro kamerki SAC10 żeby robić darki, itp.

 

Pierścień odwrotnego mocowania M42 męsko-męski też mam, chodzi o to żeby wkręcić starego Zenita w odwrotną stronę, otworem na obiektyw w stronę kamerki. Natomiast jakiś krótki obiektyw dało by się wcisnąć do wewnątrz tego pierścienia odwrotnego mocowania. Jest to do złożenia w kilka sekund, a bardzo by mi pomogło, kamerką SAC10 nie mogę robić zdjęć koniunkcji bez prowadzenia, gdyż to wymaga krótkich czasów do 4sek, a ona nie potrafi naświetlać tak krótko niebieskiej ramki. Gdyż jest to matryca od kompakta, a taka sobie nie poradzi bez migawki. Przestrzegam przed kupowaniem astro-kamerek z matrycą od kompakta.

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie Samsunga Digimaxa A502 przerobionego na M42 już mam, szukam też sposobu na migawkę do astro kamerki SAC10 żeby robić darki, itp.

 

Na co migawka, do robienia darków? Prostszy jest chyba dekiel na tubus i problemu nie ma. A jeżeli nie na tubus, to na nosek kamerki. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli uważasz że zasłanianie obiektywu kilkadziesiąt razy nie stanowi problemu to powodzenia, chyba że chcesz pojedynczym darkiem pojechać wszystkie klatki, dark powinien zostać wykonany natychmiast po wykonaniu klatki bo temperatura się zmienia i szybko staje się bezużyteczny. Po godzinnym naświetlaniu 60 klatek, dorabianie potem 60 darków raczej nie ma sensu.

Link to comment
Share on other sites

To ja akurat inną tezę słyszałem niedawno. Teraz, kiedy noc jest krótka i szkoda czasu na robienie darka po każdej ekspozycji robi się ileś tam ekspozycji, a potem darki. Mówienie, że po 2 godzinach temperatura zmieni się na tyle, że dark bedzie bezużyteczny jest przewraźliwieniem. Skutecznie focić mozna dopiero przed 23. Może parę minut wcześniej. Jasno robi się przed 3 rano. Czy przez te 4 godziny temperatura zmieni się o więcej niż 10 stopni? Wątpię... A jeżeli już tak bardzo chce się mieć idealne darki to można zrobić tak: 10 light frame'ów i 10 darków.

Edited by mattman12
Link to comment
Share on other sites

No właśnie może się okazać że zrobi się jasno a dekiel niezbyt szczelny zacznie przepuszczać światło. Przez tyle lat fociłem kompaktami i lustrzankami z włączoną funkcją NR że teraz trudno mi się odzwyczaić od wykonywania darka zaraz po fotce. Nie wiele stracimy poświęcając połowę czasu na darki, bowiem redukując liczbę klatek o połowę zwiększamy szum w najlepszym wypadku o pierwiastek z 2 w najgorszym wcale, pamiętajmy zbyt mocne naświetlanie matrycy prawie na full nie daje już żadnej poprawy, tak samo sumowanie zbyt wielu klatek które są nieprzesunięte względem siebie.

 

Odnośnie temperatury to 6 stopni Celsiusza daje 2 krotne zwiększenie prądu ciemnego, więc sądzę że już 3 stopnie wystarczą żeby nieźle popsuć darka. Tak to wygląda że kamerka z peltierem zaparowuje mi matrycę i po około 30 minutach zaparowanie ustępuje gdy obudowa robi się całkiem ciepła. Teraz nie wiadomo co oznacza peltierowa redukcja temperatury o 20 stopni, bo może być tak że kamerka wewnątrz ogrzewa się do 40 stopni a peltier ją schładza do 20 czyli do temperatury otoczenia więc para wodna znika z matrycy bo matryca ma temperaturę otoczenia.

 

Ogólnie nie chce mi się latać z deklem ani tym czarnym od darków ani białym od flatów, polecam Maxim DL potrafi znakomicie dorobić syntetyczne flaty, gradienty i darki chodzi o znakomitą funkcję mapowania pikseli. Polecam zrobić animację darków żeby się przekonać że zmieniają one jasność czasem w sposób chaotyczny nie zależny od temperatury dlatego mapowanie pikseli lepiej i pewniej nam wyczyści matrycę.

 

Dzisiaj jedzie do mnie kolejny kompakt zakupiony na Allegro za 55 zł HP PHOTOSMART 435 ma bardzo prosty obiektyw i ukryte menu serwisowe w którym można ustawiać manualnie parametry ekspozycji, których normalnie nie posiada, a więc zyskujemy pełny manual + RAW, można ustawiać parametry e-Shutter czyli migawki elektronicznej. Jak dojedzie to szczegółowo opiszę.

 

http://www.google.pl/#hl=pl&safe=off&q=%22IQA+Setting%22&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=1554a79e19672e70

http://www.swiatobrazu.pl/forumfoto/viewtopic.php?f=22&t=3181

 

Ogólnie kupując na Allegro któryś tam z kolei kompakt za 50zł może w końcu uda nam się coś znaleźć co rozwiązuje nasz problem. Zapewne i tak wydamy na to eksperymentowanie tyle kasy co na lustro. Ja już mam lustro więc się nie przejmuje i dalej kupuje, 2 tyg temu sprzątnąłem wam z Allegro za 47 zł Casio QV-2300UX z pełnym manualem, czasami w menu do 60s co 1/3 eV + Bulb. Ze znakomitą funkcją programowania godziny wykonania fotki. Można np. zaliczyć jakąś koniunkcję nie zawalając nocki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.