Jump to content

Teoretyzowanie


 Share

Recommended Posts

Witam,

Zadałem sobie ostatnio pytanie - co by było, gdybym miał dużo kasy i kierował się tylko zasadami optyki (przynajmniej niektórymi) w wyborze nowego telepa.

Moje rozumowanie przebiegało następująco:

Powiedzmy, że chciałbym oglądać gromady otwarte i kuliste.

Skoro jestem młody, to dobrze byłoby wykorzystać optymalną źrenicę wyjściową ok 6-7 mm.

Powiększenie dobre do takich gromad to (zakładam) ok. 60-120x

A zatem potrzebowałbym teleskopu o aperturze 60-120 * 6-7??? (840 mm lol?)

To jakiś absurd... A może przeceniam wartość optymalnej źrenicy wyjściowej? Jakie tak naprawdę ma znaczenie to, że źrenica wyjściowa mojego sprzętu będzie dopasowana do mojego oka?

Edited by Behlur_Olderys
Link to comment
Share on other sites

"Teoretyzowanie" ? To akurat coś dla mnie!

 

Otóż skoro full kasy to jednak żrenica wyjściowa źrenicy wyjściowej nierówna!

 

Bo jednakowe źrenice zapewniają jednakową jasność powierzchniową połaci DS-a z bilansu światła otworu wlotowego,

 

ale gdy nie dochodzi obstrukcja w reflektorach. Więc trzeba by je nieco "gorzej" liczyć.

 

Dlatego oczywiście tylko i wyłącznie Refraktor. Powiedzmy 50 centymetrów średnicy soczewka (a dokładniej trzy soczewki - uczciwy apochromat) ;)

 

cena

 

9999999 EURO

Link to comment
Share on other sites

500mm soczewka? Chyba nie ma takiego cuda, ekologu :) Albo pokaż sklep - na swoją obronę:)

A na serio - Zastanawiałem się po prostu, czy jest jakaś wielkość apertury powyżej której używanie teleskopu jest niepraktyczne? W sensie amatorskiej astronomii rzecz jasna. Domyślam się, że z reguły im więcej, tym lepiej. Ale zawsze? Jakie są odgórne limity? Oczywiście, nigdy nie będę miał tego problemu, dlatego nazwa wątku taka, a nie inna ;)

Link to comment
Share on other sites

Na tym polega cały bajer że teoretycznych limitów jako takich nie ma. Niepraktyczność? hmm. Stara prawda mówi że najlepszym ( pośrednio więc najbardziej praktycznym ) teleskopem jest ten najczęściej używany a w sensie amatorskiej astronomii i tak ogranicza Cię atmosfera Ziemi. Więc to bardzo subiektywna sprawa ile lustra wystarczy w twoich warunkach i w cale nie dziwię się amerykanom z ich obsesją na punkcie np. obssesionteleskopów. Jeśli mógłbym wsiąść w samochód i po dwóch, trzech godzinach zasuwania autostradą/międzystanówką wylądować w miejscu z którego najbliższe światła mam 1000 metrów niżej i 200km dalej to nie wahałbym się kupić 25" a może nawet 30".

 

W "naszym" przypadku uważam że 16" to wielkość rozsądnie docelowa, choć przecież i tak większość zadowala się mniejszym sprzętem, w pewnym momencie i tak większe znaczenie dla komfortu "widzenia" ma jakość luster niż dodatkowe 2" więc warto byłoby zamiast 20" 1/4L wybrać 16" 1/10L ( uwzględniając także różnice gabarytowe lustra 20" a 16" ). W sytuacjach najbardziej ekstremalnych finansowo warto oczywiście zamiast nad kolejnymi calami lustra, zastawić się nad nie newtonami. Taki 16" Maksutow ze swoim kontrastem, genialną punktowością gwiazd przy f10 razem z dobrymi okularami powaliłby pewnie na kolana przy każdym kłaczku. Z drugiej strony zbyt dużo szkła też rodzi problemy najważniejszy to pewnie różnice temperatur lustro-otoczenie.

 

Nie ma sytuacji idealnej każdy wybór przynosi inne problemy.

 

Pozdrawiam

 

Edit: http://www.apm-telescopes.de/ tutaj szukaj dużego i bardzo dużego sprzętu

Edited by Tomek_P
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.