Jump to content

Parę pytań o astro-foto


astrokolega
 Share

Recommended Posts

Witam !

Już za troszkę stanę się posiadaczem Canona 500d

Na razie montażu ani teleskopu do astro-foto nie posiadam, ale w niedługiej przyszłości jadę na zlot i tam bym coś pofocił

Więc tak:

Jaką trzeba kupić redukcję? T2/ Canon eos?

Tak na przyszłość: czy Newton 150/750 na eq 3-2 nadaje się bez guidingu do astro-foto? Ile maks ekspozycji można pociągnąć z tą ogniskową? A ile z ogniskową np. 50mm?

I jeszcze jedno pytanie, bardziej do foto: jaką trzeba by kupić redukcję, żeby zastosować obiektyw od aparatu Zorki 4 (Jupiter 8 )

pozdrawiam wszystkich astromiłośników!

Link to comment
Share on other sites

Tak, potrzebujesz redukcję T do Canona. Na eq3-2 z napędem z bardzo dobrym ustawieniem montażu wyciągniesz średnio 1-2 minutowe ekspozycje (znaczy się większość powinna się udać). W zależności od celu ekspozycji takich potrzebne będzie sporo (dla niemodyfikowanego Canona mgławice H-alpha raczej odpadają).

Link to comment
Share on other sites

No to ja zaprzecze temu co napisał Kolega Riklaunim, bo Canon 500D ma już bardzo drobny pixel ok 4.7um co z ogniskową 750mm da 1.3 arc sec/pixel czyli baaardzo mało.

Samo EQ3-2 ma PE na poziomie około +/-40arc sec i potrzebuje na pełny obrót ślimaka około 12 minut.

Tak średnio na dwuminutowych klatkach błąd będzie wynosił jakieś 20-30 arc sec, czyli skromne 16-23 pixeli... :rolleyes:

Nie wspomne że do astrofoto z teleskopem newtona potrzebny jest korektor komy, a dopiero do niego redukcja T2/EOS, bo z matrycą APS jaka jest w canonie, 3/4 pola będzie z komą jak byk, co w połączeniu z kiepskim prowadzeniem się montażu, plus ewentualny wiaterek, który będzie tym wszystkim huśtał jak sosną na wietrze, otrzymasz tylko sporą dawkę flustracji z nieudanych klatek.

Z EQ3-2 to możesz spokojnie pofocić na ogniskowej 50mm (nieporuszone klatki nawet do 6 minut), ale więcej bez guidingu to nie widze. Miałem EQ3-2 i wiem ile tam jest miejsc i części, które produkują luzy uniemożliwiające użycie do sensownego astrofoto.

Co do Zorki 4, to się nie wypowiem, ale jak zamierzasz kupić DSLR-a to na analoga szkoda czasu, choć zawsze można spróbować.

 

Moim zdaniem jeśli chcesz coś osiągnąć z ta tubą, to minimum na HEQ5 i to tylko z guidingiem.

Link to comment
Share on other sites

Tak, potrzebujesz redukcję T do Canona. Na eq3-2 z napędem z bardzo dobrym ustawieniem montażu wyciągniesz średnio 1-2 minutowe ekspozycje (znaczy się większość powinna się udać). W zależności od celu ekspozycji takich potrzebne będzie sporo (dla niemodyfikowanego Canona mgławice H-alpha raczej odpadają).

 

To co powyzej to troche zbyt brutalne uproszczenie. Nie można powiedzieć, że na EQ3-2 wyciągnie się średnio 1-2 minutowe ekspozycje. Tu wszystko zależy od ogniskowej optyki i rozmiarów pixela matrycy. Z pytanym 500d na ogniskowej np. 17mm to i pół godziny może dać ekspozycji i ciężko będzie się doszukać pojechanych gwiazdek, a z ogniskową 1700mm to i na kilkusekundowych bedzie katastrofa.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Widze, że Piotrek mnie ubiegł ;)

Link to comment
Share on other sites

Ta redukcja jest uniwersalna, tzn będzie działać z każdym telekopem lub podłączonym do niego reduktorem/korektorem komy które mają na końcówce gwint T2.

Jeśli chodzi o ogniskowanie, to w 90% przypadków nie będziesz miał problemu, ale w 10% przypadków będziesz potrzebował ewentualnie jakiejś przedłużki lub będzie trzeba "skrócić" dystans, ale nie myśl o tym, bo takie przypadki są naprawde rzadko.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Haha
    • Love
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.