Jump to content

Nowy Veil


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Wziąłem sobie do serca sugestie Piotrka i Sumasa i postanowiłem podejść do materiału zupełnie z innej strony. Nie starałem się wyciągać nic na maxa, a skupić się na naturalności i zwiewności obiektu. Inaczej mówiąc - paradoskalnie, tu jest mniej obróbki, niż w poprzedniej wersji:

http://forum.astropolis.pl/topic/33016-welon-mlodej-panny-labedzicy/

 

Kolor jest taki, jaki wychodzi z czystego RGB, bo takie w zasadzie jest to zdjęcie. Halpha użyłem TYLKO w tle, jak bardzo, bardzo subtelne zaznaczenie tego, co się tam dzieje. Oczywiście można to "ciągnąć" tak, żeby uwidocznić bardziej słabe struktury, jednak wtedy całkowicie tracimy kolorystykę i subtelność. Robi się bardzo czerwono i tracimy bardzo istotne elementy niebieskie.

 

Ciekawy jestem, co sądzicie o tej wersji?

 

Fragment w średniej rozdzielczości:

Veil-RGB_small.jpg

 

Pod tym linkiem cały kadr:

http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploads/2010/07/Veil-RGB_medium.jpg

 

oraz nowa, bardziej czerwona wersja:

http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploads/2010/07/Veil-RGB3_medium.jpg

 

Cropy 1:1

Veil-RGB_crop1.jpg Veil-RGB_crop2.jpg

 

i jeszcze dla fanów głębokości wyczyszczona H-alpha:

Veil_Ha_deep.jpg

Edited by Adam_Jesion
Link to comment
Share on other sites

Ta wersja bardziej mi się podoba. Świetnie wygląda ta "struga" w centrum drugiego cropa, ciekawe jak by się prezentowała w większej skali?

 

Jedynym mankamentem jest kilka hot pixeli, zauważyłem ok 8 - w tamtej wersji nie widziałem.

Link to comment
Share on other sites

JaLe - gwiazdki są inne, bo są "naturalniejsze", tzn. nie są zgaszone Ha. Szczerze mówiąc, to trochę mnie już mierzi przeginanie z Ha, o czym coraz częściej piszę. Wszystkie te zdjęcia są takie buraczano-monochromatyczne. Nie wiem, coś mi się najwyraźniej w głowie porobiło.

 

Wrzuciłem jeszcze jedną wersję z mocniejszym detalem w czerwieni i generalnie saturacją. Może to Ci bardziej podejdzie? ;)

 

http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploads/2010/07/Veil-RGB3_medium.jpg

Link to comment
Share on other sites

Z całym szacunkiem dla pięknych kolorków i niesamowitego detalu, ale do mnie przemawia najbardziej wersja "dla fanów głębokości wyczyszczona H-alpha". Piękno samo w sobie, płomienie w otchłani  ciemności -  po prostu patrzę i wsiąkam w to - głębia oceanu, sam już nie wiem jak to nazwać.

Link to comment
Share on other sites

Ale wolisz tą czerwoniastą, czy pierwszą? Bo już mi się chrzani ;) Wg mnie, ta z postu nr #5 jest jednak przegięciem pały. Wrzuciłem ją tylko dla testu ;)

 

Wole tą pierwszą, ale ta czerwoniasta zła nie jest, po prostu jest troszkę gorsza od pierwszej ;)

Link to comment
Share on other sites

Ale wolisz tą czerwoniastą, czy pierwszą? Bo już mi się chrzani ;) Wg mnie, ta z postu nr #5 jest jednak przegięciem pały. Wrzuciłem ją tylko dla testu ;)

A mnie sie ta z #5 bardzo podoba :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.