Skocz do zawartości

Okular do SK 909 AZ3


szczur17

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 25 mm pod marką Celestrona i nie jest to okular najgorszy , do 10 trzeba się wklejać ale też ujdzie

Nie wiem czy miałeś porównanie z innymi teleskopami , ale z tak małą aperturą nie powalczysz za bardzo (brakuje rozdzielczości)

Do planet optimum oscyluje w granicach 120 mm , z naciskiem na Maka 127 , Choć bardzo dobre wyniki zapewnia dopiero Mak 150 lub SCT 6"

Na forum masz kilka fajnych propozycji okularowych : NLV 7 , orto 12,5 mm , Tele Vue plossla 32 , praktycznie komplet.

Jednak jest jeden problem: 100 zł to za mało na dobry okular

Edytowane przez Aleksander H.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam "planetarne" - niewiele gorsze od MAK-ów Newtony 130/1000 i 150/1200 oraz wspomniany refraktor 90/900. Na niesamowicie jasnym i kontrastowym Księżycu reflektory wygrywają wyłuskując drobne detale. Jednak przy słabym kontraście jaki jest na planetach 90/900 pokazuje zdecydowanie lepszy obraz niż większe lustra. Przykładowo - na na lustrze 150/1200 Jowisz jest całkiem spory i ma ostre kontury, natomiast planeta wydaje się blada i wyprana z detali - trzeba się dobrze przypatrywać żeby wyłapać szczegóły atmosfery.

W refraktorze 90/900 ta sama planeta jest dużo bardziej kontrastowa, choć tarcza jest mniejsza to od razu widać wiele detali które na lustrze wymagają prawdziwego skupienia .

Refraktor na planetach nadrabia kontrastem to co traci małą aperturą - można spokojnie powiedzieć że refraktor 90/900 pokaże przeważnie to samo co 127mm MAK albo 130mm Newton, a są noce gdy przez seeing przegoni 150mm i większe lustro.

Dodatkowo - refraktor w zasadzie nie wymaga chłodzenia - wychodzisz i obserwujesz, oraz jest mało podatny na kiepski seeing - gdy obraz w większych reflektorach drży, skacze i rozdwaja się (te efekty specjalne załatwia obstrukcja centralna), na 90/900 przeważnie tylko faluje i jest znacznie bardziej strawny dla naszego wzroku.

Tak więc ja osobiście uważam 90/900 za znakomity teleskop planetarny, jedyne co bym w nim sprawdził i ew. poprawił to wyczernienie wyciągu bo często taka mała poprawka robi kolosalną różnicę w jakości obrazów (za dnia pod światło można dobrze to ocenić).

Co do okularów - u mnie najlepiej sprawdziły się przy powiększeniach planetarnych okulary 5mm i 4mm, najlepsze obrazy dają mi Vixen NLV 4mm i Skywatcher UWA 58 4mm - co prawda źrenica wyjściowa 0,4mm (powiększenie 2,5D) pokazuje już paprochy w oku, ale jak dla mnie to niezły kompromis bo Jowisz jest już całkiem spory a krążki dyfrakcyjne dobrego egzemplarza 90/900 są naprawdę wzorowe i obraz nie traci jeszcze kontrastu jak w reflektorze przy podobnych warunkach.

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksander... Kolega prosi o poradę w sprawie okularu w granicach 100zł a proponujesz mu okulary cenowo znacznie przekraczające założony budżet. Dowiaduje się też,że w nim nie kupi sobie dobrego okularu do teleskopu f10!!!.

 

I co on bidulek ma począć po przeczytaniu takiej odpowiedzi? Sugerowany mu komplet to 830zł a mamy tu do czynienia z rynkiem wtórnym.

 

Chciałbym zaapelować o niepisanie tak niekonstruktywnych i podcinających skrzydła podpowiedzi.

 

 

Szczur17. Ja polecam Ci Okulary Sky Watchera UWA 66° np. 6mm(150x) w teleskopy.pl za 139zł.. Na forum Astromaniak kolega sprzedaje również fajny okular z serii polecanej przez Wariaga Sky Watchera UWA 58° http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=7&t=12176 za 140zł...

 

To bardzo dobre okulary z dużymi wygodnymi soczewkami przy oku i komfortowymi już odległościami lukania 12-13mm. Choć obydwie moje propozycje przekroczyły 100zł to jednak niewiele. Seria UWA 58° jest droższa - ceny w granicach 200zł- Ale od czego jest rynek wtórny. Seria ta posiada też więcej interesujących Cię ogniskowych .

 

Co do zagadnienia samej ceny okularu jako wyznacznika jego walorów użytkowych to różnie to jest .

 

Do dziś pamiętam jak w swoim maczku; a więc teleskopie ciemnym; porównywałem Tele Vue Plossla 8mm z SW UWA 58° 7mm. Lukałem w ten księżyc i lukałem. Porównywałem te kraterki,osuwiska i porównywałem. Na siłę chciałem dostrzec wyższość Plossla TV - wszak zapłaciłem za niego 329zł.....Niestety żadnej wyraźnej/znaczącej poprawy jakości obrazów w jego wykonaniu się nie dopatrzyłem. Zdecydowanie/wyraźnie zaś UWA Potrzaskał TV 8mm komfortem obserwacji i polem widzenia.

 

Nie zawsze więc droższe jest lepsze......Zwłaszcza w f10

 

Nawet napiszę tu więcej. Po ciemnym maczku nadszedł czas na jasny refraktor 102/500 f5. I w nim również ochoczo zabrałem się do porównywania 8mm TV do zestawowego plossla 10mm - zwanego modnie "Super Plosslem" i wartości rynkowej jak to tańszy plossl ok 90zł(za nówkę). Obserwacje dzienne wykazały kontrast w zasadzie na tym samym poziomie. Pole widzenia w obydwu ostre w centrum a bliżej brzegów się rozjeżdżało i naprawdę nie było tu też istotnych różnic w "ilości" tego ostrego pola. Saturna oglądałem z barlowem jak i bez niego. Jak w 10mm plosslu ukazywała mi się żyletkowo ostra planetka z pasem chmur i wyraźnie odciętymi pierścieniami - tak i identyczna ukazywała się w 8mm TV... Zarówno jeden jak i drugi zdołał wyłuskać dwa księżyce+ Tytana.

 

Czemu więc cena TV spokojnie trzykrotnie wyższa? Jakość wykonania?..... z pewnością ten Tele Vue jest świetnie wykonany. Z drugiej strony z ilości szkła użytej do skonstruowania wspomnianego UWA 58° wartego ok 200zł można by wykonać kilka a może i kilkanaście plossli 8mm TV..

 

Każdy może mieć swoje zdanie na ten temat.. Moje jest takie,że magia marketingu oczarowała też i nasze hobby. Trzeba mieć głowę na miejscu bo chętnych na nasze pieniądze na tym rynku też nie brakuje.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje 3 grosze, jako że posiadam ten sprzęt. Powiem tak, to teleskop za 570zł, i kupywanie do niego okularu za 300-400zł mija się z celem. Domyślam się że szukasz czegoś co da Ci większe powiększenie, powiem tak, najtaniej a zarazem dość skutecznie kupić barlowa 2x vixena, koszt jakieś 110zł, równie dobrze można kupić syntę LE 5mm, z duzym odsunieciem zrenicy, koszt 160zl, a efekt praktycznie ten sam, moge Ci to potwierdzic zarowno ja jak i Ekolog który też taki teleskop miał. Raz miałem w wyciągu jakieś krótkie ortho za ok 300zł, i powiem że nie widziałem zbytnio tego żeby obraz był lepszy. Może to efekt tego że ja jestem niedoświadczony, a może po prostu to że ten teleskop to f/10 i nie jest wymagający co do okularów. Inwestycje w okulary po 300-500zł to raczej do f/5 czy podobnych, gdzie wady okularów szybko wyłażą. Pieniądze lepiej odkładać na większy refraktor, a do tego sprzętu synta LE 5mm <pow. 180x, koszt 160zł> w zupełności wystarcza, to przyzwoity 5 elementowy okular, przez który możesz patrzeć nawet jeśli nosisz okulary.

 

 

edit: jako że nie widziałem postu krzychab gdy pisałem, to powiem tylko tyle - 100% racja, synte UWA 58 mialem w wyciagu, godny polecenia okular, za niezłą cenę. Zwkłych krótkich plossli nie warto kupować ze względu na odsunięcie źrenicy. 140zł za okular to naprawdę nie dużo.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia ! Mam nadzieje że uda Ci się dojrzeć conajmniej tyle co mi tym teleskopem.

 

Odniosę się jeszcze do tego okularu 4mm - szkoda aż tak powerować, choć obraz będzie jeszcze ostry, nie będzie on tak ładny, jasny itp jak z użyciem np okularu 6-7mm <pod 7mm mi osobiście się najbardziej np saturn podobał>. Max 5mm okular, co da Ci powiększenie 2D.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ścisłości - w teleskopie 90/900 okular 4 mm da 0,4 mm źrenicy wyjściowej - domyślam się, że to literówka.

 

Oczywiście, przy czym w moim wypadku to nie tyle literówka co tzw. wieczorowy skrót myślowy ;)

Poprawione - dzięki za przypilnowanie :)

Jeszcze co do okularów 5mm - jeżeli seria UWA58 jest zbyt droga, potwierdzam że tak jak pisze anum dobrym wyborem jest 5mm okular serii LE lub nowszej LET Skywatchera - nie szokuje polem widzenia, ma zniekształcenia geometryczne itp, ale daje o niebo większy komfort obserwacji niż 4-6mm Plossl, jest ostry i na giełdzie można go dostać poniżej 100zł.

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.