Skocz do zawartości

Przetwarzanie astrofoto


Rekomendowane odpowiedzi

Witam to znowu ja.

Miałem format dysku twardego i po zainstalowaniu wszystieko stywierdziłem ze zainsluje nowszą wersje Registaxa. Tamte fotki były robione w 1.1. chyba :?:

W każdym razie obraziłem się na kolory :twisted: i wyszło cos takiego. No do Adama mi brakuje nie powiem ile..... ale tak to wygląda:

Jowisz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem obok poprzedniego zdięcia troszkę "przerobionego" Saturna, a konkretnie zmnieszyłem dominacje czerwieni wg poleceń Marka

 

Na Boga, ja Ci tylko udzieliłem kilku skromnych porad - niczego nie polecałem :oops::oops::oops:

 

:D:D:D

 

OK! Spokojnie, wiem, że to była tylko porada :wink:

Najważniejsze jest to, że dzięki niej możliwe jest poprawienie jakości zdięcia :D . A tak przy okazji, to świetne zdięcia masz na swojej stronie :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, czy granulacja, która wychodzi na powierzchni Słońca to autentyczna granulacja w jego atmosferze, czy tylko kwestia kiepskiego chipu w web kamerce? Zawsze gdy robiłem fotki plam wydawalo mi się, że to tylko zakłucenia, które po wyostrzeniu przypominają granulację słoneczną (używałem MTO i kamerki QuickCam). Ale teraz widze, że podobnie wychodzi na zdjęciach tutaj zamieszczonych, a były one robione zupełnie innym sprzętem (choć też internetówką) i sam już nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To rzeczywiście granulacja bo wychodzi nawet na fotkach z MTO przy lepszym seeingu. Pojedyńcza klatka tylko ze skorygowanym RGB 8)

 

sl_veb.jpg

MTO-11CA, okular projekcyjny Scopetronix 18mm, Nikon CP-4500-zoom optyczny 4x, ISO 100 filtr słoneczny szklany, chromowy M116x1.

 

sl_veb_obr.jpg

a tu po korekcie Levels i lekkim Unsharp Mask

 

Ta pierścieniowa plama po lewej dała kilka dni po tym zdjęciu będąc już na krawędzi tarczy największy wybuch chromosferyczny w historii badań plazmy Słonecznej, wybuch jądrowy na powierzchni Słońca miał średnicę 2 Jowiszów i energię wystarczajacą do rozsadzenia Jowisza w gwiezdny pył 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

E tam, z MTO to normalka, seeing tylko trzeba trafić odpowiedni, robione przez lekką mgiełkę 30m obok firmy z wolnej obecnie parceli od kopa bez nawet minutowego nawet wychłodzenia sprzęta.

Za 2-3 minuty jak zaczął stygnąć obraz się zkitfasił i dopiero po 45 minutach wrócił do normy ale podnosząca się mgła zakończyła dalszą sesję Solar foto :(

Dla zainteresowanych pełną jakością fotki bez kompresji oryginalny plik o wadze prawie 4MB:

 

http://www.astrokrak.pl/Foty/sl.jpg

 

A tak wracając do tematu to widać że do Słoneczka i granulacji nie potrzeba wcale wielkiego sprzętu tylko dobrego seeingu a dobry sprzęt kompaktowy klasy 100mm w zupełności do tego wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Już uzupełniłem dane przy fotce, to było na ISO 100 z zoomem optycznym 4x na automatyce, zaufałem aparatowi co do optymalnego naświetlenia kadru i poradził sobie skubaniec 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie plamek!!!

 

U mnie za pomocą internetówki, przez MTO w ognisku głównym wyszło coś takiego:

 

PlamaSloneczna_2003_10_28b.jpg

 

Jest to złożenie kilku najlepszych klatek z filmu nagranego kamerką QuickCam, przez MTO z obiektywowym filtrem foliowym (Baader planetarium), na nieruchomym statywie fotograficznym. Obróbka Registaxem.

 

I granulację widać bardzo wyraźnie, a ja sądziłem, że to tylko zakłucenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.