Skocz do zawartości

3D Panorama!


Rekomendowane odpowiedzi

d0b28d68.jpg

 

Zarażony technologią 3D w pracy, w mediach, w internecie dostrzegłem zdjęcia wykonane ciekawym sposobem przez naszych kolegów z Krakowa. Miłośnicy "bliżej gwiazd" fotografują swoje zloty w tej technologii. Z racji, że mam w domu okulary

2dfbf1bf.jpg

wpadłem na pewien pomysł. :lightning:

Jak dobrze wiecie razem z Krzyśkiem "VRG" mamy te same aparaty. Są to ultra zoomy Kodaka model Z812 IS. Co prawda nie jest to cud techniki, ale nie mogę się do tego modelu o nic przyczepić, do użytku domowego i w terenie w zupełności wystarcza. Na czym zatem polega mój pomysł. Na pewnej konstrukcji. ->

 

http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-08/66839161.jpg

 

Taką samą szynę która jest już w fazie powstawania zamontuję do statywu. Rozstaw przy dalekich obserwacjach do osiągnięcia efektu przestrzeni założyłem na 1m z możliwością przybliżania bądz odsuwania aparatów po osi szyny do jej środka. Na niej 2 Kodaki w/w. Na tych samych ustawieniach zostana wykonane fotografie w tym samym momencie. Później zdjęcia z każdego aparatu osobno zostaną zmontowane w panoramę. Na końcu 2 panoramy przepuszczone przez program do tworzenia zdjęc 3D wykorzystując efekt stereoskopowy.

 

Cel takiego zdjęcia? Zapewne każdy się zastanawia. Efekt może być piorunujący. Jeśli mowa o obserwacjach gór z np. Dorotki (ona ostatnio przez nas jest mocno oblegana) to interesujące nas góry będą stałe, natomiast wszystko co jest od nich do obiektywu będzie bardziej lub mniej przesunięte, zatem da lepszy efekt przestrzeni. Zdjęcia takie bo myślę, że nie skończy się na jednym można będzie prezentować szerszej publice na chociażby zlotach takich jak w ubiegłą niedzielę. Problem okularów? 99gr za sztukę. Ale to już wybieganie w przyszłość. Pomysł jest, tak samo jak z filmem promującym DO. Materiału mam 50%. Jak myślę każdy sposób "inności" w obserwacji przyciąga, a czasem zaskakuje.

Teraz pozostaje ukończyć szynę, czekać na pogodę, mobilność Krzyśka jak i swoją, a potem.. miejmy nadzieję coś czego jeszcze nie było. Jesli na panoramie udałoby się nałożyć opis, to fruwałby nam przed oczami w powietrzu. :yes:

:Salut:

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super pomysł!

 

na początek zrób na próbę kilka zdjęć jednym aparatem, stosując różne odstępy między lewym i prawym.

może się okazać że dla tak dalekich obiektów optymalna odległość między "oczami" to 10 metrów? albo 100? wtedy szkoda kupować szynę bo i tak sie nie przyda.

 

a po drugie, w przeciwieństwie do uczestników zlotów, góry się nie poruszają, więc jednoczesność zrobienia zdjęcia nie musi być tak idealna. fakt, czasem bardzo widać poruszanie się cieni chmur i wtedy zrobienie dobrego zdjęcia stereo jednym aparatem może być utrudnione albo niemożliwe - trzeba poeksperymentować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super pomysł!

 

na początek zrób na próbę kilka zdjęć jednym aparatem, stosując różne odstępy między lewym i prawym.

może się okazać że dla tak dalekich obiektów optymalna odległość między "oczami" to 10 metrów? albo 100? wtedy szkoda kupować szynę bo i tak sie nie przyda.

 

a po drugie, w przeciwieństwie do uczestników zlotów, góry się nie poruszają, więc jednoczesność zrobienia zdjęcia nie musi być tak idealna. fakt, czasem bardzo widać poruszanie się cieni chmur i wtedy zrobienie dobrego zdjęcia stereo jednym aparatem może być utrudnione albo niemożliwe - trzeba poeksperymentować...

 

tak też zrobię :yes: , jeśli chodzi o szynę to ja ją zrobię osobiście, więc jeśli odległość będzie potrzebna większa to najwyżej będę próbował umówić się z VRG :friends: ustalenie wysokości statywu, odmierzenie osi na której ustawić aparaty, to trzeba będzie już zrobić całkowicie na oko. Jak to mówią praktyka czyni mistrza :lol:

Swoją drogą masz rację, jeżeli na zdjęciu miałby być jakiś szybki ruch -> rozmowy ludzi, ruchy, itd. to jest konieczne robienie równocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o szynę to ja ją zrobię osobiście, więc jeśli odległość będzie potrzebna większa to najwyżej będę próbował umówić się z VRG :friends: ustalenie wysokości statywu, odmierzenie osi na której ustawić aparaty, to trzeba będzie już zrobić całkowicie na oko. Jak to mówią praktyka czyni mistrza :lol:

Myślę, że przy dużym zoomie na jakim zrobimy taką panoramę idealne ustawienie wysokości czy jakiejś osi nie będzie miało aż tak wielkiego znaczenia. W pozycji tele kąt widzenia raczej jest wąski i przy obiektach oddalonych o np 50km różnice rzędu 10cm nie będą miały znaczenia.

Obawiam się tylko, że aby był widoczny efekt 3D będziemy musieli oddalić się od siebie o dobre kilkadziesiąt metrów. Problemem więc będą obiekty bliższe typy budynki, drzewa i słupy elektryczne które znacząco będą się "poruszać".

 

Ale damy radę B)

(pytanie jeszcze jak długo Maćku będziemy dysponować jednakowymi aparatami, sic!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale damy radę B)

(pytanie jeszcze jak długo Maćku będziemy dysponować jednakowymi aparatami, sic!)

 

Damy rade, wszystko kwestia przetestowania. Faktycznie nie powinnismy się oddalać od siebie o 10 m. Musimy się w takim razie spotkac i potestować. Jak wyjdzie to będzie bomba!! :friends:

 

Ja kupuje lustro niebawem, ale kodaka mieć będę nadal. Chyba, że Ty się swojego pozbywasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damy rade, wszystko kwestia przetestowania. Faktycznie nie powinnismy się oddalać od siebie o 10 m. Musimy się w takim razie spotkac i potestować. Jak wyjdzie to będzie bomba!! :friends:

 

Ja kupuje lustro niebawem, ale kodaka mieć będę nadal. Chyba, że Ty się swojego pozbywasz?

 

 

Myślę, że samemu można zrobić taki test jednym aparatem, przesunięcie będzie jedynie na chmurach.

P.S. Spotkałem się z programami, które robią obrazy 3D z jednego zdjęcia, po co więc robić 2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że Ty się swojego pozbywasz?

Nie skąd, zostawię rodzicom lub siostrze. Zresztą niewiele bym za niego dostał, mimo iż na allegro widzę dwa egzemplarze w jakiejś kosmicznej cenie 500zł (3/4 wartości ostatnich egzemplarzy sklepowych)

Przymierzam się do zakupu najbardziej zakazanego i niemalże znienawidzonego modelu na rynku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że samemu można zrobić taki test jednym aparatem, przesunięcie będzie jedynie na chmurach.

P.S. Spotkałem się z programami, które robią obrazy 3D z jednego zdjęcia, po co więc robić 2 ?

 

Też o tym myślałem, samemu moge spróbować. Jeśli jednak konieczne będzie uchwycenie mniej wiecej tego samego momentu (wiadomo jak z widocznością, jest bardzo zmienna i nie ma czasu na robienie 2 panoram) to niezbędne są 2 aparaty. Programy 3d z jednego zdjęcia dają jedynie złudzenie. Zdjęcie 3d wykonane z 2 pierwotnych z róznych punktów jest znacznie lepsze w efekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skąd, zostawię rodzicom lub siostrze. Zresztą niewiele bym za niego dostał, mimo iż na allegro widzę dwa egzemplarze w jakiejś kosmicznej cenie 500zł (3/4 wartości ostatnich egzemplarzy sklepowych)

Przymierzam się do zakupu najbardziej zakazanego i niemalże znienawidzonego modelu na rynku ;)

 

?? czego to? :rolleyes:

 

HS 10? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam świetny pomysł z tą Panoramką 3D.

 

W pierwszym poście podlinkowana jest fotka z moim zestawem Foto 3D a także z moja Elą :szczerbaty:

Ten zestawik wykonałem samodzielnie gdzie odległość miedzy obiektywami wynosi około 9cm. W plenerze bardzo fajnie się to spisuje natomiast dla przedmiotów w odległości 1,5 i bliżej ten rozstaw jest za duży. Do robienia panoramki 3D rozstaw ten rzeczywiście może sięgnąć kilkanaście metrów. Kwestia przetestowania.

Poniżej na zachętę kilka ostatnich moich fotek :)

 

14_m.jpg 01_m.jpg 03_m.jpg

 

06_m.jpg 09_m.jpg 11_m.jpg

 

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że panoramę 3D można zrobić jednym aparatem, np. mocując go na jakiejś szynie na której będzie można go szybko przesunąć o 9 czy więcej cm.

Poprostu pstryk, przesunięcie i pstryk. I tak z następnymi zdjęciami.

 

Może sam spróbuję zaraz takiej panoramki ... :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem z ręki 5 zdjęć po dwa razy ale program nie wgrał do panoramy ostatniej 3D fotki.

 

Po zrobieniu zdjęć, najpierw zrobiłem je jako 3D a potem zrobiłem panoramę.

Wszystko w ekpresowym tępie więc efekt jak widać. Nie kadrowałem.

 

 

 

panorama_3d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że panoramę 3D można zrobić jednym aparatem, np. mocując go na jakiejś szynie na której będzie można go szybko przesunąć o 9 czy więcej cm.

Poprostu pstryk, przesunięcie i pstryk. I tak z następnymi zdjęciami.

Wszystko fajnie, tylko że my mówimy o dużej panoramie gór ze 100km przy ogniskowej powiedzmy 300 czy 400mm, więc tych zdjęć będzie bardzo dużo w jednej panoramie a co dopiero w dwóch,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko że my mówimy o dużej panoramie gór ze 100km przy ogniskowej powiedzmy 300 czy 400mm, więc tych zdjęć będzie bardzo dużo w jednej panoramie a co dopiero w dwóch,

 

Właśnie, to już będzie jazda bez trzymanki, ale jak wiadomo damy rade :rolleyes: Swoją drogą śledzę "myczki", zeby w panoramie były widoczne obiekty z bardzo ciekawej perspektywy, no i próbuje obmyślić sposób realizacji.

 

@Bodi

Dzięki wielkie za wpis. Zapomniałem właśnie dopisać, że wzorowałem się na Twoim poście.

Zdjęcia w plenerze super, zastanawiam się właśnie jak to zrobić i z jaką odległością od siebie, żeby efekt gór (np. Tatr) był powalający, a znowu nie przesadzony (zbyt duże róznice konturów gór)

 

@Limax7

Bardzo Ciekawy efekt panoramki, widać już tą głębie. Super!

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że dziś nie było widać gór, miałem nadzieję na pełne testowanie. Zrobiłem więc zdjęcie budynków w Katowicach oddalonych odemnie o jakieś 6-7 km. Zdjęcia wykonane 45cm od siebie. Efekt (to moje pierwsze zdjęcie 3D, proszę o wyrozumiałość) ->

 

eec2cd16.jpg

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że dziś nie było widać gór, miałem nadzieję na pełne testowanie. Zrobiłem więc zdjęcie budynków w Katowicach oddalonych odemnie o jakieś 6-7 km. Zdjęcia wykonane 45cm od siebie. Efekt (to moje pierwsze zdjęcie 3D, proszę o wyrozumiałość) ->

 

eec2cd16.jpg

 

 

A mógłbyś zapodać 2 zdjęcia użyte do anaglifu ? Jakoś ciężko mi dostrzec 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.