Jump to content

Teraz słaba galaktyka .


PiotrZ
 Share

Recommended Posts

To dosyć trudna zagadka więc kategoria full open . Ta galaktyka jest słabsza niż 12 mag . Należy podać numer katalogowy NGC . Pierwsza prawidłowa odpowiedź jest premiowana upominkiem : Sky & Telescope z października 2002 . Odpowiadamy tu albo na priva , obojętnie .

 

 

NGC.jpg

Link to comment
Share on other sites

To NGC 6744

Przecież to w Pawie :?:

 

własnie jak napisałem ze to ngc 6744 to sie zaraz skapnąłem :lol: ale teraz to mówie ze to NGC 2403

 

Ty zgadujesz ? Przecież podana przez Ciebie galaktyka ma 8.9 m ?? i układ gwiazd nie pasuje 8)

 

Jeszcze tylko około 2000 galaktyk i trafisz :wink:

Link to comment
Share on other sites

nie zgaduje, tylko jakoś mi pasowała dziwnie..., ale jak widac za szybko pisze, powinienem sie dłużej zastanowic 8) 10 minut temu sprawdzałem w "Niebo na weekend" i przeczytałem ze ma jasność około 8mag. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Oskarze moja płetwa już na falach, czekam na pozostałe stadko rekinów, rekiny ruszać mózgiem a nie płetwami!!! Piotr zaczyna focić znane obiekty mgławicowe, w który z Messierów źle wycelował za pierwszym razem, a nie jest łatwo z miasta go odnaleźć, oj nie jest :wink: :roll: :?:

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie trzy odpowiedzi prawidłowe . Janusz odgadł bez podpowiedzi a Hamal i Adam błyskawicznie po jej umieszczeniu . W tej sytuacji przyznaję dwie nagrody i dokładam Sky& Telescope z lipca 2003 . Adama adres mam , Hamal proszę podaj swój adres wysyłkowy na priva . Paczki wyjdą jutro .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.