Skocz do zawartości

Tutorial - obiekty DS


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku proszę Was o wyrozumiałość, szczególnie osoby bardziej doświadczone. Jestem świadom swoich braków chciałbym jednak, by mniej doświadczone osoby próbujące swoich sił w obróbce zdjęć skorzystały z moich doświadczeń (od takich zresztą dostaję sporo pytań o to w jaki sposób obrabiam materiał). Oczywiście to jest tylko jedna z dróg, którymi chadzam, ale w przyszłości może napisze i pokaże coś innego :)

 

Poniżej prezentuję obróbkę 2 godzinnego materiału zebranego w średnich warunkach przy zasięgu 4 mag i warunkach podmiejskich.

 

Obrabiany materiał został zestackowany bez darków i flatów gdy ć chciałem pokazać użycie odpowiedniego pluginu i usuwanie artefaktów w PS.

 

Załaczniki:

1. zdjęcie przed obróbką (po złożeniu)

2. Zastosowanie filtru ddp w Maximie (polecam tylko przy większej ilości materiału) czyli droga na skróty bez używania krzywych i levelsów

 

3. obróbka w PS:

- usuwanie artefaktów

- zastosowanie sztucznego flata

- praca na warstwach

- wyostrzanie

- zmiękczanie gwiazd

 

 

 

 

Mam nadzieję że komuś się przyda :)

 

Poniżej zdjęcia, przed i po obróbce. Oczywiście postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania :)

przed obróbką.jpg

M31.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie ktoś ruszył "tyłek" i zaczął nagrywać videotutoriale. Ja nie mogę się zebrać od 2 lat, żeby to zrobić, a to w dzisiejszych czasach jedyna sensowna droga. Mam nadzieję, że nie tylko mnie to zmotywuje do nagrania tutoriali, ale także inni dołączą.

 

Żeby jeszcze bardziej temat promować założę specjalny dział w serwisie AP poświęcony video-tutorialom.

 

Co do Twojego filmu, to wszystko fajnie, ale... bez głosu nie ma to sensu. Zdaję sobie sprawę, że ciężko się przełamać i mówić do mikrofonu, ale myślę, że każdy będzie bardzo tolerancyjny i wybaczy wpadki. Ja ze względu (m.in) na tremę głosową jeszcze tego nie zrobiłem, więc rozumiem Ciebie w 100% ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn nie maiłem nawet czasu na dodanie dźwięku, bo tutorial powstał zupełnie spontanicznie dzisiejszego popołudnia. Kolejna sprawa to w wersji pierwotnej filmik miał blisko 24 minuty (można się znudzić ;) ) oraz 3GB i to bez dźwieku. Dlatego musiałem wszystko przyspieszyć 4x (z głosem wypadłoby to co najmniej komicznie :) ) by można było gdzieś opublikować.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki JaLe za tutki, może nie jestem wyjadaczem w astrofoto zrobiłem mały kroczek do przodu.

 

Zastosowałem metodę pierwszą i zdjęcie bardziej teraz mi się podoba

 

Przed (stack w DSS+PS) i po  (stack w DSS+DDP W Maximie)

 

Veil crop-a.jpgSchowek-1.jpg

 

Aczkolwiek daleka droga prze de mną :) 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki JaLe za tutki, może nie jestem wyjadaczem w astrofoto zrobiłem mały kroczek do przodu.

 

Zastosowałem metodę pierwszą i zdjęcie bardziej teraz mi się podoba

 

Aczkolwiek daleka droga prze de mną :)

 

 

Mam nadzieję, że drugi filmik też będzie pomocny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi też wypróbuję tylko trzeba trochę więcej czasu :) Co do pierwszego to masz racje potrzeba sporo materiału, zastosowałem go do mniejszej ilości materiału i wyszła kiszka :)

 

Drugi tutek trochę za bardzo jest przyspieszony i nie nadążam, ale damy radę i zobaczyłem czym jest praca na warstwach. :)

 

Dzięki. myślę że będzie takich tutków więcej mi nawet nie przeszkadza że jest bez dźwięku.

 

 

 

 

PS tutoriale jak też inne znajdzie swoje miejsce na moim blogu w linkowni :)

 

 

 

 

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi też wypróbuję tylko trzeba trochę więcej czasu :) Co do pierwszego to masz racje potrzeba sporo materiału, zastosowałem go do mniejszej ilości materiału i wyszła kiszka :)

 

Drugi tutek trochę za bardzo jest przyspieszony i nie nadążam, ale damy radę i zobaczyłem czym jest praca na warstwach. :)

 

Dzięki. myślę że będzie takich tutków więcej mi nawet nie przeszkadza że jest bez dźwięku.

 

 

 

 

PS tutoriale jak też inne znajdzie swoje miejsce na moim blogu w linkowni :)

 

 

Niestety ogranicza mnie miejsce na serwisach w których można umieścić filmy dlatego musiałem przyspieszyć, ale możesz odtworzyć film kilkakrotnie. Mam też zastrzeżenia do jakości filmu ale póki co mam tylko taki program do zrzucania filmów.

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to na listę jeszcze:

 

- poprawne balansowanie koloru

- skład RGB, LRGB , RGB+Ha

- ustawianie poprawnego poziomu tła

 

B)

 

Poprawne balansowanie koloru jest już dostępne w tutorialach Adama, więc chyba nie będę wykonywał kopii :)

 

RGB + Ha - niestety tego nie potrafię - gdyż praktycznie nie fotografuję w Ha

 

Postaram się wykonać RGB i LRGB oraz ustawianie poziomu tła, ale może zrobię to na nowym materiale, bo będę chciał dozbieram na M31, więc proszę uzbroić się w cierpliwość :)

 

 

ps. co prawda już kilka lat zajmuje się obróbką, ale w dalszym ciągu uczę się i nie zgłębiłem wszystkich tajników obróbki icon_salut.gif

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kolejnym odcinku pokaże co można dokonać za pomocą operowania światłocieniami szczególnie w miejscach, które są zbyt jasne lub "przepalone" na naszym zdjęciu. Prezentowany sposób nie zawsze się sprawdza i należy go stosować z odpowiednim wyczuciem.

Poniżej pokazuje też "prawie " gotowe zdjęcie mgławicy, by pokazać efekt końcowy.

 

 

7662 2009 v 2010.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.