Skocz do zawartości
astr

udoskonalona nasadka kątowa

Promowane odpowiedzi

astr    0

Witam!

Chodzi mi po głowie pomysł, by zbudować nasadkę kątową do MTO z ruchomym lusterkiem, do której możnaby na raz podłączyć okular i kamerkę CCD. Byłaby ona podobna do zwykłej nasadki 90 stopni z M42 na 1.25" tyle, że z dziurą z tyłu i gwintem M42 z tyłu do podłączenia aparatu lub kamery. Lusterko podniesione dawałoby obraz przez okular, opuszczone na kamerke.

Mam jednak kilka wątpliwości/pytań.

Po pierwsze jaka musi byc dokładność wykonania lusterka (czy 1/4 lambda wystarczy)?

Czy mogą to być takie lusterka jakie oferuje firma Quasar JP?

Jaki musi być rozmiar lusterka pod okular 1.25" (czy elipsa o wymiarach 35x49mm wystarczy)?

I na końcu, jak dokładne musi być ustawienie lusterka w stosunku do osi optycznej teleskopu? Oczywiście idealnie byłoby 45 stopni, ale czy ustawienie np pod kątem 44 stopni mocno popsuje obraz?

A może da się coś takiego kupić (za rozsądne pieniądze)?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość Janusz_P.   
Gość Janusz_P.
Witam!

Chodzi mi po głowie pomysł, by zbudować nasadkę kątową do MTO z ruchomym lusterkiem, do której możnaby na raz podłączyć okular i kamerkę CCD. Byłaby ona podobna do zwykłej nasadki 90 stopni z M42 na 1.25" tyle, że z dziurą z tyłu i gwintem M42 z tyłu do podłączenia aparatu lub kamery. Lusterko podniesione dawałoby obraz przez okular, opuszczone na kamerke.

Mam jednak kilka wątpliwości/pytań.  

Po pierwsze jaka musi byc dokładność wykonania lusterka (czy 1/4 lambda wystarczy)?  

Czy mogą to być takie lusterka jakie oferuje firma Quasar JP?  

Jaki musi być rozmiar lusterka pod okular 1.25" (czy elipsa o wymiarach 35x49mm wystarczy)?

I na końcu, jak dokładne musi być ustawienie lusterka w stosunku do osi optycznej teleskopu? Oczywiście idealnie byłoby 45 stopni, ale czy ustawienie np pod kątem 44 stopni mocno popsuje obraz?

A może da się coś takiego kupić (za rozsądne pieniądze)?

Pozdrawiam

Odpowiedź na wszystkie pytania pozytywna 8)

I rozmiar i dokładność 1/4 L spokojnie starczy na taką kombinowaną nasadkę typu"flip mirror" do okularów 1,25" i WEB'a.

Są takie gotowe ale dość drogie więc lepiej zrobić samemu jeśli masz do tego chęci i możliwości warsztatowe

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
tboro    0

a moze tak sprobowac zaadoptowac np. rozwalonego zenita (wczoraj kupilem et w czesciach za 7,50zł bo potrzebowałem pierścienia z gwintem m42). Mamy więc za darmo mocowanie gwintowe i ruchomo zawiaszone lusterko. Trzeba tylko wywalic pryzmat i dorobic mocowanie do okularu (no i zdemontowac z obudowy ile sie da zeby nie wazylo tyle co w orginale).

Pytanie tylko czy lusterko w Zenicie jest wystarczająco dokładne?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
astr    0
Odpowiedź na wszystkie pytania pozytywna 8)  

Pokrzepiony, biorę się wkrótce do dzieła :)

a moze tak sprobowac zaadoptowac np. rozwalonego zenita

Czy lusterko od Zenita nie bedzie zbyt małe? Ono jest raczej szersze w poziomie niż w pionie, a przydało by się odwrotnie. Może by tak je obrócić? Ale to może i tak nadal nie starczyć.

Zakładając, że lusterko w Zenicie ma 36 mm szerokości, to po obróceniu pod kątem 45 stopni, będzie zbierało wiązkę o rozmiarze 25.5 mm, a więc trochę mniej niż 1.25 cala. Czy to wystarczy, żeby nie tracić światła?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
tboro    0

nie śmię sie upierać ale:

1. lusterko jest nachylone 45 st. wiec zeby pokryc caly kadr jest prawie ze kwadratowe ~36x35 (to z rachunkow bo nie mam w tej chwili pod reka zeby zmierzyc).

2. biorac pod uwage ogniskowa i srednice lustra MTO i to ze obraz ogniskowany jest ~50mm (wzielem z zapasem) za gwintem. To srednica stozka skupienia (w miejscu przeciecia przez lustro) bedzie mniejsza niz jego rozmiar (te efektywnie 24mm -bo jest pochylone). Jak sie gdzies w rachunkach myle to niech ktos mnie poprawi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
astr    0

Co do rozmiaru lusterka to zmierzyłem je w moim Zenicie-E. Okazało się, że ma kształt trapezo-podobny. Większa podstawa (znajdująca się u góry) ma 28mm, mniejsza 22mm, a wysokość wynosi 27mm. Kształt jest rzeczywiście bliski kwadratowi. Oczywiście w innych Zenitach wymiary (i kształty) mogą być inne.

Po przemyśleniu wydaje mi się, że bedzie to rozmiar wystarczający, żeby nie tracić światła, bo przecież konstruktorzy MTO i Zenita zadbali (chyba?), żeby tych strat nie było (a przynajmniej nie zbyt wiele) :lol: Zastanawiam się tylko, czy nie jest to też zależne troche od tego jaki okular będziemy używać (od jego pola widzenia)?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość Janusz_P.   
Gość Janusz_P.

Nie zapominaj że lusterko w aparacie kieruje tylko obraz do małego, powiedzmy centymetrowej średnicy wizjera i takie lustra są raczej mało dokładne :?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sp3uca    620
Nie zapominaj że lusterko w aparacie kieruje tylko obraz do małego, powiedzmy centymetrowej średnicy wizjera i takie lustra są raczej mało dokładne :?

A propo lustra nasadki katowej , wlasnie udalo mi sie zdobyc fragmenty

jakiegos analizatora widma - chromatografu czy cos w podobie.

I wlasnie jest tu cos co moze by mozna wykorzystac do zrobienia nasadki,

ale nie wiem wlasnie jakie to lusterko jest. Wizualnie idealne ale

czy nada sie do przerobki ? takie lusterka z aparatury powinny byc w zasadzie jakosciowo niezle ale brak mi danych, a szkoda pracy jak to

do kosza sie nadaje.No i od jednej plaszczyzny do drugiej 80mm czy nie za duzo jakby np. MTO przeogniskowywac...

Czy cos da sie z tego zrobic ?

nasadka.jpg

Andy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta