Skocz do zawartości

Saturnik zaliczony (pierwszy raz) i parę innych rzeczy


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj było trochę dobrej pogody więc wystawiłem sprzęt około 23, udało mi się wreszcie zobaczyc Saturna.

Tak - to jest to :o:D

Przy pow. około 25-30x (yukon) pierścień oddzielony od planety.

Przy pow. ok. 80-100 nie ma sprawy :) - trochę niestety obraz niewyraźny :?

ale waaaaaaaaarto było.

 

Looknąłem też na Wenus, widać delikatnie rozmazaną tarczkę

no i niestety fioletowa obwódka daje znać :(

Na Jowiszu nie zaobserwowałem nic takiego (żadnych obwódek dookoła tarczy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) McArti :) jestem na etapie początkowym w astro i nie myslałem o żadnych filtrach, właśnie co kończe robić filtr słoneczny - bo dostałem już folię baadera od Janusza

 

jeszcze muszę się tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyle nauczyć :)

 

2) za bardzo nie mam się z kim spotkać i pogadać online o paru sprawach

, a jest ich sporo - właśnie dlatego czekam może będzie jakiś zlot i zostanę :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluję pierwszych udanych łowów na Saturniastego i "parę innych rzeczy". 8) Pamiętam mój pierwszy raz jak wystawiłem świeżo kupionego u ruskich Mizara na balkon na południe, na najjaśniejszą gwiazdkę nad horyzontem i szok że to nie gwiazdka tylko Saturn! Mała żółta kropeczka z obwódką. Ciekaw jestem jak wypadłoby porównanie Tała 1 a Yukona i choć to jednak inne konstrukcje to apertura zbliżona i osiągi powinny być podobne. Mam nadzieję że na jakimś zlocie będzie ktoś z Yukonem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wlasniem czy udalo cie sie Synta zobaczyc wreszcie porzadnego saturna przy dobrych warunkach?

Niestety nie! Max sensowne powiększenie to do 150, a miałbym ochotę na stabilne 300! :lol:

Niestety mam teraz bardzo mało czasu na obserwacje. Wracam późno do domu i padam prosto do wyra... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
A wlasniem czy udalo cie sie Synta zobaczyc wreszcie porzadnego saturna przy dobrych warunkach?

Niestety nie! Max sensowne powiększenie to do 150, a miałbym ochotę na stabilne 300! :lol:

Niestety mam teraz bardzo mało czasu na obserwacje. Wracam późno do domu i padam prosto do wyra... 8)

 

Emde za duży power to za ciemny Saturn i kicha w szmacie, nie napalaj się na duże powery bo się mocno rozczarujesz ale do 300x z 200mm średnicy powinno być jeszcze O.K. :? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do porownania z talem 1 tego yukona

ogladalem dzisiaj mizarem saturna

pod 160x (barlow 2x + plossl 10mm), saturn wspaniale ostry , kontrastowy, wyrazny ciemny obszar biegunowy, pasy okolorównikowe naprzemiennie jasne i ciemniejsze, przerwa cassiniego bardzo ostra super wyrazna

widoczny tytan, rhea, lekko widoczny thetys

bez barlowa, przy 80x, tytan, rhea, thetys i dione widoczne bardzo wyraznie, cassini jedna zyleta

 

obserwacje prowadzilem w centrum miasta 50000 mieszkancow, dodatkowo 50m przed balkonem na wprost lampa sodowa:/

mróz - 17 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swó pierwszy raz też zapamiętam długo. Nowy telep pod choinke . Rozłożyłem go na ogródku (tak jak ty emde) spojrzałem na najjaśniejszą gwiazde na niebie. Patrze a to Saturn. Cieszyłem sie jak dziecko. Obserwowałem go przez okular niewiadomej produkcji (był w zestawie) 25mm i 6mm

25mm obraz ostry a w 6,6 lepiej nie gadac. pierscien był ale ostrość i pole widzenia takie sobie. Ale i tak warto było poparzec. Dzisiaj luknołem na jowisza Był tak jasny że nie było widać pasów ale widziałem 4 ksiezyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde za duży power to za ciemny Saturn i kicha w szmacie, nie napalaj się na duże powery bo się mocno rozczarujesz ale do 300x z 200mm średnicy powinno być jeszcze O.K.  

Janusz to jak z tym w końcu: napalać się czy nie napalać... :?

Powiem tylko że przy 300 w mojej dominikowej Saturniasty jest wystarczająco jasny a problem tylko ze stabilnością obrazu ale to wina seeingu. Czekam na taką noc żebym mógł zobaczyć Saturna takiego jak Adam opowiadał - jak żyleta przy 300!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na taką noc żebym mógł zobaczyć Saturna takiego jak Adam opowiadał - jak żyleta przy 300!

Ups... oj ale to chyba w naszych szerokościach bardzo żadnie zjawisko- idealna atmosfera no i do tego bezchmurne niebo no i jeszcze temperatura w minusie. Ja tydzień temu taką miałem, ale u licha akurat mi lorneta ze statywem spiepszyła na kostkę brukową.

A teraz czekam na jakąś gwiazdę bo nie mam na czym sprawdzić obrazu gwiazd w niej. Wenus jest oki, drzewa też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.