Skocz do zawartości
Robert J

Obserwacje burz, chmur i innych zjawisk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie. Nie trzeba map Nasa, wystarczy SAT24 ;) Odpowiedź brzmi nad Rumunią i Mołdawią :)

sat24_201110220715.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziury powietrzne (posamolotowe) pstryknięte przypadkowo na pszowskiej hałdzie.

IMGP2237b.JPG IMGP2238b.JPG IMGP2239b.JPG

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taka mała ciekawostka.

Dzisiaj nad Buskiem o zachodzie Słońca pojawił się przepiękny mammatus!

DSC_0011.jpg DSC_0020.jpg DSC_0024.jpg DSC_0026.jpg DSC_0028.jpg

Użyczył byś mi te zdj. w wysokiej rozdzielczości do pracy w photoshopie ?

Jakby co to udzielam się tutaj na space-arcie nie chce mi się tłumaczyć do czego je potrzebuję ;D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przed chwilą coś ustrzeliłem ale nie wiem co :)

IMG_6604.JPG

IMG_6605.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mi się wydaje że to po prostu bliki zwykłe :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mi się wydaje że to po prostu bliki zwykłe :)

eh a ja myślałem że to ufo ;P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam pytanie - co to za chmury, które bardzo często widać nad Wyspami Brytyjskimi, Morzem Północnym i Atlantykiem. Układają się w bardzo ciekawe struktury.

h-image.ashx.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mamy rekord obserwacji chmurek z gór: 300 km ze Skrzycznego w kierunku cumulusa nad Węgrami

CamSkrzyczne_20111213-1209_300km.jpg

Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mamy rekord obserwacji chmurek z gór: 300 km ze Skrzycznego w kierunku cumulusa nad Węgrami

CamSkrzyczne_20111213-1209_300km.jpg

Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę :)

Dlaczego to akurat ta konkretna chmurka nad Węgrami wg Ciebie ? Jaką masz pewność że w śród tego morza chmur nad Słowacją to nie któraś z nich jest na zdjęciu ? Twój huraoptymizm zawsze mnie zadziwia :rolleyes: To samo z samolotami, ale ja się nie wymądrzam. Spojrzyj czasem na mapę szlaków. Z 300km wyjdzie Ci 70-100 ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już kiedyś o tym wspominałem, chmury często mają większą odległość niż obserwowany obiekt i każdy o tym doskonale wie, ale problem w tym że nie ma narzędzia (programu) do mierzenia tych odległóści. Merti może mieć rację, albo nie. :blink: Odnośnie tego przypadku, widać jeszcze masyw obłoków nad Słowacją. Ale przykład pokazania fotki z obrazem satelitarnym jest pionierski i w przyszlości częsciej będą się pokazywać takie fotki , bo jesteśmy na to skazani :szczerbaty:

Polecałbym wiosenne polowania na cumulusy burzowe, pewnie trudniejsze do przewidzenia jak i łatwiejsze do sfotografowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

http://czeladz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1208103,bedzin-dziwne-zjawisko-na-niebie-w-centrum-miasta-ma-ktos,id,t.html

hahahahaha :ha:

Podali godzinę i aż sobie sprawdziłem na Flightradarze co w tej okolicy przelatywało no i proszę - Austrian na B777 zniżał już z 10tys na 8900m stąd ta "nagła" smuga ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

http://czeladz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1208103,bedzin-dziwne-zjawisko-na-niebie-w-centrum-miasta-ma-ktos,id,t.html

hahahahaha :ha:

Podali godzinę i aż sobie sprawdziłem na Flightradarze co w tej okolicy przelatywało no i proszę - Austrian na B777 zniżał już z 10tys na 8900m stąd ta "nagła" smuga ;)

oo widziałem to o 15:33 z Katowic :)

191211_1533.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
previous.gif Eee, to byłe Śnięty Mikołaś ;) Nie widzicie że sprowadził śnieg :szczerbaty::ha: Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

dzisiejszy zachód Słońca bardzo ładny i z widocznym 'słupem słonecznym' !

i zdjęcie:

IMG_5813xx.JPG

Edytowane przez loopp
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiejszy zachód Słońca - zaciekawiła mnie ta idealnie płaska powierzchnia chmur. Poza tym dzisiaj było wyjątkowo ciepło jak na ostatnie dni, w Busku tylko -4

DSC_0005.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanko , i mam nadzieje ,że ktoś zna się na tym.Czy słońce zawsze wschodzi i zachodzi w tym samym miejscu, jeśli nie to jak ono się będzie przemieszczać po horyzoncie zaczynając od miesiąca marca,czy np.przy wschodzie będzie się przemieszczać w kierunku północnym czy południowym i jak to jest przy zachodzie słońca ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oj kolega chyba roztargniony, skoro nie zauważył czy Słońce wschodzi i zachodzi w tym samym miejscu :) Otóż nie, wstaje i zachodzi w różnych miejscach. Z każdym kolejnym dniem wschodzi i zachodzi bardziej na północ, aż do lipca, w którym to miesiącu z każdym kolejnym dniem wschód i zachód przesuwa się z powrotem na południe.

Jeśli chodzi o pokazanie "gdzie tym razem" się pojawi i zniknie, to polecam programik "efemerydy dla fotografów" - http://photoephemeris.com/ - po zainstalowaniu można wskazać miejsce w którym się przebywa, a program pokaże miejsca wschodów i zachodów Słońca i Księżyca.

Edytowane przez dziki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pewne pytanie dla tych, którzy znają się na różnego rodzaju zjawiskach optycznych/atmosferycznych. Otóż jadąc dzisiaj do szkoły, kilkanaście minut po wschodzie słońca zauważyłem na niebie tak jakby pionowy słup, który wyglądał jak tęcza. Po pewnym czasie zmienił się w kolorowe coś przypominające kulę. W powietrzu unosiła się tylko mgła, natomiast chmur praktycznie nie było. Czy mógłby ktoś powiedzieć mi co to za zjawisko ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pewne pytanie dla tych, którzy znają się na różnego rodzaju zjawiskach optycznych/atmosferycznych. Otóż jadąc dzisiaj do szkoły, kilkanaście minut po wschodzie słońca zauważyłem na niebie tak jakby pionowy słup, który wyglądał jak tęcza. Po pewnym czasie zmienił się w kolorowe coś przypominające kulę. W powietrzu unosiła się tylko mgła, natomiast chmur praktycznie nie było. Czy mógłby ktoś powiedzieć mi co to za zjawisko ?

Cześć! Poszukaj tutaj, a NA PEWNO znajdziesz: http://www.atoptics.co.uk/

PS. Jutro rano mogą być świetne warunki, a poza tym to będzie sobota :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rano jestem uziemiony .. a jak z warunkami wieczorem ? Też możemy liczyć na coś ciekawego ?

PS. Dzięki za link! ;)

Edytowane przez RKan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rano jestem uziemiony .. a jak z warunkami wieczorem ? Też możemy liczyć na coś ciekawego ?

PS. Dzięki za link! ;)

Tu napisałem o moich wróżbach na jutro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyżby udało mi się sfotografować jakiś daleki pożar? Jeśli tak, to nieźle się tam pali.

HDR + trochę poprawek - żaden aparat nie zastąpi ludzkiego oka

01.jpg 02.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już dawno zrobione :D

Widać chmury i smugi kondensacyjne.

P1090615.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od jakiegoś czasu próbuję uchwycić zielony błysk wschodzącego Słońca. Jeszcze nie udało mi się zobaczyć błysku na linii styku morza i nieba, natomiast powyżej kilka razy. Największym problemem jest wciśnięcie migawki w odpowiednim momencie i dobranie odpowiednich parametrów.

Dzisiejsze wschodzące Słońce - niekiedy potrafi wschodzić bardziej widowiskowo - i jak dotychczas najlepszy rezultat :rolleyes:

blysk.jpg

Canon 450D, Tair 300 mm + filtr szary ND8, f/8, 1/30 s.

rewelacja! myślałem że zielony promień można uchwycić tylko nad morzem i tylko podczas zachodu Słońca a jednak nie :):Salut:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi