Skocz do zawartości

Obserwacje burz, chmur i innych zjawisk


Rekomendowane odpowiedzi

_Perseus_ Rewelacja !

 

Drodzy chmurowcy i burzowcy ... może umknął Wam post o nowej wersji super atlasu dotyczącego tych Waszych zjawisk:

 

http://astropolis.pl/topic/4608-zjawiska-atmosferyczne-wane-linki/page-2?do=findComment&comment=673371

 

a z linku z niego osiągalnego zauważyłem i to "chmurowisko" (autor: Ivica Brlić) :)

 

Te chmury Emeła tu wyżej przypominają tę nowość absolutną wspomnianą w linkowanym materiale czyli chmury o nazwie "asperitas"

 

Pozdrawiam

_95269756_clouds1.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia wczorajszego w godzinach wieczornych nad obszarem Mławy i okolic przetaczały się 3 komórki konwekcyjne, z czego 2 z nich wykazały aktywność elektryczną. Obserwacje prowadziłem z Gołotczyzny, i od komórek dzieliło mnie około 40km.
Jedna z komórek wygenerowała nawet wyładowanie dodatnie CG+ jednak nie udało mi się go uchwycić na zdjęciu.
Ich aktywność nie trwała niestety długo.

 

IMG_0247.jpg

IMG_0386.jpg

IMG_0487.jpg

IMG_0394.jpg

IMG_0404.jpg

IMG_0458.jpg

IMG_0481.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to zdjęcie i uzmysłowiłem sobie, że to wybitne zdjęcie piorunów (szczęśliwie chyba aż tyle ich uderzyło tam w stosunkowo krótkim czasie) jest autorstwa Keck'a - być może jakiegoś krewnego innego Keck'a od którego nazwano to niezwykłe obserwatorium.

 

Teleskopy Kecka to dwa wielkie teleskopy (Keck I i Keck II) pracujące w zakresie światła widzialnego i podczerwieni z tzw. optyką aktywną.
Znajdują się w obserwatorium na Mauna Kea na Hawajach na wysokości 4145 m n.p.m.
Są oddalone od siebie o 85 metrów.
Posiadają segmentowe zwierciadła o średnicy 10 metrów złożone z 36 ściśle przylegających sześciokątnych segmentów o grubości 8 cm.
Teleskopy połączone razem tworzą interferometr Kecka, będący jednym z największych na świecie.

 

Post pasuje i do astronomii i do zjawisk pogodowych więc musiałem wybrać wątek z deczko losowo.
Może dzięki temu jacyś kolejni astropolisowi pogodziarze zainteresują się kosmosem a kosmociarze piorunami.
Piorun (optycznie) to takie trochę wychudzone i wydłużone Słońce ... poniekąd? ;)

 

Pozdrawiam

40_minut.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) multiekspozycja Ekologu to zdjęcie jest efektem mulitekspozycji nałożenia na jedną klatkę wielu ujęć albo w programie, chmura burzowa nie wyrównuje potencjałów tak na raz :) .

Obecność plazmy nie czyni z wyładowania słońca :) ale fakt zjawisko o wysokiej temperaturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Cześć wszystkim. Dziś przy okazji robienia zdjęć Małej Fatrze z Raciborza ( Velky Rozsutec) , udało mi się uchwycić wierzchołek chmury burzowej , prawdopodobnie wg. moich ostrożnych szacunków na linii miejscowości Muran- Poprad na Słowacji, wg blitzortung i sat 24 w momencie robienia zdjęcia były tam burze, wiem że szacowanie odległości do chmur jest obarczone sporym ryzykiem i nie ma dokładnych narzędzi , żeby to sprawdzić , ale wynikałoby to, że jest to ok 200 km w linii prostej. Wiem, że łowca burz z Poznania sfotografował burzę ( wierzchołek cumulonimbusa) z wyładowaniami nad Morzem Bałtyckim z 240 km. A wam się udało zrobić zdjęcia burz lub wyładowań  z dalekiego dystansu? Pozdrawiam:)

DSCN4033.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiejszy, poranny prześwit poopadowy (hole punch cloud). Zdjęcie niestety z telefonu, bo aparat odmówił posłuszeństwa. Zazwyczaj zjawisko ma kształt owalny. Tu było bardzo wydłużone, ciągnęło się niemal po horyzont. Być może zostało wywołane przez przelatujący samolot.

IMG_20170804_064725m.thumb.jpg.afbe3a9d51aa618d2af32350a0711b7b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.