Skocz do zawartości

Obserwacje burz, chmur i innych zjawisk


Rekomendowane odpowiedzi

Nie będę się potarzał ze zdjęciami, więc wkleje tylko LINK do mojego wpisu w innym temacie.

 

Chodzi oczywiście o te dwa ostatnie zdjęcia i ten refleks, bo wciąż nie jestem w stanie stwierdzić co to jest.

 

- cienka chmura piętra wysokiego, a refleks powstał na kryształkach lodu, ewentualnie fragment smugi kondensacyjnej.

- obiekt położony w wyższej części atmosfery a nawet na orbicie

- refleks od jakiegoś zbiornika wodnego (tak jak np w przypadku obserwacji refleksu od Szczyrbskiego Jeziora zaobserwowanego koło Rzeszowa).

 

Jedyne czego jestem pewien:

 

- obiekt jest położony dokładnie nad tarczą słoneczną

- nie jest to refleks powstały w obiektywie - nie było silnego źródła światła, który mógłby taki refleks spowodować

- obiekt był widoczny ok. 5minut - tuż przed wschodem Słońca i krótko po.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem aktualnie w Jantarze, takiej komórki burzowej chyba jeszcze nie widziałem a trochę żyję. Wg prognozy pogody meteo.pl podmuchy wiatru w okolicach mojego stałego miejsca zamieszkania przewidywane były na 170km/h.

Gdyby tak było, to pewnie nie miałbym do czego wracać... Ale w okolicy połamało mnóstwo drzew, kilka dróg było nieprzejezdnych. 

Około 100 tys ludzi było bez prądu w Pomorskim, jak do tej pory 4 osoby nie żyją... 

EDIT nie żyje dwójka harcerzy z Łodzi... 20 osób rannych na tym obozie w szpitalach... 6 osób w stanie ciężkim... 

Miejscowość Suszek powiat chojnicki. 

Screenshot_2017-08-12-00-18-44-154_com.android.chrome.png

Edytowane przez kjacek
literówka
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
4 godziny temu, Bulizzor napisał:

Kilkanaście minut po zachodzie Słońca na chmurach pojawiło się takie coś. Słońce poboczne?

To jest zjawisko słupa słonecznego  przyjmujące postać kolumny świetlnej.  W tym przypadku zjawisko wystąpiło tylko fragmentarycznie.  Słońca poboczne (parhelia) powstąją tylko wtedy, gdy Słońce jest powyżej horyzontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Dosyć ciekawy efekt - w wyniku upałów mocno faluje powietrze nad nagrzanymi powierzchniami - tym razem od natury otrzymałem efekt tilt-shift. Zwróćcie uwagę jak wygięta jest też dolna część masztu.

Zdjęcie robione z tarasu na Wieży Trynitarskiej w Lublinie. Maszt odległy o nieco ponad 20km

20190611EDSC_0278.thumb.jpg.74953c65e5dd8a0d146ebd5896bd1f85.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Zjawisko "Sprite" (https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Sprite_(zjawisko_atmosferyczne) czyli duszki zaobserwowane przez Zielonogórską Stację Bolidową PFN14 :)

Grupa operatorów stacji wypatrzyła zjawisko w danych zebranych podczas przechodzącej na horyzoncie burzy.

Link do posta na profilu IAUZ na facebooku.

 

 

292084202_4592582044177913_4564324846224504446_n.jpg

Edytowane przez Michal_IAUZ
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, oprócz tęczy udało się sfotografować promienie słońca oświetlające chmurę burzową niejako 'od tyłu'. Chodzi o to że częsty jest widok takich smug gdy chmura jest między nami a słońcem, tym razem słońce miałem za plecami. Nigdy wcześniej nie widziałem takiego zjawiska. To jakby cienie chmur na niskich chmurach burzowych... 

IMG_20220710_193026.jpg

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj wieczorem nad Morzem Liguryjskim dość długo trwał burzowy spektakl. Mój horyzont z balkonu był znacznie ograniczony przez sąsiednie zabudowania, ale coś tam wyszło. To moje pierwsze w życiu fotki z błyskawicami.

Pozdrowienia z Pietra Ligure. :)

 

7775_4000_2000_2000_1000.thumb.jpg.4c287779c8c4696f2dcc84c509e8082f.jpg

 

7789_4885_2815_2000_1153.thumb.jpg.1523fe1dd8879dfa2a83527e791377c1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.