Skocz do zawartości

Skynet się zbliża


Rekomendowane odpowiedzi

Miało być we wiadomościach ale tu dam radę dać :D

 

Dane, serwery danych, usługi, nawet programy (BIUROWE!) kiedyś chyba taniej będzie mieć/korzystać poza firmą.

 

To niby nic ale może cicha rewolucja (wierzchołek nowej góry lodowej)

 

 

MOŻE NAWET KIEDYŚ SERWER ASTROPOLIS

NIE BEDZIE [sIĘ OPŁACAŁ - wybacz Adam że o Twojej - bezcennej dla nas - kasie - mówię (ciepło)] W WARSZAWIE

 

 

HP i DEll walczą strasznie o niby mało znaczącą spółkę ale właśnie OF zdalne serwery danych itp !

 

Skynet_początki

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cloud Computing to już teraźniejszość i nie tylko od tej firmy, o który przeczytałeś. W tej chwili najpopularniejsze "chmury" dostarcza google (począwszy od gmaila, a kończąc na google docs), w firmie powoli przestawiam się na synchronizację plików "na zewnątrz" przez Dropbox i MobileMe.

 

Chmura to konieczność w nowej epoce, bo pracuje się z wielu miejsc, coraz rzadziej w typowym środowisku biurowym. Wiadomo, że rewolucja nie nadeszła jeszcze we wszystkich branżach, ale w wielu jest już codziennością. Upowszechnienie szybkich łącz 1Gbs zmieni całkowicie rzeczywistość. W Polsce Dialog podłącza już testowych klientów do takich łącz, na świecie w biznes wszedł także Google. Taki łącza oskalpują nasze komputery z dysków, bo przechowywanie danych lokalnie nie będzie miało żadnego sensu. Co więcej, twórcy aplikacji bardzo, ale to bardzo oczekują takiego modelu, bo całkowicie znosi on zjawisko piractwa. Aplikacje nie są INSTALOWANE u nas, ale udostępniane online (w tej chwili działa to tak np. na facebooku, który wielu uważa za protoplastę systemu operacyjnego przyszłości).

 

Co do serwera AP, to przecież kiedyś nie był mój, tylko stał na dzierżawionej powierzchni w jednej z krakowskich firm. Dopiero od niedawna kupiłem serwer fizycznie dla AP i umieściłem go w warszawskiej serwerowni.

 

Puentując, wszystko w tym temacie zmieni się wraz z nadejściem nowej generacji łącz (>1Gbs). Myślę, że pierwsze konsumenckie oferty pojawią się około roku 2012. Za kolejne 2 lata upowszechnią się na tyle, że zmieni się całkowicie dystrybucja i magazynowanie danych. Pogadajmy w 2014 i sprawdźmy, czy miałem rację :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem u nas...

Dzwoni przemiła Pani z Telekomuny Polskiej SA i proponuje mi (w pakiecie z internetem DSL) przestrzeń dyskową na ich serwerze w wielkości 1GB. Gdyby jeszcze stwierdziła, że to na moje strony www na przykład, ale nie! To, wg Telekomuny ma być przestrzeń na dane mojej firmy. Upewniwszy się, że jest to rzeczywiście 1GB (a nie np. 1TB) i do celów jak wspomniane wyżej, poinformowałem ją równie uprzejmie, że jak zwiększą ten limit 1000x to się zastanowię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puentując, wszystko w tym temacie zmieni się wraz z nadejściem nowej generacji łącz (>1Gbs).

Była gotowa nowelizacja rozporządzenia o warunkach technicznych którymi powinny charakteryzować się budynki mówiąca o obowiązku montażu wewnętrznych sieci światłowodowych do każdego lokalu - ale sprawa upadła wskutek protestów "developerów" - o zwiększone koszty budowy chodziło oczywiście.

Osobiście jestem przeciwny urzędowemu zmuszaniu budowlańców do montażu światłowodów (i czegokolwiek innego) w nowych budynkach. Ale z informacji tej wysnuwam wniosek: Albo "developerzy" są zacofani, albo zacofani są ich klienci (czyli my Polacy w ogólności) - bo wolimy mieć mieszkanie w cenie np. 500.000 zł niż 505.000 ale za to bez infrastruktury światłowodowej, którą i tak za 10 lat, w wyższej cenie założymy w postaci plątających się po klatce schodowej kabelków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to nie dziwi, bo z nowymi rewolucjami jest tak, że najpierw "czują" je tylko wizjonerzy, potem przedsiębiorcy z wyjątkowym "nosem", a przysłowiowy kowalski zaczyna rozumieć nadchodzące zmiany dopiero, jak coś zobaczy u "sąsiada". Z drugiej strony w Polsce akurat nowe technologie, mimo panującego mitu, asymilują się bardzo szybko.

 

Pewne jest też to, że wielu doczeka się rewolucji stosunkowo szybko, zaś inni nie doczekają się nigdy. Tak, jak jest choćby z dzisiejszym Internetem, którego nadal w wielu miejsca mieć nie można (nawet w Warszawie bywają problemy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, a co sie stanie z programistami MySQL-a (co tu się przemyknął gdzieś) w owej epoce ?

 

A starocerkiewnopascalowcy{delphi i takie tam} to Jawa/PHP/.NET lub na śmietnik ? :(

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A starocerkiewnopascalowcy{delphi i takie tam} to Jawa/PHP/.NET lub na śmietnik ? :(

stare aplikacje w delfi, visual basicu i czymkolwiek innym zawsze mogą dostąpić zaszczytu bycia trendi i w chmurze za pomoca remote desktop :szczerbaty:

 

ale pomyśl jakie ciekawe zależności "ekologiczne" się zarysowują: do zadania do którego wystarczał jeden lokalny komputer będzie teraz potrzeba aktywności całej sieci komputerów, serwerów, routerów i światłowoderów. z drugiej strony, w niektórych sytuacjach może to oznaczać bardziej efektywne wykorzystanie energii bo gdy zastanawiamy się nad kolejnym słowem w mailu, nie czeka na naszą decyzję energożerna czterordzeniowa maszyna domowa tylko mały komputerek, bo dużego nie potrzebujemy gdy wszystkie trudne zadania załawiają nam odległe serwery (które nigdy nie czekają i nie marnują energii bo w każdym momencie ktoś gdzieś na świecie coś robi).

 

a w ogóle to widze pewne symptomy tak zwanej bańki :P historia uczy nas że nikogo niczego nie nauczyła ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, a co sie stanie z programistami MySQL-a (co tu się przemyknął gdzieś) w owej epoce ?

Są i będą inne bazy danych. Relacyjne, nie relacyjne. Działające w "chmurze" lub nie. W tej chwili bez problemu możesz pobawić się Datastore w Google App Engine. W co lepszych frameworkach i tak obsługa baz jest ujednolicona poprzez ORM i zapytań SQL praktycznie nie trzeba pisać ;)

 

A starocerkiewnopascalowcy{delphi i takie tam} to Jawa/PHP/.NET lub na śmietnik ? :(

A tutaj Delphi do aplikacji webowych w PHP/Java/Ruby/Python/.NET niewiele ma wspólnego i chmury wiele nie zmienią, choć zapewne platforma .NET będzie wypierać starsze narzędziówki dla MS Windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten skromniutki Mysql znajdzie obsługę w "chmurze" ?

Riklanim jakoś go nie wymienia (na dzień dzisiejszy) ?

 

No ale to jeszcze jestem skłonny wierzyć ale nie rozumiem

 

dlaczego "tym bardziej"

 

Przecież jak ktoś gdzies centralnie zrobi sprawną obsługe na przyklad kina

 

to wszystkie kina tam pójdą a teraz to pewnie w jednych kinach są programy wacka a w drugich jacka itd !

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.