Skocz do zawartości

Konkurs Dalekich Obserwacji (nr. 2)


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zachęcić Was do wzięcia udziału w drugiej małej zabawie. Zasady konkursu są takie same jak wcześniej i wiążą się z jego motywem przewodnim, czyli: RADIOSTACJA W DALEKICH OBSERWACJACH. Publikujcie w tym wątku swoje zdjęcia dalekoobserwacyjne, gdzie Radiostacja odgrywa jakąś rolę - jest postacią pierwszo- lub drugoplanową, lub obserwacją w kierunku Radiostacji. Wedle uznania. Zdjęcia "przyjmować" będziemy do końca października.

Zdjęcia mogą się przydać na ewentualnym zlocie pod wieża :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

fajnie, że jest drugi konkurs ale szczerze mówiąc umieściliście takie foty że 'nic dodać nic ująć' - temat wyczerpany:)

zastanawiałem się skąd jeszcze można spróbować 'złapać' Radiostację (oprócz Kopca Wyzwolenia, Dorotki i Góry Siewierskiej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie, że jest drugi konkurs ale szczerze mówiąc umieściliście takie foty że 'nic dodać nic ująć' - temat wyczerpany:)

zastanawiałem się skąd jeszcze można spróbować 'złapać' Radiostację (oprócz Kopca Wyzwolenia, Dorotki i Góry Siewierskiej)?

 

Skoro można ją złapać z Biskupiej (gratki Zbyszku) to mamy dość spore pole do popisu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Na wstępie, jako nowy forumowicz, witam wszystkich :)

O Waszej stronie wiem od kilku tygodni. Przymierzałem się do rejestracji na forum i w końcu to uczyniłem, ale łatwo dziś nie było- brakuje linku do forum na stronie głównej(a zapomniałem, którędy poprzednio wszedłem na forum). To taka moja uwaga.

 

Jestem z Lublina. W moich okolicach nie ma raczej warunków do robienia spektakularnych zdjęć typu "Tatry widziane ze 100 km". No ewentualnie Góry Świętokrzyskie- podobno widać je np. z Kazimierza Dolnego(chyba z baszty). Więc nadrobię fotografią obiektów sztucznych :) Chciałem zadebiutować na tym forum fotografiami masztu w Piaskach i proszę, jeszcze na konkurs akurat się załapałem :) Maszt w Piaskach ma 342 m wysokości, co daje mu 4. miejsce na liście najwyższych konstrukcji w Polsce(http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najwy%C5%BCszych_konstrukcji_w_Polsce ). Z Lublina widać go przede wszystkim z Felina- dzielnicy położonej przy trasie wylotowej na Zamość, Chełm i właśnie Piaski. Ale ostatnio udało mi się go upolować także z innych rejonów miasta, także centralnych części Lublina. Jak się okazuje, nie musi to oznaczać, że widzimy wtedy tylko wierzchołek masztu. Bodaj najlepszym punktem do obserwacji tego masztu(nie licząc dzielnic położonych na skraju miasta jak Felin czy Ponikwoda) jest rejon hali Globus. Masztu nie zasłaniają tu zabudowania, bo znajdujemy się na wysokości 200 kilka m n.p.m. a przed nami teren obniża się do doliny Bystrzycy, po czym znów rośnie. Maszt, jak wynika z Google Earth, jest położony na wysokości 210 m n.p.m. Odległość, jaka dzieli nas od masztu, to ok. 26 km. Oczywiście nie jest to jakiś hit porównaniu z wieloma dokonaniami użytkowników niniejszej strony, ale myślę, że kwalifikuje się już na miano dalekiej obserwacji ;)

Maszt najlepiej oglądać i fotografować nocą lub wieczorem, kiedy miga na czerwono jego oświetlenie. Mam 2 zdjęcia zrobione w dzień, ale są niewarte pokazywania. Być może fajna fotka mogłaby wyjść rano- wtedy na maszt patrzyłoby się pod słońce i może kontrastowałby wyraźnie z niebem.

 

Tymczasem zdjęcia nocne.

Pierwsze słabej jakości(tryb wysokiej czułości- ISO 6400):

20101015184006055.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

To już długie naświetlanie. Niestety efekt nieco psuje światło białych lamp. Maszt po prawej stronie, na środku akademiki Politechniki Lubelskiej:

20101015184258056.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Większe zbliżenie:

20101015185301057.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

I bez zoomu- maszt prawie niewidoczny na zdjęciu, ale wstawiam dla zilustrowania miejsca obserwacyjnego:

20101015185552058.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez Robertos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Robercie! Cieszymy sie, ze kolejny Daleki Obserwator trafil pod nasze strzechy!! W szczegolnosci Twoje wojewodztwo mamy do tej pory slabo rozeznane, choc stale pojawiaja sie nowe osoby poszerzajace horyzonty z tych rejonow. Tak jak zauwazyles najlatwiej u Ciebie o G. Swietokrzyskie, a tych od wschodu mamy na DO tyle, co kot naplakal . Dlatego czekamy na Twoje zdjecia. Tak przy okazji... Zapomnij w fotografii dalekosieznej o czyms takim, jak Iso6400. Staraj sie robic zdjecia nie przekraczajac 200, a najlepiej najmniej, jak sie da. W nocna fotografie bez statywu sie nie baw. Moze to nie Twoje rewiry, ale kogo innego o to prosic... Wszyscy w Polsce czekamy na pierwsze zdjecia Tatr z pogranicza podkarpackie

go i lubelskiego, w rejonach Salomina. Byc moze stanie sie to w koncu Twoim udzialem :) Dodatkowo z Roztocza S warto szukac Bieszczadow, ale o tym wszystkim przeczytasz w watku o Roztoczu i Karpatach E, w ktorym nota bene powinien pojawic sie Twoj pierwszy post... Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Robertos w naszym gronie :friends:

 

Popieram to co powiedział wyżej Mateo. Do tego mogę jedynie dodać, bogaty już w doświadczenia, że zdjęcia nocne przy długim czasie jak i nie tylko (wszystkie nocne) rób bez założonych filtrów, bo na zdjęciach masz bliki powstałe właśnie przez używanie filtra. Spróbuj zrobić parę zdjęć bez filtra i sam się przekonasz, że niebo może być puste bez żadnych niezidentyfikowanych obiektów latających :D

 

A na 4tym zdjęciu - dom w lewym dolnym rogu- okna wyglądają jakby był tam niezły pożar :)

:Salut:

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie, jako nowy forumowicz, witam wszystkich :)

(...)

Chciałem zadebiutować na tym forum fotografiami masztu w Piaskach i proszę, jeszcze na konkurs akurat się załapałem :)

Chyba nie o taką Radiostację w tym konkursie chodziło ;)

Witamy na forum :)

 

 

 

btw: sorry ludzie że mnie nie ma (wiem, wiem, zamówione symulki czekają) ale ... mnie nie ma. Póki co musiałem "DO" na bok odstawić. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ciepłe przyjęcie :)

 

zdjęcia nocne przy długim czasie jak i nie tylko (wszystkie nocne) rób bez założonych filtrów, bo na zdjęciach masz bliki powstałe właśnie przez używanie filtra

 

Hm, filtr? Jaki filtr? Chodzi o taki nakładany na obiektyw? Takiego nie używałem. W ogóle muszę powiedzieć, że zdjęcia były robione kompaktem(Panasonic TZ5).

 

A na 4tym zdjęciu - dom w lewym dolnym rogu- okna wyglądają jakby był tam niezły pożar

 

Hehe. Ale chyba chodzi nie o 4., lecz 3. zdjęcie.

 

W nocna fotografie bez statywu sie nie baw.

 

Niestety wciąż nie mam statywu. Powód: kasa. Wiem, że nie są to wielki pieniądze, ale niestety mam też inne wydatki. Zdjęcia, które zamieściłem(z wyjątkiem tego na ISO 6400), robiłem w ten sposób, że kładłem aparat na barierce oraz, jeśli dobrze pamiętam, hydrancie :D

Mam tylko miniaturowy statywik(który był w zestawie z poprzednim aparatem- Trustem 770Z)- do niektórych zdjęć może się nadać. Np. może w najbliższym czasie po zmroku wbiję się na 10. piętro KUL i ten statywik ustawię na parapecie, żeby sfocić maszt w Piaskach. Ale nie wiem, czy coś wyjdzie ze zdjęcia robionego przez okno oświetlonego korytarza. Lepiej pewnie by było np. z wieży Trynitarskiej(brak szyb), ale tam potrzebny byłby bardziej normalny statyw niż mój statywik ;) No chyba że położę aparat na barierce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hm, filtr? Jaki filtr? Chodzi o taki nakładany na obiektyw? Takiego nie używałem. W ogóle muszę powiedzieć, że zdjęcia były robione kompaktem(Panasonic TZ5).

 

 

 

:blink: tak chodziło mi o filtr nakładany na obiektyw. Jakość była w porządku więc nie sprawdzałem czym robiłeś bo założyłem, że to lustro. Teraz ściągnąłem na dysk te zdjęcia i widzę, że robiłeś nocne przy F3,3 ... Jeśli takową posiadasz, spróbuj używać osłony przeciwsłonecznej i używaj wyższej przysłony (minF5.6 - F11). Tak pozbędziesz się tego efektu.

 

:Salut:

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie o taką Radiostację w tym konkursie chodziło

 

Hm, faktycznie, Radiostacja jest przecież napisana wielką literą. Na początku myślałem, że chodzi w ogóle o jakieś różne maszty. W sumie mogłem się domyślić, że chodzi o jeden konkretny obiekt także po przedmiocie pierwszego konkursu, którym też był konkretny budynek- Altus.

W takim razie do jakiego wątku wrzucać ewentualne kolejne zdjęcia masztu w Piaskach?

 

i używaj wyższej przysłony (minF5.6 - F11).

 

Niestety Panasonic TZ5 nie ma manualnych trybów, więc na przysłonę mam wpływ co najwyżej pośredni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag dla Robertosa.

Lubelszczyzna mieści się w wątku: ROZTOCZE, KARPATY, KARPATY WSCHODNIE I RUMUŃSKIE. Góry świętokrzyskie widać ze skarpy w Janowcu, z baszty w Kazimierzu (ale teraz jest w remoncie) z góry krzyżowej w Parchatce (przy drodze z Kazimierza do Puław) ze skarpy nad wsią Dobre przy szosie na Wilków, z okolicy Annopola i Gościeradowa. Z Wieży Trynitarskiej w Lublinie można zobaczyć maszty w Piaskach i Bożym Darze od samej podstawy, oraz prawdopodobnie końcówkę masztu w Tarnawatce pod Tomaszowem Lub. ale to dystans = 100km. Niestety wieża jest zamknięta od końca września do początku kwietnia.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje o Górach Świętokrzyskich. Bo przed chwilą właśnie o to pytałem w wątku "ROZTOCZE, KARPATY, KARPATY WSCHODNIE I RUMUŃSKIE"

 

Niestety wieża jest zamknięta od końca września do początku kwietnia.

 

Jaj mam informacje, z których wynika, że jest otwarta do 15 listopada: http://www.kuria.lublin.pl/muzeum/glowna_1_0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba to będzie sprawdzić telefonicznie, bo info które podałem mam na bilecie z września tego roku. Na dodatek ta wieża też jest w remoncie, obstawiona rusztowaniami.

 

P.s. Dzwoniłem i okazuje sie że faktycznie będzie można jutro sie wybrać, ale tylko do godz. 14. :banan:

 

Sorry za zaśmiecenie wątku, może moderator jakos to wyczyści, lub przeniesie do właściwszego miejsca.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.