Skocz do zawartości

Polecam tę książkę (1) - "Prawdopodobieństwo = 1"


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Gość leszekjed

Mając w ostatnim tygodniu nieco wolnego czasu pomyslałem, że warto otworzyć dział recenzji książek jakie polecilibyśmy do czytania innym.

Wolny czas pozwolił mi na powtórne przeczytanie książki pt. "Prawdopodobieństwo =1", której autorem jest Admir D.Aczel.

Książkę wydała firma Zysk i S-ka w 2000r. (nr ISBN 83-7150-812-3). a tłumaczem jest Jacek Biedroń.

Dla formalności podam, że książka liczy 169 stron oraz stronę epilogu i bibliografii i kosztowała 19 PLN.

Książka jest o prawdopodobieństwie istnienia życia we Wszechświecie. Autor jest przede wszystkim matematykiem - zajmuje się rachunkiem prawdopodobieństwa i w zasadzie tytuł mówi sam za siebie. Z matematycznego punktu widzenia, można mieć pewność, że życie poza Ziemią istnieje w otaczającym nas Kosmosie. W jaki sposób autor dochodzi do tego stwierdzenia można dowiedzieć się krok po kroku poczynając od słynnego równania Drake'a poprzez paradoks Fermiego , współczesne odkrycia planet w innych układach gwiezdnych, analizę podstawowych struktur życia na Ziemi, teorie dotyczące możliwości powstawania i rozpowszechaniania się życia w Kosmosie dochodząc do pewnych specyficznych zagadnień rachunku prawdopodobieństwa uzasadniających tytułową frazę książki ale zarazem jej konkluzję.

Książka stanowi zgrabne połączenie najważniejszych faktów związanych z analizą problemu życia takim jakie znamy a zatem opartego na węglu jako podstawie i DNA jako metodzie swojej reprodukcji. Jest miejscem gdzie odnajdziemy wątki dotyczące najważniejszych odkryć XX wieku a więc jest coś o rozszerzającym się Wszechświecie, o chemii Kosmosu, coś o chaosie i katastrofach kosmicznych.

Najłatwiej będzie się czytało tę książkę tym, którzy mają już pewne przygotowanie na podstawie lektury książek traktujących o wymienionych sprawach oddzielnie i szerzej. Na pewno pomoże też znajomość rachunku prawdopodobieństwa na poziomie szkoły średniej ale sądzę, że dla pozostałych może być inspiracją do zaspokojenia ciekawości i poszerzenia wiedzy.

Na mnie największe wrażenie wywarła ostateczna konkluzja książki uzasadniająca pewność życia w Kosmosie poza Ziemią wyrażona w prostym wzorze na prawdopodobieństwo tego zdarzenia. Oczywistość tej formuły wywołuje zdumienie, że wcześniej nikt na to nie wpadł.

Zachęcam więc do lektury.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mnie największe wrażenie wywarła ostateczna konkluzja książki uzasadniająca pewność życia w Kosmosie poza Ziemią wyrażona w prostym wzorze na prawdopodobieństwo tego zdarzenia. Oczywistość tej formuły wywołuje zdumienie, że wcześniej nikt na to nie wpadł.

 

Leszku a możesz podać ten wzór?[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No nie można tak na skróty,

Emde drogi zedrzej buty.

Do księgarni się fatyguj,

sięgnij dutków, nie wymiguj.

Jak przeczytasz to zrozumiesz

że na skróty nic nie umiesz.

Morał płynie z tego taki,

nie na skróty lecz na raty

czerpać wiedzę zawsze można

lepiej z wolna i z ostrożna 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Książkę znalazłem w sieci jedynie pod tym adresem:

http://pasaz.onet.pl/,56f84777ffffffc00003...g%26id%3D197695

Wygląda na to, że nie można jej na razie dostać wysyłkowo.

Sam nabyłem ją w księgarni technicznej we Wrocławiu (księgarnia Kwant na ul. Więckowskiego) jeszcze w grudniu 2003r. jako prezent dla siebie pod choinkę.

Wzór mógłbym oczywiście przytoczyć ale nie chcę nikomu odbierać przyjemności ze spotkania z tą niewątpliwie frapującą konkluzją, do której dochodzi się praktycznie przez wszystkie strony książki.

A zatem moja rada to szukajcie w klasycznych księgarniach bo tam zapewne na półce, zasłonięta grubszymi tomami, drzemie ta perełka czekając na swojego odkrywcę.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ze swojej strony mogę polecić "Hiperprzestrzeń" Michio Kaku (1995r) , "Wrzechświat inflacyjny" Alana Gutha (2000r),"Nowy umysł cesarza" Rogera Penrose'a(1995r),"Krótka historia czasu" Stephena Hawkinga(1998r) i "Boska cząstka" Dick Teresi,Leon Lederman(1996r).Książki bardzo ciekawe, traktujące o powstaniu i ewolucji wszechświata,o superstrunach,teorii chaosu i inflacji itp,stosunkowo łatwe do zrozumienia (poza ,"Nowym umysłem cesarza" bo tu trzeba mieć sporą wiedze,książka jest dość trudna).co tu się będe o nich rozpisywał, przeczytajcie a naprawde sporo dowiecie się świecie który nas otacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.