Jump to content

Polecam tę książkę (1) - "Prawdopodobieństwo = 1"


Guest leszekjed
 Share

Recommended Posts

Guest leszekjed

Mając w ostatnim tygodniu nieco wolnego czasu pomyslałem, że warto otworzyć dział recenzji książek jakie polecilibyśmy do czytania innym.

Wolny czas pozwolił mi na powtórne przeczytanie książki pt. "Prawdopodobieństwo =1", której autorem jest Admir D.Aczel.

Książkę wydała firma Zysk i S-ka w 2000r. (nr ISBN 83-7150-812-3). a tłumaczem jest Jacek Biedroń.

Dla formalności podam, że książka liczy 169 stron oraz stronę epilogu i bibliografii i kosztowała 19 PLN.

Książka jest o prawdopodobieństwie istnienia życia we Wszechświecie. Autor jest przede wszystkim matematykiem - zajmuje się rachunkiem prawdopodobieństwa i w zasadzie tytuł mówi sam za siebie. Z matematycznego punktu widzenia, można mieć pewność, że życie poza Ziemią istnieje w otaczającym nas Kosmosie. W jaki sposób autor dochodzi do tego stwierdzenia można dowiedzieć się krok po kroku poczynając od słynnego równania Drake'a poprzez paradoks Fermiego , współczesne odkrycia planet w innych układach gwiezdnych, analizę podstawowych struktur życia na Ziemi, teorie dotyczące możliwości powstawania i rozpowszechaniania się życia w Kosmosie dochodząc do pewnych specyficznych zagadnień rachunku prawdopodobieństwa uzasadniających tytułową frazę książki ale zarazem jej konkluzję.

Książka stanowi zgrabne połączenie najważniejszych faktów związanych z analizą problemu życia takim jakie znamy a zatem opartego na węglu jako podstawie i DNA jako metodzie swojej reprodukcji. Jest miejscem gdzie odnajdziemy wątki dotyczące najważniejszych odkryć XX wieku a więc jest coś o rozszerzającym się Wszechświecie, o chemii Kosmosu, coś o chaosie i katastrofach kosmicznych.

Najłatwiej będzie się czytało tę książkę tym, którzy mają już pewne przygotowanie na podstawie lektury książek traktujących o wymienionych sprawach oddzielnie i szerzej. Na pewno pomoże też znajomość rachunku prawdopodobieństwa na poziomie szkoły średniej ale sądzę, że dla pozostałych może być inspiracją do zaspokojenia ciekawości i poszerzenia wiedzy.

Na mnie największe wrażenie wywarła ostateczna konkluzja książki uzasadniająca pewność życia w Kosmosie poza Ziemią wyrażona w prostym wzorze na prawdopodobieństwo tego zdarzenia. Oczywistość tej formuły wywołuje zdumienie, że wcześniej nikt na to nie wpadł.

Zachęcam więc do lektury.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Na mnie największe wrażenie wywarła ostateczna konkluzja książki uzasadniająca pewność życia w Kosmosie poza Ziemią wyrażona w prostym wzorze na prawdopodobieństwo tego zdarzenia. Oczywistość tej formuły wywołuje zdumienie, że wcześniej nikt na to nie wpadł.

 

Leszku a możesz podać ten wzór?[

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No nie można tak na skróty,

Emde drogi zedrzej buty.

Do księgarni się fatyguj,

sięgnij dutków, nie wymiguj.

Jak przeczytasz to zrozumiesz

że na skróty nic nie umiesz.

Morał płynie z tego taki,

nie na skróty lecz na raty

czerpać wiedzę zawsze można

lepiej z wolna i z ostrożna 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Książkę znalazłem w sieci jedynie pod tym adresem:

http://pasaz.onet.pl/,56f84777ffffffc00003...g%26id%3D197695

Wygląda na to, że nie można jej na razie dostać wysyłkowo.

Sam nabyłem ją w księgarni technicznej we Wrocławiu (księgarnia Kwant na ul. Więckowskiego) jeszcze w grudniu 2003r. jako prezent dla siebie pod choinkę.

Wzór mógłbym oczywiście przytoczyć ale nie chcę nikomu odbierać przyjemności ze spotkania z tą niewątpliwie frapującą konkluzją, do której dochodzi się praktycznie przez wszystkie strony książki.

A zatem moja rada to szukajcie w klasycznych księgarniach bo tam zapewne na półce, zasłonięta grubszymi tomami, drzemie ta perełka czekając na swojego odkrywcę.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

ja ze swojej strony mogę polecić "Hiperprzestrzeń" Michio Kaku (1995r) , "Wrzechświat inflacyjny" Alana Gutha (2000r),"Nowy umysł cesarza" Rogera Penrose'a(1995r),"Krótka historia czasu" Stephena Hawkinga(1998r) i "Boska cząstka" Dick Teresi,Leon Lederman(1996r).Książki bardzo ciekawe, traktujące o powstaniu i ewolucji wszechświata,o superstrunach,teorii chaosu i inflacji itp,stosunkowo łatwe do zrozumienia (poza ,"Nowym umysłem cesarza" bo tu trzeba mieć sporą wiedze,książka jest dość trudna).co tu się będe o nich rozpisywał, przeczytajcie a naprawde sporo dowiecie się świecie który nas otacza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.